גלגל רפאים

גלגל רפאים-6
|

תערוכה חדשה לעמרי קרן-לפידות בגלריה 'בצלאל 7 חדר דימויים

אוצר: עמר בן צבי

גלגל רפאים-7
עמרי קרן-לפידות Corrupted file #1

שמה של התערוכה זהה לשמו של מונומנט אבן גדול הנמצא במרכז רמת הגולן. בעברית נקרא המונומנט "גלגל רפאים"- על שם צורתו העגולה, ועל שם הרפאים – תושבי הבשן, המזוהה עם רמת הגולן של היום; בערבית  رُجْم‎ الهِرّي – רֻגְ'ם אל הִרי – "גל האבנים של חתולי הבר", פירוש לא ברור שנלקח מהמפות הסוריות שהתגלו לאחר מלחמת ששת הימים. המונומנט נבנה ככל הנראה בתקופה הכלקוליתית (3,000 לפנה"ס לערך), ובנוי מיותר מארבעים ושתיים אלף אבני בזלת המסודרות במעגלים. אין וודאות לגבי ייעוד המבנה אך ישנה הסכמה כי היה אתר פולחני ויוחסה לו חשיבות אנרגטית; המבנה הגבוה במרכזו מצביע כי שימש גם כאתר בתהליך קבורה או אתר ל"קבורת שמים". בחינה של האתר מהאוויר, חושפת את צורותיו העגולות והמשתלבות זו בזו, ואת צורת המבוך שיש לעבור אל אתר הקבורה שבמרכז הגלגל.

גלגל רפאים-5
עמרי קרן לפידות. אנדרטת משמר העמק

את חלל הגלריה חוצצות הדפסות גדולות וצבעוניות. מה שנראה כדימויים מופשטים דיגיטליים, הם קבצי RAW פגומים; ה-RAW הם קבצי המקור בצילום הדיגיטלי, המקבילים במידת מה לנגטיב האנלוגי. אם היו מתקבלים הדימויים כפי שהיו צריכים, היו נראים צילומים המתעדים חתונות ואירועים משפחתיים. ההדפסות הגדולות יוצרות מסלול או מבוך, והדימויים הצבעוניים הם ייצוג למה שיכול היה להיות, לאידאה, שלעולם לא תמומש.

גלגל רפאים-3
עמרי קרן לפידות. Corrupted file #4

לאורכו של השביל הנוצר בתוך הגלריה, מוצגות תמונות של אתרי הנצחה בקיבוצים משמר העמק ויד-מרדכי. מעבר לאזכור הרקע הקיבוצי ממנו מגיע קרן-לפידות, ישנה גם הצבעה על עשייתו הצילומית, המתעדת בנייה ואדריכלות בקיבוצים (הסדרה "נחלת הכלל"). בגישה הטיפולוגית בה נוקט קרן-לפידות כלפי מבני הקיבוץ, הוא עורך איסוף וקיטלוג. בכך, הוא יוצר שימור של החברה והרעיון הקיבוציים, שלא אחת מבניו הם שריד אחרון. בצילומיו הוא מייצר אנדרטה לקיבוץ, אך גם הופך את האדריכלות הקיבוצית לממצא כמעט ארכאולוגי, המאפשר לנו להציץ לעבר, לדמיין ולפעמים אף לנחש מה היה פעם.

גלגל רפאים-2
עמרי קרן לפידות. מוזיאון יד מרדכי

בקצה הגלריה תלויה תמונה אחת, בה נראית אישה בגבה ונער יישוב על הקרקע כשידיו חופרות בחול. הנוף הנראה הוא של המדבר, נוף המכתשים של הנגב. לאורך שנות ילדותו ונעוריו, הרבה קרן-לפידות בטיולים יחד עם משפחתו, חבריו ובמסגרת תנועת הנוער. מכל אחד מהטיולים הביא, כדבריו, "את האבן השנייה הכי יפה", להניח על קברה של אמו. האבנים, המונחות בויטרינה שבכניסת הגלריה, הפכו לתוספת הפרטית שלו לגל הזיכרון.

גלגל רפאים-1
עמרי קרן לפידות. שפת מכתש רמון

 

פתיחה: יום שלישי 08.12.2015 בשעה 20:00
נעילה: יום חמישי 07.01.2016

גלריה 'בצלאל 7 חדר דימויים'
בצלאל 7, ירושלים מתחם 'מעצבים בעיר' .
שעות הפעילות: א' ה': 01:00 07:00 , ו': 14:30 07:00 , ש': 01:00 21:00

 

 

stamp

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק