אניטה בירקנפלד

אניטה בירקנפלד
|

"יוצאת מהמודה" –  תערוכת  פיסול. יצירתה של אניטה בירקנפלד עוסקת בזיקה שבין אמנות לבין אופנה ובחיבורים בין גוף לבגד

אוצרת: חנה קופלר

האנגר 2, נמל יפו
8-17.10.15
הפתיחה : חמישי, 8.10.2015, בשעה 19:00 

אניטה בירקנפלד-5
כובע

יצירתה של אניטה בירקנפלד עוסקת בזיקה שבין אמנות לבין אופנה ובחיבורים בין גוף לבגד. מעילים, שמלות, מכנסיים, סרבלים, שכמיות, צעיפים, כובעים, נעליים, סנדלים ותיקים מיוצגים בעבודותיה כישויות פיסוליות. אליהם מתווספים חלקי גוף עטויים פריטי לבוש, או גוף החף מכל בגד, הנתון בתהליכי הפשטה הדרגתיים, הולך ונעלם.
השימוש בחומרים זרים לחלוטין לעולם הבגדים המוכר (כמו, בטון, אלומיניום, גבס, חומר, פולימר וברונזה), הוא הכוח המניע את הדיאלוג בין גוף, חומר וצורה. הבגד הריק והגוף החסר הם עדות חיה למה שאיננו עוד, העצב ההופך לביטוי של יופי, מוסב תחת ידיה של אניטה בירקנפלד לכוח של חיוּת.

אניטה בירקנפלד-1
אניטה בירקנפלד, דומעת , 2015

היצירה של אניטה בירקנפלד נמנעת מסממנים ביוגראפיים, אך קורות חייה נוכחים כמעט בכל העבודות. החיבור גוף-פסל-בגד מוביל לנקודת מפגש מסקרנת בהתמודדותה עם החֶסֶר הטמון בסיפור חייה ועם היופי האופף את חיי היומיום שלה. אל עולם האמנות הגיעה בעקבות אסון משפחתי: לפני כעשר שנים נפטרה בתה. שנה לאחר מכן, הגיעה למעצבת האופנה מאיה נגרי למדוד שמלה לחתונת בנה. התקווה ושברון הלב למדו לשכון בנבכי תודעתה בכפיפה אחת ובאו לידי ביטוי בפרץ יצירה בלתי פוסק. בירקנפלד נשארה לעבוד אצל נגרי. במקביל החלה לפסל בסטודיו. מהעיסוק היומיומי באופנה היא שואבת השראה לשעות שבהן היא מתבודדת בסטודיו. המקום שבו היא פורקת מטעני נפש, מעין כמוסה תרפויטית, שבתוכה היא מתנתקת מכל הסובב אותה ועוברת לספֵרות אחרות. במקום המפלט שלה היא "יוצאת מהמודה", כנקודת מוצא.

אניטה בירקנפלד-2
אניטה בירקנפלד, דומעת , 2015
אניטה בירקנפלד-3
אניטה בירקנפלד, ללא כותרת, 2015
אניטה בירקנפלד-4
מעיל ברונזה

נעילה: מוצ"ש, 17.10.2015
התערוכה פתוחה לקהל מדי יום (א' – שבת) בין השעות 11:00 – 21:00

תגובות פייסבוק