בדראן בדראן, אגורות

אגורות--12
|

"אגורות"

מעקב דוקומנטרי בסגנון סינמה וריטה ללא התערבות של היוצרים במציאות המתועדת של הילדים. בדראן בדראן, במאי הסרט, עוקב אחר שני האחים, יחיא והמאם, קרוב לשמונה שנים, וחושף בסרט שלבים שונים בחייהם

אגורות--13
אגורות. צילום: יח"צ

אגורות
סרטו של בדראן בדראן
ז'אנר: דוקומנטרי
אורך הסרט: 50 דקות
שפה: ערבית

 

יחיא (14) והמאם (8) מגיעים מכפר קטן בשטח הרשות הפלסטינית ליד טול כרם. על מנת לעבוד הם נוסעים באופן קבוע לוואדי עארה בישראל. שם הם עובדים בצמתים בקיבוץ נדבות, בזמן שאביהם ואחיהם הבוגרים לא יכולים להשיג אישור עבודה בישראל. נטל הפרנסה של המשפחה בת 11 הנפשות נופל על כתפיהן של שני האחים. מעלות החמה ועד שקיעתה, בימי גשם ובימי חמסין הם עומדים בצמתים מבקשים עזרה ומושיטים יד לנהגים החולפים ושבים כדי לקבל כמה מטבעות. במקצוע הקשוח הזה ככל שהילד צעיר יותר כך רווחיו גדלים. יחיא כבר מעט מבוגר מדי והתקווה המשפחתית מופנית לעברו של המאם השובב.
יחיא הוא ילד נבון ושלו, ילדותו הוקרבה מפאת הנסיבות המשפחתיות. הופעתו השקטה והעצב בעיניו עזרו לו בקיבוץ הנדבות לעורר חמלה מצד עוברי האורח. אחריות כבדה הוטלה עליו מגיל צעיר לפרנס את משפחתו ולהשמע למפעיליו הקשוחים. מגיל 9 יחיא עובד בצמתים, מה שהוביל את אביו להחליט לנצל את ניסיונו. לא עוד עבודה תחת מפעיל שלוקח את רוב ההכנסות של הילדים, אלא עסק עצמאי בו יחיא ימשיך לעבוד בצומת ויכניס את אחיו המאם לרזי המקצוע. בכך המשפחה צפויה להגדיל את הכנסותיה במאות שקלים לחודש, אך יש בכך גם סיכון, של חשיפה לאלימות ולמעשי שוד והצקות ורדיפה מצד שוטרים.

אגורות--4
אגורות. צילום: יח"צ

אולם הסטראט אפ המשפחתי נתקל בקשיים. ראשית, על שני האחים הקטנים להלחם לבדם על הטריטוריה בצמתים מול ילדים מכנופיות אחרות שעובדים תחת מפעילים. חוץ מזה, אופיו של המאם הנמרץ בא לידי ביטוי. בעוד שיחיא מעולם לא חשב להמרות את פיו של אביו או להשמע למפעיליו, המאם מתגלה כמרדן ועקשן. הוא ילד מלא שמחת חיים שמסרב לקבלת גזירת הגורל. בזמן שהמאם צריך לעבוד כל מה שמעניין אותו זה לחמוק מהעבודה ולשחק בגן המשחקים הסמוך. המאם רוצה ילדות משלו כמו של כל ילד אחר. יחיא נאלץ להתמודד עם העקשנות של המאם, וכבר ברור לו שהאחרון לא יביא רווחים למשפחה כמו שהוא הצליח לעשות בגילו.
נקודת מפנה שנייה בסיפורם של הילדים מגיעה כשיחיא משלים עם אופיו השונה של אחיו הקטן שלא מתכוון לציית לאביהם ולעבוד קשה. יחיא כבר מודאג שהוא עצמו בקרוב יחשב לבגיר לפי הקריטריונים ולא יצליח לעבור במחסומי הכניסה לישראל ולשהות בה מבלי להתפס ללא אישור שהייה. עליו למצוא מקור הכנסה חדש כדי לפרנס את משפחתו. גם רוחו של המאם קשה העורף משפיעה עליו והוא עצמו רוצה להיות עצמאי ללא התערבותו של האב. יחיא מחביא כסף מאביו וחוסך על מנת לקנות עגלה כדי לפתוח דוכן קטן למכור צעצועים בשוק בטול כרם.

אגורות--1
אגורות. צילום: יח"צ

הערות הבמאי

במשך 15 השנים האחרונות אני עובד עם ילדים כמדריך במסגרות חינוך לא פורמליות בוואדי עארה ובאיזור הנגב. אחרי שסיימתי את לימודיי במנהל עסקים ותקשורת במכללה למנהל למדתי לתעודת הוראה בסמינר הקיבוצים. מאז אני גם עובד כמורה בבתי ספר. כתושב וואדי עארה, כל השנים האלה יצא לי להתקל בילדים העובדים בצמתים על בסיס יומי. מהזריחה ועד השעות המאוחרות של הלילה, בשמש הקופחת או בימי גשם, הילדים האלה תמיד שם, מבקשים את חסדיהם של העוברים ושבים. אלה ילדים מגיל 6 עד 14 שבמקום ללכת לבית הספר, נאלצים לפרנס את משפחותיהם.
כקולנוען, כשנושא החינוך קרוב לליבי, החלטתי לחקור את התופעה דרך עדשת המצלמה. לא רציתי להסתפק בתיעוד יומיומי של ניצול הילדים, אלא היתה בי סקרנות לחקור מה עומד מאחורי התופעה של אותם ילדים העובדים כקבצנים בדרכים. אלה ילדים שמתמודדים עם קשיים עצומים ונסיבות בלתי אפשריות. עליהם לשאת בעול הפרנסה של משפחותיהם הגדולות, להיות חשופים לסכנות ולפשעים אלימים, ולהתמודד ברמה הפרקטית היומיומית עם כל הבעיות הקיימות כתוצאה מהסכסוך הישראלי-פלסטיני. הילדות והתום שלהם מופקעים בבת אחת לעולם קשוח שגם למבוגרים קשה להתמודד איתו.
התחלתי לחקור ולצלם, ואז פגשתי את יחיא. לא אשכח את הרגע שפגשתי אותו, כשהוא נקש על חלון המכונית שלי ביום גשום. הוא היה בן 8, והעיניים הגדולות והעצובות שלו שבו את ליבי מייד. יחיא הוא ילד חכם ואחראי שהיה יכול להצליח בכל דרך אחרת אילו רק היתה לו אפשרות. הסקרנות שלי רק גברה, רציתי לדעת יותר על יחיא. התחלתי לשאול אותו מיהם הוריו? כמה אחים ואחיות יש לו? איפה הם גרים? איך הבית שלהם נראה? אז דרך הילד הגעתי לאבא ויצרתי איתו קשר. ככה היתה לי הזדמנות להגיע אל המשפחה, ולהכיר גם את האח הצעיר המאם שהיה אז בן שנתיים.
*הסרט נעשה בתמיכת קרן גשר לקולנוע רב תרבותי והרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו. הסרט התקבל לתוכנית "גרינהאוס" חממת פיתוח בינלאומית יוקרתית לסרטים דוקומנטריים מאיזור הים התיכון

 

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק
הרשמו עכשיו לניוזלטר הכי אופנתי בישראלי ותהנו מהעדכונים הכי חמים בעולם האופנה הישראלי