”בנות בצריח”

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -19
|
"פרחים בקנה". מילים: דודו ברק. לחן: אפי נצר. צילום ועריכת וידאו: נועם תמיר. דוגמנית: יער לוי ל"אלינור שחר"

הצדעה לנשים של 2023: בשביעי באוקטובר ובמלחמת ”חרבות ברזל” אור גדול נדלק. סיפורי הגבורה של הנשים שחירפו נפשם בקרבות ההגנה על המולדת יהפכו לפרק חשוב במורשת צה״ל, משטרת ישראל וכוחות הביטחון

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -151
יער לוי ל״אלינור שחר״. צילום: נועה סלטי

דוגמנית: יער לוי Yaarlevi@
סוכנות: אלינור שחר elinor_shahar_personal_mgmt@
צילום: נועה סלטי Noasalti@
צילום ועריכת וידאו: נועם תמיר _noamtamir@
סטיילינג: שלי וייס Shellywaiss@
איפור: טל נעמן tal_naaman.Makeup@
עיצוב שיער: עמית דנינו Amitdaninohair@
הפקה, קונספט וכתיבה: אפי אליסי fashion_israel.mag@
עוזרת צילום גאיה ענבר: Gayainbar12@
עוזרת סטיילינג: חן שלמה Chen_shlomo2@

תודה מיוחדת ל"מוזיאון יד לשריון" בלטרון שאירח אותנו.

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -111
בלייזר ומכנסים: __vesture@. ג׳קט, קרדיגן ותיק: nitzanblau@

העששית החלה להאיר כשאחזה בה שרה אהרנסון – מרגלת אמיצה בארגון "נצח ישראל לא ישקר“ שעברה עינויים קשים כשסירבה למסור את שמות חבריה למחתרת ומתה כגיבורה אמיתית. לנצח תהיה חקוקה בליבנו כשרה גיבורת ניל"י. רחל ינאית בן צבי ממקימות בר-גיורא, השומר וההגנה – ארגוני הביטחון העבריים הראשונים, אחזה בעששית בלי מורא ואמרה לדויד בן גוריון: "באשמת הגברים נדחקנו אנו הנשים לעולם צר ומוגבל של עבודת הבית ובשל כך הפכנו משך דורות ארוכים לחברה נחשלת". העששית האירה את עוז רוחן של גיבורות הפלמ"ח: חביבה רייק – צנחנית נועזת, נתיבה בן יהודה – לוחמת נועזת וזהרה לביָטוב – הטייסת הראשונה בחיל האוויר הישראלי, שהגינו בחירוף נפשן על הגנה של המולדת. מילותיה הנוקבות של רחל ינאית בן צבי יהדהדו שנים קדימה.

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -13
ג׳קט: bambi_vintage_@, מכנסיים: edenhalfon_@, חגורות: lonivintage@

העששית אורה נחלש עד מאוד כשאלוף גרשון הכהן, מפקד הגיס המטכ"לי אמר: "מקדמת דנא היו הגברים לוחמים והנשים זונות, ומרבית הבנות בצה"ל ממלאות תפקידים שמחשב ומשיבון יכולים לעשות באותה מידה של יעילות". עזר ויצמן (נשיא מדינת ישראל) לאליס מילר שנאבקה לפתיחת קורס טיס לנשים וניצחה בזכות בג"ץ: "תשמעי מיידלע, את ראית פעם גבר סורג גרביים? נשים לא מסוגלות לעמוד בלחצים הדרושים מטייסי קרב".

בנימין נתניהו (לוחם בסיירת מטכ״ל וראש ממשלת ישראל): "צריך לעשות משהו עם מדי הבנות. צריך לעשות שם משהו. זה חלק מתקציב המחקר והפיתוח של צה״ל". אהוד ברק (רמטכ״ל, שר ביטחון וראש ממשלת ישראל): "צריך לפתוח כיתת הדרכה להרזיית חיילות". ברק המשיך להתבדח על חשבון חיילות צה״ל בשיחה עם בני גנץ (רמטכ"ל ושר ביטחון) ומפקד חטיבת גולני, אל״מ אופק בוכריס. ברק: "מי זה הבנות פה, מהגדוד או מהחטיבה? מהאוגדה?". גנץ: "הן בהפסקות שרות… בהפסקה הן מתחילות לשיר". בוכריס: "אין בעיה שישירו שירה, סולו, הכל יהיה בסדר". ברק: "יש פה את דנה מהתקשורת של השר, היא מושבניקית. היא יכולה לשיר בלי מדים". בוכריס: "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים זה בסדר". אילנה דיין אמרה פעם: "מה אומרים? לא אומרים".

על אף השובניזם נשים משולבות בכל היחידות בצה״ל: קצינות בכירות, טייסות קרב, חיילות קרביות, טקנקיסטיות נועזות והעיניים של המדינה – התצפיתניות.

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -71

ואז הגיעה השבת השחורה!

רחל מאופקים ניצלה בזכות תושייה ועוגיות.
ענבל ליברמן הצילה בחוכמה ובאומץ לב קיבוץ שלם.
שפרה בוכריס, אם לעשרה ילדים ומפקדת יחידת הסיירות במג"ב דרום יצאה לשטח יחד עם הצוות ובמשך 12 שעות חילצה ניצולים מהמסיבה ברעים, תחת אש בלתי פוסקת.
רפ"ק מורן טדגי פיקדה, חירפה נפשה והגנה על אופקים.
סא"ל ירדן שוקרון, מפקדת גדוד שחר, הובילה את הלחימה של הגדוד באופקים.
טלי חדד: "הבן שלי איתמר לקח את הנשק ויצא לשמור על ארץ ישראל שלו. אני יצאתי בעקבותיו. הפצוע הראשון היה איתמר שלי שספג ארבעה קליעים. אמרתי לו: אמא לא באה איתך לבית החולים, אני חוזרת לאסוף עוד ועוד פצועים".
מיכל אלון, אחות במקצועה, הצילה לוחמים במוצב זיקים ונפצעה. לוחמות שריון מפלוגת פרא וטנקיסטיות של גדוד קרקל חיסלו 50 מחבלים.
סא"ל אור ליבני בן יהודה, מפקדת גדוד קרקל, הצטרפה ללוחמי שייטת 13 והצילה עשרות חיילים במוצב סופה.

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -130
טוטאל לוק: elinorassor@

סרן יובל דואק, מפקדת הפלס"ם – פלוגת תומכי הלחימה של סיירת נח"ל – יצאה בדהרה מביתה לבושה בבגדים אזרחיים וחמושה באקדח בלבד, היא ירתה לעבר המחבלים חצי מחסנית, והצליחה להרוג שניים מהם. סרן דואקי הייתה שותפה לקרב הירואי. החמ"ל שהקימה יחד עם  רס"ן רון פביאן, קצין האג"ם של סיירת נח"ל, הציל חיים רבים: "ידעתי שאם אני פותחת חמ"ל זה או שעשרה ייהרגו – או שכל היחידה תימחק. לא היה אף אחד חוץ מאיתנו שניהל את הלחימה באזור הזה. זו היתה אחת ההחלטות הנכונות ביותר שקיבלנו – לא לצאת להתקפה בלי לחשוב אלא לעשות את זה בצורה מסודרת".
סגן אילן אלחרר, קמב"צית גדוד 13 מחטיבת גולני, הפגינה גבורה וחילצה שבעה חיילים ממאות המחבלים שפשטו על החמ"ל במוצב נחל עוז: "לא ישברו אותנו בקלות. משמעות הקיום שלי היא המדינה, העם הזה. אני גולנצ'יקית בנשמה אפילו שאני ילדה בת 20".

