בית בנימיני

בית בנימיני 2016
|

חמש שנים לבית בנימיני, המרכז לקרמיקה עכשווית: אירועי יוני 2016

בית בנימיני 2016-7
קריית המלאכה צילום – באדיבות ארכיון היסטורי עיריית תל אביב יפו

"החברה לשיקום המלאכה בתל אביב-יפו" – רועי פביאן ואמיר ויזר
אוצרת: שלומית באומן

"משכפלת, חפצים יוצרים חפצים"
אוצרים ומעצבים: נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן – סטודיו REDDISH

"זהב" – תערוכה קבוצתית
אנה כרמי, רני גילת, אתי קציר, עפרה קוץ, עדן חברוני, פוגי נעים, סיגלית ברייר, אודי צ'רקה, דימה גורביץ
 אוצרת: תרצה ילון קולטון

פתיחת התערוכות והשקה לחגיגות יום ההולדת ה-5 במסיבת גג עם דיג'י טל ברייט
9 ביוני, יום חמישי, 19:30 עד 23:00, נעילת התערוכות: 30 ביולי

שביל האבניים: סוף שבוע של פעילות בקריית המלאכה
24-25 ביוני, יום שישי, 10:00-14:00, יום שבת, 11:00-14:00

יום עיון: "קריית המלאכה – דמוגרפיה, חזות ויצירה"
27 ביוני, יום שני, 14:30-20:00

בית בנימיני, רח' העמל 17 תל אביב, ב'-ה 19:00-11:00, שישי-שבת 11:00-14:00
פתוח לקהל הרחב-ללא תשלום / לפרטים: benyaminiceramics.org

בית בנימיני 2016-8
קריית המלאכה צילום – באדיבות ארכיון היסטורי עיריית תל אביב יפו

בית בנימיני שפועל כמרכז עכשווי לקרמיקה בישראל משנת 2011, חוגג חמש שנים להיווסדו בתכנית פעילות ענפה שתתפרש לאורך השנה הקרובה. בספטמבר צפוי לצאת לאור ספר, בעריכתה של שלומית באומן – האוצרת הראשית של בית בנימיני – שמעורר דיון סביב הנושא של קרמיקה ותרבות חומרית, ומושתת על חלק מהתערוכות שהוצגו בגלריות בבית בנימיני בשנים האחרונות. במקביל, תיפתח בברצלונה ב-12 בספטמבר התערוכה "עיצוב קרמי: כלים טכנו.לוגיים" שמציגה מקבץ עבודות מתוך הביאנלה ה-6 לקרמיקה ישראלית. התערוכה היא פרי שיתוף פעולה בין בית בנימיני, אגודת אמני קרמיקה בישראל ומוזאון ארץ ישראל, תל אביב, והיא תיפתח במסגרת הקונגרס הבינלאומי ה-47 של ה–IAC (האקדמיה הבינלאומית לקרמיקה). בנובמבר תושק תערוכה בינלאומית מקורית שתעסוק במושג הפוסט קולוניאליזם ובהשתקפותו בקרמיקה ובתרבות חומרית, ובדצמבר יוענק לראשונה "פרס בנימיני" לקראפט ישראלי עכשווי (תכנית מפורטת בעמ' 3).

בית בנימיני 2016-1
עפרה קוץ -צילום גדעון לוין

את חגיגות יום ההולדת החמישי יחנוך בית בנימיני בסדרת אירועים שתוקדש למקום בו הוא פועל מאז הקמתו בשנת 2011. שלומית באומן: "קריית המלאכה מהווה את הציר המרכזי של שתי התערוכות הקרובות שיושקו ב-9 ביוני, עם פתיחת שנת אירועי 5 שנים לבית. תערוכות אלו, מייצרות מבט מורכב המחולק למיקרו ומאקרו. ההתבוננות מתוך המיקרו, בוחנת את החפצים אשר באמצעותם נוצרים חפצים במרחב התעשייתי, מתוך נקודה של התבוננות פואטית עליהם, כהרחבות משוכללות של הגוף ומיקסום יכולת ייצור בסדרות בינוניות. לעומת נקודת מוצא זו, ההתבוננות מתוך המאקרו, מתייחסת לתכנון האדריכלי של קריית המלאכה ולהיבטים החברתיים, הכלכליים והחומריים שהיוו את המסד להקמתה, לעומת אלו המתרחשים בה היום. נקודות מבט אלו, יבואו לידי ביטוי בשתי התערוכות הקרובות."

