זיכרון רחוק

רון כצנלסון-2
|

הגלריה בדיזנגוף סנטר מציגה: מתוך פרויקט דוקומנטרי של בוריס מפציר – "בעקבות השואה הלא ידועה"

זיכרון רחוק – תערוכת צילומי עדים. צלם: רון כצנלסון

 רון כצנלסון-1
Boris Zabarko, Ukraina.שרד כילד את גטו שרגורוד
 רון כצנלסון-5
Lidiya Radyuk, Belarus.עדה לרצח יהודים בעיירה מיר
 רון כצנלסון-4
Vasiliy Voloshin, Ukrainaהציל 17 יהודים באזור טרנסניסטריה ועל כך קבל אות חסיד אומות עולם .

 

כחלק מפרויקט דוקומנטרי, "בעקבות השואה הלא ידועה", היה הצלם רון כצנלסון שותף בשנתיים האחרונות למסע קולנועי ארוך ומיוחד עם במאי הקולנוע בוריס מפציר, מסע בעקבות הזיכרון האבוד של שואת יהודי ברה"מ לשעבר. אחרי נתק של עשרות שנים, מספר העדים למאורעות הקשים של הרצח ההמוני הולך ופוחת ולכן יש אתגר גדול בניסיון ובסיכוי להשיב את הזיכרון הנדחק.
במקביל לצילום הסרטים וכחלק מהפרויקט, צולמו תמונות סטילס רבות, בין היתר של העדים, גברים ונשים, שפגשו בכפרים קטנים, בעיירות ובערי הבירה של ארצות שונות.
16 תמונות פורטרט נבחרו לתערוכה "זיכרון רחוק" מבין עשרות רבות של תמונות של אנשים שהסכימו להעניק לזיכרון שלנו חלק קטן ממה שראו בעיניהם.
רון כצנלסון: "התמונות מנסות להעביר עדים ועדות לאירועים קשים של רצח מהעבר, תוך יצירת אווירה נאמנה למקום ולזמן, על מנת לאפשר לנו – ולו רק בדמיון – לגעת בחור השחור של השואה הלא ידועה, שמסיבות פוליטיות ואידאולוגיות הועלמה על ידי השלטון הסובייטי מעין ציבורית במשך עשרות שנים".
בניגוד לצילום קולנועי הנתון בזרימה מתמדת, הצילום הבודד קפוא. הזמן נעצר ויש בו משהו חידתי. תצלום הגוף והמבט הישיר למצלמה מאפשר התבוננות בנפש פנימה – של העדים ושל המתבונן. זו כוחה של העדות המצולמת.

הגלריה בדיזנגוף סנטר מעודדת תערוכות במגוון תחומים רחב בעלי עניין לחברה בישראל , ובעיקר בציון יום בינלאומי חשוב זה- יום השואה הבינלאומי החל ב27/01/2015. 
התערוכה בשיתוף וסיוע הנהלת דיזנגוף סנטר
 תתקיים בין התאריכים:27/1/2016-22/2/2016
ותוצג במתחם הגלריה הממוקם בקומה 1- בין בניין  Aל-B.

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק