הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית בירושלים

הפסטיבל למוסיקה קאמרית 2015
|

הפסטיבל הבינלאומי ה-18 למוסיקה קאמרית ירושלים: רביעיות מיתרים ושלישיות פסנתר של בטהובן 

הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית בירושלים

 

ניהול אמנותי: אלנה בשקירובה
03.09-12.09.2015

מאת מערכת המגזין

הפסטיבל למוסיקה קאמרית 2015-015
זניידר

הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה קאמרית ירושלים, מזמן לקהלו הנאמן רצף של קונצרטים מאתגרים, המאפשרים למאזינים ליהנות ממגוון מוסיקלי כלי וקולי. בפסטיבל ינוגנו יצירות מן הקאנון של הרפרטואר הקאמרי המוכר והאהוב בצד הבטחה לביצועים מרתקים ליצירות פחות מושמעות. זו השנה ה-18 שבה  יגיעו לארץ עשרות מוסיקאים לפסטיבל מכל רחבי העולם. ביניהם אמנים המגיעים מדי שנה  ואמנים רבים המגיעים להופיע בפסטיבל בפעם הראשונה. מיומו הראשון של הפסטיבל הוא קנה לו מקום חשוב אצל חובבי המוסיקה הקאמרית ולכן הפך לאירוע מרכזי בחיי המוסיקה בארץ וזוכה למוניטין בעולם כולו. מוסיקאים רבים מהשורה הראשונה נענים להזמנתה של אלנה בשקירובה כדי להגיע ולעשות  מוסיקה בירושלים. השנה בחרה אלנה בשקירובה המנהלת האמנותית של הפסטיבל בשיתוף פעולה עם חנה מנש מנהלת ההפקה, להתרכז ברביעיות המיתרים ושלישיות הפסנתר של בטהובן. במהלך הפסטיבל נזכה לשמוע חמש מתוך שש הרביעיות המוקדמות אופוס 18,הרביעיות המהפכניות של אופוס 59 ושלישיות פסנתר נהדרות. אלו יצירות פורצות דרך בתולדות המוסיקה שהייתה להן השפעה אדירה על התפתחות המוסיקה הקאמרית -אופייה וסגנונה.

הפסטיבל למוסיקה קאמרית 2015-02
שטקל

ברטוק, שנברג, פרוקןפייב, סטרוינסקי ורחמנינוב  ומהלר

חשוב לציין שאת רביעיות  המיתרים ינגנו בפסטיבל רביעיית ירושלים ורביעיית מיכלאנג'לו. אלו רביעיות הפועלות באופן קבוע והרביעיות של בטהובן הן חלק מהרפרטואר  הקבוע שלהן. רביעיית מיכלאנג'לו מתארחת בפסטיבל לראשונה, זו רביעייה המונהגת על ידי הכנרת מיכאלה מרטין והצ'לן פרנץ הלמרסון שהם אורחים קבועים בפסטיבל. נושא נוסף בפסטיבל הוא יצירות מאת מלחינים אירופאים שונים שמצאו את דרכם לעבודה וליצירה בארצות הברית מסיבות שונות. אם אלו מלחינים כגון ברטוק, שנברג, פרוקןפייב, סטרוינסקי ורחמנינוב  ומהלר שהגיעו לאמריקה  מהצורך להימלט מצורות שלטון שאיימו על ביטחונם האישי ועל חופש היצירה שלהם ומלחינים אחרים, כמרטינו ודבוז'ק שהגיעו מתוך רצון לתרום ולגלות את  התרבות המתהווה ב"עולם החדש".

הפסטיבל למוסיקה קאמרית 2015-04
אלנה באשקירובה

שלושה קונצרטים מיוחדים יתקיימו השנה בפסטיבל:

הפסנתרן אנדרש שיף יקיים רסיטל ביום שישי 4 בספטמבר, וינגן סונטות מאת היידן, בטהובן מוצרט ושוברט.
למחרת בשבת בבוקר 5 בספטמבר תקיים זמרת המצו סופרן מישל דה יאנג רסיטל בליווי אלנה בשקירובה. דה יאנג תשיר שירים של ברהמס, שירי קאברט של שנברג ווייל  ואת היצירה שירים על מות ילדים מאת מהלר. על הקלטת היצירה הזו זכתה בפרסים רבים כולל ה"גראמי " היוקרתי. זהו ביקור שני של דה יאנג בפסטיבל. היא הופיעה כאן לפני מספר שנים עת נאותה להגיע בהתראה קצרה מאד להופיע עם דניאל בארנבוים.

הקונצרט המיוחד השלישי יתקיים לקראת סופו של הפסטיבל, ביום שישי 11 בספטמבר בערב. יהיה זה קונצרט מיחד לזכרו של מאיר ברלך שהלך לעולמו לפני מספר חודשים. מאיר ברלך היה נשמתו של הפסטיבל. אפשר לומר שהוא היה האיש מאחורי הקלעים שבסיועו הכל התרחש. האיש שדאג לכספים, לתשלומים, לגיוס הכספים ואת כל העבודה הרבה והקשה עשה בהתנדבות מלאה, מאהבה למוסיקה ולפסטיבל. תכנית הקונצרט מורכבת מחמישיית קלרינט מאת ברהמס וחמישיית מיתרים מאת שוברט, שתי צירות שמאיר ברלך אהב במיוחד.