בית בנימיני 2016-2
זהב – עדן חברוני – צילום עדן חברוני

האמנים רועי פביאן ואמיר ויזר ישיקו את התערוכה "החברה לשיקום המלאכה בתל אביב-יפו'". בתערוכה שאוצרת שלומית באומן, מציגים פביאן ויזר מיצב מחקרי-לירי שעוסק בהיסטוריה האדריכלית-יצרנית-חומרית של קריית המלאכה. התערוכה מציגה אסמבלאז' של שלושה אלמנטים פיסוליים: אובייקט תלת מימדי שמספר את ההיסטוריה של התהליכים העיסקיים והמסחריים של האיזור דרך חומרי ארכיון ופיסות תיעוד בירוקרטי, לצידו תבליט שנובע ומתכתב מבחינה חומרית וצורנית עם המאפיינים האדריכליים ועם חומרים ותהליכים שמאפיינים את קריית המלאכה. המרכיב השלישי בתערוכה הוא מעין סוכת מציל מטפורית, המציעה נקודת תצפית שפועלת כמערכת דיפוזית, המכניסה את הקרייה לבית בנימיני ומוציאה את בית בנימיני אל הרחוב.

בית בנימיני 2016-3
בית בניימיני-שביל האבנים-צילום גור ענבר

בגלריה התחתונה תיפתח התערוכה "משכפלת, חפצים יוצרים חפצים", שאצרו ועיצבו נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן-סטודיו REDDISH. התערוכה מביאה לקדמת הבמה חפצי שכפול, וחושפת את האמצעים בעזרתם אובייקטים מגיעים לעולם. אמצעי הייצור- החפצים שיוצרים חפצים – קובצו מיצרנים ביתיים, בתי מלאכה, מפעלים, אמנים ואומנים מרחבי הארץ. בתערוכה, למשך זמן קצר הופכים אלו, למושאים של התבוננות. כך ניתן להתעכב על החכמה והפואטיות שטמונים בתהליכים הנחבאים. כמה עשרות תבניות מוצגות ברחבי הגלריה, סמוכות זו לזו, מונחות על גבי פודיומים ותלויות על הקירות. הן בעלות צורות שונות ועשויות חומרים שונים. יש להן תפקידים מוגדרים, אך המבט הראשון לא מגלה מַהם. את הצללית של כלי הנגינה מזהים בקלות, גם את תבנית הנירוסטה מרובת השקעים, בשל הגרסה הביתית שלה. אבל מדוע יש מלבן מלוכלך על הקיר? ומה עושה פה סלסלה? המוצגים הם חידות.

בית בנימיני 2016-4
חמש שנים לבית בנימיני-אווירה – צילום עומרי אמסלם

בסוף השבוע האחרון ביוני יקיים בית בנימיני סוף שבוע פעיל ברחבי קריית המלאכה, בשיתוף עם בעלי העסקים באיזור. ביום שישי ה-24/6 בין השעות 10:00-14:00, מוזמן הקהל הרחב לקחת חלק בפרוייקט "שביל האבניים". למשך יום אחד, יפוזרו עמדות אבניים במספר בתי מלאכה, והאמנים ובעלי המלאכה יערכו הדגמות ייצור, יספרו את סיפור עיסוקם, ויתבלו בסיפורים היסטוריים ונוסטלגיים מימים עברו. הקדרים ידגימו את פעילות האבניים ובשיתוף עם בעלי המלאכות, וישלבו בעבודת הקדרות שימוש בכלים וחומרים המאפיינים את המקום המארח. ביום שבת ה – 25/6 בין השעות 11:00-14:00 יוזמן הקהל הרחב (מבוגרים וילדים) לסדנא של בית ספר לאמנות הקרמיקה בבית בנימיני, להתנסוּת והדגמה בתבניות יציקה ולחיצה. במקביל יערכו סיורים מודרכים בתערוכות, ומגג הבית תיערך תצפית מודרכת, על מתחם הקרייה.

בית בנימיני 2016-5
בית בנימיני-משכפלת חפצים מייצרים חפצים- אוצרות עיצוב וצילום-Reddish – עידן פרידמן ונעמה שטיינבוק

בשבוע לאחר מכן, ביום שני ה-27 ביוני יתקיים בבית בנימיני יום עיון בעקבות התערוכות המוצגות. ההרצאות שיתקיימו תחת הכותרת: "קריית המלאכה – דמוגרפיה, חזות ויצירה". את יום העיון עורכת שירה סילברסטון, אחראית תחום ימי עיון והשתלמויות מיוחדות בבית בנימיני, והוא יערך בשני מושבים שיעסקו במלאכות נעלמות, טכנולוגיות ישנות וחדשות, ובשינויים חברתיים לצד יצירה חדשה ומתפתחת.

בית בנימיני 2016-6
בית בנימיני-משכפלת חפצים מייצרים חפצים- אוצרות עיצוב וצילום-Reddish – עידן פרידמן ונעמה שטיינבוק

מרסל קליין מייסדת ומנהלת בית בנימיני: "הבחירה לחנוך שנת הפעילות שתציין את חגיגות חמש השנים לפעילותינו, דווקא בהתייחסות לקריית המלאכה אינה מקרית. כאמני קרמיקה שמלאכתם מתכתבת עם ייצור וקראפט של תעשייה קטנה, וכאחד ממרכזי האמנות הראשונים שהתמקמו בקרייה, אנו נתרמים ותורמים כמיטב יכולתנו לאקו-סיסטם שמתקיים כאן בין האמנות לסביבת היצור מסחרית והתעשייתית. אנו יושבים בבניין מזמין ומרווח, יש בו לצד הגלריות גם ספרייה מקצועית וסדנא והוא מעוצב בשפה נקייה שמספקת סוג של שקט מהמולת המסחר והתעשייה. בשל כך המקום מאפשר לנו לארח מפגשים קבוצתיים עם אנשי המקום ומבקריו, ולקדם ולהירתם ליוזמות משותפות. הפתיחות והיחסים שנרקמו ונרקמים בינינו לאמנים, ליצרנים ובעלי המלאכה באיזור יוצרים הפרייה הדדית וחשיפה לרעיונות, חומרים וטכניקות, שמובילים לשיתופי פעולה, וקשרים מקצועיים בעלי ערך רב, לכל הנוגעים בדבר ולקהל הרחב".

בית בנימיני 2016-9
חמש שנים לבית בינימיני–אווירה אירועים ותערוכות קודמות-צילום יחצ

בנוסף, במקביל לאירועים שיעסקו בקרית המלאכה תיפתח התערוכה "זהב" שתציג מגוון עבודות בהן מופיע הזהב כחוט המקשר בין שונות סגנונית וגישות שונות לחומר הקרמי. תרצה ילון קולטון אוצרת התערוכה מוסרת: "לרגל חגיגת חמש השנים לבית בנימיני בחרתי בזהב כסמל לציון חגיגיות המעמד. השימוש בשכבה דקה של זהב המצפה את פני השטח של האובייקטים הקרמיים שבתערוכה משמש כאן כאמצעי טכני אומנותי להשגת מטרות שונות אצל האומנים השונים החל מאמצעי קישוטי העושה שימוש בצבע הייחודי של הזהב להשגת אפקט חגיגי ועומס וויזואלי עשיר דרך שימוש בברק החלק/בתולי של הזהב כאמצעי ניגודי לפני השטח ה"גסים" מחוספסים של החומר הקרמי החשוף, דבר המספק מתח ויזואלי חזק וכלה בשימוש בצבע הזהב כחלק מה-PALLET הצבעוני בעבודות המשתמשות בחומר הקרמי כמצע זמין לציור."

בית בנימיני 2016-9
חמש שנים לבית בינימיני–אווירה אירועים ותערוכות קודמות-צילום יחצ

שלומית באומן, אוצרת בית בנימיני: "ב-5 השנים של הפעילות בבית בנימיני פתחנו בית ספר לאמנות הקרמיקה, ואנו מקצים כל שנה משאבים לעידוד וקידום יוצרים צעירים באמצעות המלגה "סטודיו ראשון". אנו מעניקים תשומת לב רבה לדיאלוג עם קהל מקצועי ולא מקצועי באמצעות הרצאות, ימי עיון וכדומה. אנו עדים לשינוי אדיר ביחס לתחום הקרמיקה (אמנות ועיצוב) ב-5 שנות הפעילות שלנו. הדיון שמתקיים אצלנו מתמקד בהיבטים השונים של התרבות החומרית מתוך רצון להעמיק בו, ולשתף כמה שיותר יוצרים מתחומים שונים וקהל שוחרים. כאוצרת בית בנימיני אני מעוניינת להתמקד בשאלות תפר שבין תחומי הקראפט, האמנות והעיצוב. הבנה היסטורית ותיאורטית של תפרים אלו באופן מורכב חשובה מאוד להבנת התחום שלנו ולביסוס שפה עצמאית שלו. מעבר להצגת התערוכות בגלריה, דיון זה יתחדד בספר "חומר כרעיון, רעיון כחומר" אותו נוציא בקרוב."

