דמוקרטיה ישראלית. מה קרה לנו?

מחאת_בלפור_2020_צילום
|

"מבטים צולבים" – תערוכת צילום חדשה: מחאות, הפגנות והתנגדות בדמוקרטיה הישראלית. הגלריה בפקולטה לחינוך, סמינר הקיבוצים, קמפוס נמיר

מיקי-קרצמן-גוש-קטיף-ההתנתקות-2005_צילום
מיקי קרצמן. גוש קטיף, ההתנתקות, 2005

מאת: מערכת Fashion Israel


תערוכת הצילום "מבטים צולבים" מציגה פנים שונות של מחאה או התנגדות בישראל.  הצגתם יחד טווה פסיפס המשקף את אופני המחאה וההתנגדות אשר התקיימו בישראל בעבר, לצד מופעי התנגדות ומחאה עכשוויים.

יחידים המתייצבים כנגד הזרם

מבטן של עדשות המצלמות מצטלב במבטיהם של המוחים והמפגינים ונצרב בתצלומים, נפרשים ביחד כתמונת פנורמה, מיחידים המתייצבים כנגד הזרם ועד לרבים המתלכדים לזרם חדש. התצלומים מספרים סיפור אנושי על בני אדם העומדים על זכותם לומר לא, להתנגד ולמחות.

המון מפגינים זועקים או דוממים

הם מתווים תמונת חלקית אך ממוקדת, לעיתים מעלים את דיוקנו האנושי של המפגין הבודד בתוך המון המפגינים, ולעיתים משרטטים את פרצופו של הגוש, את כוחם המלוכד של המון מפגינים זועקים או דוממים, מצהירים את התנגדותם למשטר, לכוח, לשררה, לאי שוויון או לעוולות בדרכים יצירתיות ואמיצות. 

מחאת-הדיור_אלדד-רפאלי_צילום
אלדד רפאלי. מחאת הדיור, 2011

חולשתה וכוחה של הדמוקרטיה הישראלית

התערוכה סוקרת מפגנים שונים של מחאה מאז הפגנות הפנתרים השחורים ב1971, כבר אז השתמש השלטון בכוחות משטרה גדולים, בהתזת מים על אזרחים ובמעצר מפגינים, ועד לימינו, והיא מפנה את מבטנו לכוחה של התנגדות, לכוחו של האדם הבודד הניצב איתן מול הזרם, לחולשתה ולכוחה של הדמוקרטיה הישראלית וליכולתה להכיל ולהתמודד עם התנגדות ומחאה.

האדם הבודד הניצב איתן מול הזרם

התערוכה גם מפנה את מבטנו למפגינים המישירים מבט חוזר, לכוחו של היחיד להביע התנגדות, ולמחויבתו האזרחית, כמו גם למחויבותו האזרחית של הצלם/האמן המתבונן ומגיב למציאות.

ענת סרגוסטי, מחאת הארבע מאות אלף, 1982
ענת סרגוסטי, מחאת הארבע מאות אלף, 1982

מפגין בודד שסחף המון רב עד להפלת הממשלה ב-74

שמואל רחמני תיעד את דמותו של מוטי אשכנזי, מפגין בודד שסחף המון רב עד להפלת הממשלה ב-74, ענת סרגוסטי מציגה תמונה של המון מאוחד, בהפגנת ה400.000 נגד מלחמת לבנון ב1982, מיקי קרצמן מתבונן ולוכד מופעים של התנגדות לפינוי גוש קטיף וחומש ("ההתנתקות").

"פרצופה של המדינה"

אלדד רפאלי מנציח את מראות "שכונת האוהלים" בשדרות רוטשילד, בעת מחאת הדיור ב2011 , גדעון אגז'ה מציג את מחאת יוצאי אתיופיה ב2015 מתוך ההתרחשות עצמה, הוא מישיר מבט אל המפגין הבודד החוסם את הכביש , וכמוהו עוזי פורת כאשר הוא מצליב את מבטו של המפגין הבודד, עם קריאתם של אזרחים רבים לשינוי כאשר הוא מכתיר את התצלום בשם "פרצופה של המדינה".

דפנה טלמון סוקרת מופעים של התנגדות ומחאה כבר יותר מעשור ומנציחה את דמותן של דפני ליף וסתיו שפיר, רגע לפני שהפכו מנהיגות מפורסמות, יסמין שטיינמיץ ומיה בן דוד מביטות אל דור העתיד.

צילום_בלפור-2020_דפנה-טלמון
בלפור 2020. צילום: דפנה טלמון

מדוע אין נשים בוועדת הקורונה

שטיינמץ מנציחה את הפרויקט שיזמה בן דוד ואת שותפותיה לפרויקט "מגיע להן" אשר יצאו למחות כנגד דברי ראש הממשלה בתשובה לשאלה מדוע אין נשים בוועדת הקורונה: "לעיתים אני תוהה בלילה מדוע יש רמזור אדום", אביר סולטן מפנה את מבטנו אל הפגנות החרדים בירושלים כנגד חוק טל. מתוך ההתרחשות הנדמית כמחול קבוצתי עולה תמונה של אלימות משטרתית קשה, של שימוש באמצעים קיצוניים כנגד אזרחים.

אלימות משטרתית קשה

תצלומי ההפגנות מכריחים את הצופה לעצור, לשאול, מה נשתנה? מה קרה לדמוקרטיה הישראלית ביובל השנים שעבר מאז? האם פערים, אי שוויון והסללה בחינוך ובחברה הישראלית הצטמצמו? האם קיפוח, אפליה וחוסר שוויון נעלמו מהמרחב הישראלי?


משתתפים: שמואל רחמני, ענת סרגוסטי, מיקי קרצמן, אלדד רפאלי, גדעון אגז'ה, דפנה טלמון, עוזי פורת, יסמין שטיינמץ, אביר סולטן.
אוצר: חן שפירא
נעילה: 15.2.2021


זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

בעלים ועורך אחראי: אפי אליסי
Fashion Israel – מגזין אופנה ישראלי
מייל: fashionisrael.mag@gmail.com
טלפון: 050-7368167
אינסטגרםfashionisrael.mag
אתר: https://www.fashion-israel.co.il/
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה של כולם!
דף עסקי: Fashion Israel
כתובת למשלוח: רח׳ בר כוכבא 1, דירה 1, רמת גן

Beauty fashion Fashion israel Fashion Magazine Fashion News hair Makeup photography style Trends zara אופנה אופנה 2021 אופנה ישראלית אופנת גברים אופנת נשים איפור אפי אליסי אתר אופנה אתר אופנה 2021 ביוטי הפקות אופנה זארה חדשות אופנה חדשות האופנה טיפוח טרנדים טרנדים 2021 כתבות אופנה מגזין אופנה מגזין אופנה 2021 מגזין אופנה אונליין מגזין אופנה ויופי מגזין אופנה ישראלי מגזין אופנה לנשים מעצבי אופנה סטייל עיצוב אופנה צילום צילום אופנה קורונה קסטרו שבוע האופנה שיער שמלות כלה

פורסם בקטגוריה צילום
תגובות פייסבוק