גם תעשיית האופנה צריכה לבקש סליחה

שריפה באמזונס. צילום. פינטרסט, אופנה 2020, Fashion Israel, חדשות אופנה 2020, כתבות אופנה 2020, טרנדים 2020, מגזין אופנה ישראלי
|

מגזין אופנה: יום כיפור – תש״ף

 

תעשיית האופנה נמצאת בראש טבלת המזהמים את כדור הארץ והראשונות לקחת אחריות על פליטת גזי החממה. כדור הארץ בסכנה, ולכל אחד מאיתנו יש חלק בזה. רובנו מהנהנים בראש. אבל מה אנחנו עושים? כלום

 

גרטה תונברג - - 2020 חדשות אופנה 2020, כתבות אופנה 2020, טרנדים 2020, מגזין אופנה ישראלי, אופנה, Fashion Israel
גרטה תונברג. צילום: טלוויזיה

 

מאת נועם שקד

 

אחת התעשיות בראש טבלת המזהמים את כדור הארץ והראשונות לקחת אחריות לפליטת גזי החממה היא תעשיית האופנה. כל שלב ושלב בייצור הבגד גובה מחיר אקולוגי גבוה – החל משדות הכותנה הגדולים שדורשים שימוש בקוטלי חרקים המזיקים לבריאות האדם ופוריות הקרקע , דרך צביעת בדים שמזהמת את הנהרות ומקורות המים ואריזת הפריטים בחומרי ניילון ופלסטיק. גם שימוש בכמויות נפט אדירות לכל אורך הדרך – להפעלת מכונות חקלאיות, לשינוע הכותנה, למפעלי הצביעה, לשינוע הבגדים ועוד. כל זה ולא הזכרתי את הניצול הנורא שיש בתעשייה זו – ניצול מדינות עולם שלישי הן כוח אדם זול והיחס אליהם לבגדים שיצאו ממחזור החיים במדינות המפותחות.

אני חושבת שאין אדם בארץ ובעולם המערבי שלא נתקל בשם גרטה תונברג בשבוע האחרון של שנת תשע"ט. תונברג, פעילת האקלים השוודית, סך הכל בת 16, עושה ואומרת את מה שכולנו צריכים לאמר – כדור הארץ בסכנה, ולכל אחד מאיתנו יש חלק בזה. רובנו מסכימים איתה, מהנהנים בראש ״כן, היא צודקת״. אבל מה אנחנו עושים? בינינו, כלום.

יום כיפור הוא הזדמנות נהדרת לבקש סליחה מכדור הארץ, סליחה על זה שאנחנו מהנהנים, מזדהים, אך לא עושים כלום.
מודה ומתוודה שגם אני כצרכנית, מעצבת (ובעלת המותג Cokiaje), מצד אחד מסכימה עם כל מילה, אך מצד שני ארון הבגדים שלי מפוצץ בבגדים שאת חלקם לבשתי פעם אחת בלבד (לא נעים לומר אבל יש גם בגדים עם תווית שלא לבשתי אפילו פעם אחת).

 

 - 2020 חדשות אופנה 2020, כתבות אופנה 2020, טרנדים 2020, מגזין אופנה ישראלי, אופנה, Fashion Israel
צילום פינטרסט

 

נכון להיום חברות אופנה רבות משיקות מספר קולקציות בעונה והפיתוי גדול מאוד, אך כך גם המחיר. עם כל האהבה הגדולה שלי לאופנה והרצון להישאר עדכנית, אולי אם הייתי עוצרת לרגע וחושבת לפני הקנייה על הדרך שהבגד עשה עד לקולב בחנות הבגדים, הייתי משאירה אותו מדי פעם על המדף. זה יכולה להיות התרומה האישית הקטנה שלי למשבר האקולוגי. אם כל אחד ואחת מאיתנו יעשו זאת מדי פעם כולנו נרוויח.

H&M הודיעה שהיא משהה את רכישות העור שלה מברזיל

חברות האופנה הגדולות כמו זארה, מנגו ו-H&M שהודיעה שהיא משהה את רכישות העור שלה מברזיל, כדי לוודא שאינה תומכת בעקיפין בחוואות בקר שעשויה לתרום לשריפות היער באמזונס. החלטה דומה קיבלה יצרנית הביגוד Vans ונעלי טימברלנד. משקיעים בינלאומיים הפעילו לחץ על ממשלת ברזיל שגילתה אדישות לשריפת יערות הגשם באמזונס.

החלו להבין לאחרונה את הנזק האדיר של התעשייה וחרטו על דגלם לעשות שינויים בשנים הקרובות ברוח הקיימות. גם מעצבי האופנה הגדולים בהם סטלה מקרטני, מקדמים אופנה בת קיימא מחומרים חדשניים שלא מזהמים את כדור הארץ. יש מקום לתקווה, ולנו רק נשאר לתרום את חלקנו: לקנות פחות, ולמחזר (בגד מחנות יד שנייה הוא כבר מזמן לא מילה גסה).

גמר חתימה טובה!

 

 

נועם שקד, אופנה, אינסטגרם

עיתונאית אופנה – נועם שקד
אינסטגרם: noam.shaked

 

עורכת – חני שפגט
פייסבוק: Hani Shpagat
קבוצת פייסבוק: Shopink?

 

Fashion Israel – מגזין אופנה ישראלי
בעלים, מנכ״ל ועורך ראשי: אפי אליסי
משנה למנכ״ל וארטדירקטור: אלכס פרגמנט
מייל: fashionisrael.mag@gmail.com
אתר: https://www.fashion-israel.co.il/
אינסטגרם: fashionisrael.mag
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה ישראלי
דף עסקי: Fashion Israel
כתובת למשלוח: ויצמן 68 כניסה ב׳ דירה 3 גבעתיים

 

פורסם בקטגוריה כתבות אופנה
תגובות פייסבוק