חמש שנים לבית בנימיני – תכנית פעילות – 2016 – אפריל 2017

9/6-30/7/2016 – קריית המלאכה, תערוכות, פעילויות ויום עיון.

4/08/16-22/09/160 – "לשוחח עם משה שק", אוצרת: שלומית באומן: תערוכת מחווה לפסל משה שק. לצד עבודותיו של שק תוצגנה עבודות של יוצרים המתכתבים בעבודותיהם עם עבודותיו, ויוצרים שיח סביב הנושאים שהעסיקו את האמן.

‏20 בספטמבר 2016, בברצלונה – "עיצוב קרמי: כלים טכנו.לוגיים": התערוכה "עיצוב קרמי: כלים טכנו.לוגיים", אשר הוצגה במוזאון ארץ ישראל, תל אביב, כתערוכת הביאנלה ה-6 לקרמיקה ישראלית תוצג בברצלונה, במסגרת שיתוף פעולה בין בית בנימיני (החבר בארגון IAC-האקדמיה הבין לאומית לקרמיקה), מוזיאון ארץ ישראל תל אביב ואגודת אמני קרמיקה בישראל. התערוכה תוצג במסגרת הקונגרס הבינלאומי ה -47 של ה-IAC למשך חודש מיום פתיחתה.

ספטמבר 2016 – השקת הספר "חומר כרעיון, רעיון כחומר", עורכת: שלומית באומן: את הספר עורכת באומן (האוצרת הראשי של בית בנימיני) כמקראה של טקסטים ודימויים היוצרים דיון משותף בתרבות חומרית. במהלך ארבעת השנים האחרונות, תוך כדי עבודה על התערוכות השונות שהוצגו בגלריות של בית בנימיני נערכו דיונים רבים ומרתקים בהשתתפותם של אוצרים, אמנים, אמני קרמיקה ומעצבים רבים. ספר זה יאפשר ראיה כוללת של מכלול התערוכות שהוצגו בבית בנימיני, בשילוב עם הרחבה מתבקשת של מאמרים ודימויים אשר יוזמנו במיוחד עבורו. בין השאר יכתבו בספר: דר' אילת זהר, רויטל בן אשר פרץ, מאיה ויניצקי, טלי תמיר ועוד.

24/11/16-21/01/17 – "פוסט קולוניאליזם?", אוצרת: וונדי ג'רס (Wendy Gers): התערוכה מסכמת פרויקט שהות אמן (רזדנסי) רחב היקף בהשתתפות אמנים מהארץ ומחו"ל ובשיתוף אקדמיות וסדנאות לעיצוב קרמי ברחבי הארץ. וונדי ג'רס (Wendy Gers) אוצרת וחוקרת בין לאומית המתמחה בקראפט ותרבות חומרית, תאצור את התערוכה הבינלאומית בליווי ועדה מייעצת מקומית.

16 בדצמבר 2017 – "פרס בנימיני" לקראפט ישראלי עכשווי: נאמני Designer Crafts Foundation
מאנגליה יעניקו, לראשונה בשיתוף עם בית בנימיני, פרס כספי עבור יוצרים בתחומי הקראפט השונים. סכום הפרס – 12,000 $ יחולק בין הזוכים על פי החלטת השופטים. הפרס יוענק ליוצרים במדיות כגון קרמיקה, צורפות, זכוכית, טקסטיל, נייר, מתכת ועוד. נושא הפרס לשנת 2016 – שמנוהל החל מהשנה על ידי בית בנימיני – הוא "מסורת ושינוי". הפרס מיועד לאמנים ישראלים המתגוררים ופועלים בארץ. במהלך שנת 2017 תיפתח בבית בנימיני תערוכה המושתת על עבודותיהם של האמנים הזוכים.

 

אפריל 2017 – "אחד אחד, מכירת קרמיקה בבית בנימיני": האירוע יתקיים למשך סוף שבוע אחד באפריל, ויסכם את שנת פעילות החמישית בשיתוף עם גלריות בקריית המלאכה. במהלך סוף השבוע ימכרו פריטי עיצוב ואמנות במחיר של עד 1000 ₪, ויתקיימו הדגמות עבודה בחומרים שונים לקהל הרחב.

עדכונים בלוח הזמנים ומידע לגבי פעילות נוספת בחודשים ינואר-אפריל 2017 ימסרו בהמשך

פורסם בקטגוריה מגזין אופנה
תגובות פייסבוק