הפסטיבל הזמין השנה יצרה שתבוצע בבכורה עולמית.  "סטבאט מאטר" מאת המלחין הירדני, היושב בגרמניה סאעד חדד. בביצוע תשתתף זמרת הסופרן קלייר מגנאג'י. סאעד חדד נולד בשנת 1972 בעמאן, למד פילוסופיה בבית ג'אלה ומוסיקה בעמאן, ירושלים ולונדון. המוסיקה שלו בוצעה על ידי הרכבים ותזמורת בולטות באירופה, צפון אמריקה ואסיה. סאעד חדד זכה במספר פרסים. את היצירה מקדיש חדד לכל האמהות  השכולות באשר הן. הטכסט איננו הטכסט הלטיני המקובל של סטאבט מאטר (עמדה האם הבוכייה) – אלא טכסט מתהילים שיושר בעברית.

הפסטיבל למוסיקה קאמרית 2015-05
Schiff Andras (c) Birgitta Kowsky 2

בנוסף ליצירה המוזמנת מאת סאעד חדד תבוצע בבכורה ישראלית  יצירה לכלי הקשה מאת תומר יריב ובביצועו. היצירה תבוצע ב-11.9 (לפני ביצוע הסונטה של ברטוק לשני פסנתרים וכלי הקשה). היצירה  נקראת: Bar-Toks- שיחה עם ברטוק במאה ה-21. תומר יריב חקר את יחסו המיוחד  של ברטוק  לכלי הקשה וכתוצאה ממחקר זה מציגה יצירתו נושאים של ברטוק בכלי הקשה כפי שבדמיונו של תומר היה ברטוק כותב לו חי כיום -בהתאם לרמה הגבוהה של נגני כלי ההקשה בימינו  בהשוואה למה שהכיר בחייו. גם בתפקיד כלי ההקשה בסונטה של ברטוק  לשני פסנתרים וכלי הקשה (שתבוצע מיד לאחר יצירה זו) הכניס תומר מספר שינויים ותוספות בהתאם לאפשרויות שיש כיום. תפקיד הפסנתרים נשאר בדיוק כפי שנכתב במקור.

בין האמנים שיופיעו השנה נמצאים אמנים שכבר הופיעו בעבר, לצד פנים חדשות שזוהי להם הפעם הראשונה להשתתף בפסטיבל. בין האמנים שיופיעו השנה נוכל למצוא בין השאר  את הזמרים: מצו סופרן מישל דה יאנג, סופראן – קלייר מגנאג'י , וזמר הבריטון גאורג ניגל.

שתי רביעיות מיתרים: הרביעייה הירושלמית ורביעיית מיכלאנג'לו.
נגני הפסנתר: אנדרש שיף, פלמנה מנגובה, יונתן ענר, דניס קזוחין, סאנווק קים, מרטין הלמשן קיריל גרשטיין, יונתן גלעד והמנהלת האמנותית של הפסטיבל אלנה בשקירובה.
נגני הכינור: ניקולאי זניידר מיכאל בארנבוים, לטיצה הונדה רוזנברג, אלכסנדר סיטקובצקי,  מיכאלה מרטין, קוליה בלכר, אסי מתתיאס, קתרין רבוס , דניאל אוסטריך, יאמן סעדי ודניאל סטרונגין.
נגני הוויולה: לי-קו  צ'אנג, שירה מיוני, מדלן קארוצו ונובוקו אימאי
הצ'לנים: פרנץ הלמרסון, טים פארק, אישטוון וארדאי, ג'וליאן שטקל, סנו ליין ואליסה ויילרשטיין.
נגן הקונטראבס: בורק מרללי.
החלילן: אייל עין הבר.
נגני הקלרינט: שירלי בריל ופסקל מוראגז.
נגנית האבוב: יעל זמיר.
נגן הקרן: שרון פוליאק.
ועל כלי הנקישה יופקדו: תומר יריב ולב לופטוס.
כבכל שנה ייחתם הפסטיבל בביצוע שמיניית המיתרים של מנדלסון, סיום שהפך כבר למסורת.

הקונצרטים מתקיימים באולם הקונצרטים ימק"א, רחוב המלך דוד 26 ירושלים.
מחיר: 150 שקל לכל אחד מהקונצרטים.
הנחות תינתנה לקוני חבילות כרטיסים, לידידי הפסטיבל ולגמלאים.

 

זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

בעלים ועורך אחראי: אפי אליסי
Fashion Israel – מגזין אופנה של ישראל
מייל: fashionisrael.mag@gmail.com

אינסטגרםfashionisrael.mag
אתר: https://www.fashion-israel.co.il/
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה של כולם!
דף עסקי: Fashion Israel
כתובת למשלוח: רח׳ בר כוכבא 1, דירה 1, רמת גן

תגובות פייסבוק