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -166

בתמרון הצבאי בעזה, ארבעים אחוז מהסד״כ הן נשים. פעם ראשונה שגדוד מעורב של לוחמות ולוחמי חילוץ נלחם ברצועה. סמ"ר זיו, הייתה ללוחמת הראשונה שפעלה במנהרות תת-קרקעיות בעזה.
חיילות צה״ל השתתפו בלחימה בחיל הים במגוון תפקידים. בקריות שליטה ימית, חובלות ולוחמות בספינות קרב. צוות לוחמות מגדוד ברדלס פעל ברצועת עזה לביצוע משימות מיוחדות. מפקדות ולוחמות מגדוד אריות הירדן השתתפו בלחימה באזור העוטף. כל כך הרבה סיפורי גבורת נשים שלא נגמרים ונמשכים גם ברגעים אלה.

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -13

חיילות צה"ל רבות נרצחו בשבת הארורה ונהרגו במלחמת "חרבות ברזל". עשרות תצפיתניות נרצחו כשהגנו בגבורה על המוצבים בהן שירתו. כשיחקרו את המחדל הגדול בתולדות הציונות יתחילו את החקירה מהתצפיתניות שהתריעו על הסכנה שראו מבעד למסכים. הן חשו שלא מקשיבים להן, שלא סופרים את מה שהן רואות. היו שהתריעו בפני אחד המפקדים הבכירים בגזרה שענה להן: "אני לא רוצה לשמוע עוד פעם על השטויות האלה. אם שוב תציקו עם הדברים האלה, אתן תעמדו למשפט".
על פי מידע מודיעיני גולמי, קצינה ב-8200 הזהירה את מפקדיה שחמאס מתכנן אירוע חדירה המוני לישראל, ואמרה כי היא רואה בחומרה תרחיש שכלל אירוע חדירה המוני. מפקדי האלפא ענו לה: "את מדמיינת".

מוזיאון יד לשריון -1

ביום שבת (יום כיפור), השישי באוקטובר 1973, פרצה בהפתעה גדולה מלחמת "יום הכיפורים". מדינת ישראל הייתה בסכנה קיומית. המחדל מהדהד עד היום. ראשת הממשלה דאז הייתה גולדה מאיר. חרף ההתרעות בערב יום כיפור, החליטה גולדה להקשיב לגנרלים (משה דיין וחיים בר לב). חמישים שנה בדיוק חלפו בין המחדל של השבת השחורה בשנת 1973 לשבת השחורה (שמחת תורה) של שנת 2023. משך חמישה עשורים האשימו את גולדה במחדל. ימים ספורים לפני השביעי באוקטובר פתחו את הפרוטוקולים מהמלחמה ההיא: גולדה מאיר הייתה היחידה שתפקדה, הגנרלים שעטפו אותה קרסו. ב-11 באפריל 1974 התפטרה גולדה מראשות הממשלה.

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי88555

העששית קרסה אל מותה תחת השובניזם של הגנרלים לדורותיהם. מאותו משפט נוקב שאמרה רחל ינאית בן צבי לדויד בן גוריון ועד מפקדי התצפיתניות. כשהתגייסתי לצבא, החיילות תיפקדו כפקידות או רל"שיות (ראש לשכה – במילים פשוטות, סוג של פקידה). תכלס, עיקר תפקידן היה להכין קפה למפקדי האלפא שלהן.
זרקור ענק של אור החליף את העששית אל מול סיפורי גבורת חיילות צה״ל בשבעה באוקטובר ו-"בחרבות ברזל". לא הגיע הזמן שתשב אישה בקבינט המלחמה? מה שבטוח – הגיע הזמן שהמפקדים יכינו קפה לתצפיתניות.

יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי88
יער לוי לאלינור שחר צילום: נועה סלטי -16666
נועה סלטי -5

נןעה סלטי – צלמת
אינסטגרם: Noasalti@

נועם תמיר - 1

נועם תמיר – צלמת
אינסטגרם: _noamtamir@

שלי וייס-2

שלי וייס: סטייליסטית
אינסטגרם: shellywaiss@

נטלי נעמן

טל נעמן – מאפרת
אינסטגרם: tal_naaman.Makeup@

עמית דינינו

עמית דנינו – מעצבת שיער
אינסטגרם: Amitdaninohair@

זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

Editor in Chief: Effie Elisie
Email: fashionisrael.mag@gmail.com
Instagram: fashion_israel.mag
site: https://www.fashion-israel.co.il
Facebook business page: Fashion Israel

מוזיאון "יד לשריון" בלטרון

מוזיאון "יד לשריון" בלטרון נועד בראש וראשונה למלא חלל של הבאת נושא ההנצחה והזיכרון של נופלי השריון במערכות ישראל לידיעת הציבור הרחב בארץ ובעולם. ועם הזיכרון וההנצחה פנינו לעתיד, אל הנוער שיבוא, ילמד ויכיר את העבר, ויתמודד עם האתגרים המעניינים העומדים לפניו.
יד לשריון בלטרון היא אתר ההנצחה של חיל השריון, החיִיל שנטל חלק מכריע בקרבות היבשה במלחמות לביטחון ישראל. באתר זה מעלה חיל השריון, יום יום ושעה שעה, את זכרם של אלפי נופליו, כולם כאחד וכל אחד בפני עצמו, על דמותו, כאדם וכלוחם, על דרך חייו וסיפור נפילתו. חיל השריון מכבד כל אחד מן הנופלים, גם במעגלים האישיים וגם במעגלים הכלליים. כאן מטפחים את מורשת החייל וסיפורי הגבורה של לוחמיו ויחידותיו, ומספרים בהם לדורות הצעירים ולבאי-האתר. אתר יד לשריון משמש בית חם, בית אולפנה לשריונאים הצעירים, הבוגרים והמבוגרים.

ההדרכה ביד לשריון נעשית על ידי חיילות וחיילים המעבירים את התוכן והסגנון בהתאמה לגיל התלמידים, ובהתאם לסוג המבקרים. ההדרכה אפשרית מלבד בעברית גם באנגלית, ברוסית, בספרדית ובצרפתית (בהתאם ליכולת המדריכים). הסיור נמשך כשעה וחצי כולל הצפייה במיצג מרשים המוקרן על גבי תשעה מסכים.
במהלך הסיור ניתנת סקירה של אזור לטרון לאורך הדורות מאז ימי התנ"ך, עבור דרך המכבים, הצלבנים, הטורקים והבריטים ועד לקרבות על הדרך לירושלים בתש"ח (1948), כיבוש לטרון במלחמת ששת הימים והבנייה החדשה באזור.
אנו מעודדים כל קבוצה המבקרת באתר גם לקיים טקס הנחת זר למרגלות כותל השמות הנושא את שמות חללי השריון. הטקס מונחה על ידי חיילים ונמשך כרבע שעה.

טלפונים: 08-9255268, 08-9784302/3 או בדוא"ל: mazal@yadlashiryon.com.
אתר השריון פתוח למבקרים בהתאם להנחיות פיקוד העורף ובתיאום מראש.
בימי שישי ושבת האתר סגור למבקרים.

יש לתאם עם אתר יד לשריון בלטרון בטלפון 08-9255268 עד השעה 16:00
אינסטגרם: yadlashiryon אתר: https://yadlashiryon.com/

מחירון כניסה במהלך השנה: 

מבוגר – 30 שקל
מבוגר בקבוצה (מינימום 20 איש) – 25 שקל
ילד בגיל 20-15-20 שקל
משפחה (מינימום אב, אם ו-3 ילדים בגילאים 5-15) – 100 שקל
גמלאי – 20 שקל
נכים (מלווה נכנס בחינם) – 15 שקל
חייל במדים – 10 שקל
כניסה בחינם: משפחות שכולות, נכי צה"ל, עיתונאים בתפקיד, חברי עמותת יד לשריון, מדריכי טיולים עם הצגת תעודה בתוקף.

פורסם בקטגוריה הפקות אופנה
תגובות פייסבוק