חוי חפץ: "התחלתי לחיות בשביל למות ואז לחיות בשביל לנצח"

אופנה-חווי-חפץ
|

מבית חרדי ולוק צנוע ומוקפד לנערה מורדת ובועטת. שבת, חגים, סמים ואלכוהול שזורים יחדיו. נפילה שתוביל לניסיונות התאבדות וחזרה לחיים, נישואין בגיל צעיר, פריחה הצלחה, הקמת משפחה, עסק מצליח ופאה ורודה על ראשה. חוי חפץ – ברבי דוס. בחורה מעוררת השראה

חוי חפץ. צילום: שגב אורלב

טקסט וסטיילינג: אסתר בר מוחא
צילומים: שגב אורלבFashion Israel


בין השחור לוורוד קיימת סקאלה שלמה של צבעים. כל צבע מייצג את הקצה. השחור מייצג יגון ושבר, יחד עם זאת הוא מייצג סמכות ואלגנטיות. ואילו ורוד מסמל אופטימית טהורה ותום. שני צבעים אלו מאפיינים את חוי חפץ, בלוגרית ובעלת בית ספר לאיפור בחברה החרדית.

חוי חפץ בת 27 נשואה +2, מתגוררת בבית שמש, מאפרת מובילה בחברה החרדית ומתחזקת עמוד אינסטגרם צבעוני, בועט ומלא כנות.

חוי חפץ. צילום: שגב אורלב

"אף אחד לא שם לב אליי, התחלתי להסתובב עם בנות מבתים הרוסים – דווקא מולן הרגשתי שווה, התחלתי לשתות אלכוהול ולעשות סמים כבר בגיל 14."

חוי חפץ גדלה בבית חרדי מאוד להורים חוזרים בתשובה שלקחו את המושג חרדי בקיצוניות יתרה זאת על מנת להשתלב בקהילה החרדית בצפת. היא הבת השמינית והקטנה במשפחה הגדולה. "התא המשפחתי היה מאוד מורכב. כלפי חוץ אמא שלי נתנה לי להרגיש הכי מוצלחת ומנגד תרמה לדימוי עצמי נמוך אצלי, לא פעם השתמשה באלימות כלפיי. גדלתי תחת ביקורת תמידית. בניגוד לאמא, אבא שלי היה אדם חם ועדין כלפיי."

מתי בעצם חל המפנה בחייך?
"בגיל 11. ביום בהיר נודע לי שאבא שלי נמצא בדרך הביתה ללא רוח חיים. הרגשתי שהעולם שלי חרב, לאט לאט הרגשתי לא קשורה חברתית לבנות גילי, הכל הפך להיות הבל הבלים."

לאיזה מקום הוביל אותך האובדן של אביך?
"בגלל שהייתי לבד רציתי להרוס את עצמי. התחלתי לחיות בשביל למות. אמא שלי חלתה מצער. כל אחיי היו נשואים, כך שאף אחד לא שם לב אליי, התחלתי להסתובב עם בנות מבתים הרוסים – דווקא מולן הרגשתי שווה, התחלתי לשתות אלכוהול ולעשות סמים כבר בגיל 14."

"מצאתי את עצמי ישנה ברחוב, בתוך מגלשות בגן שעשועים. העדפתי להיות שם במקום בעליית גג אצל משפחה זרה ולהרגיש לא שייכת."

איך מגיעים למקום של סמים בגיל צעיר בתוך קהילה חרדית?
"עבורי זו הייתה בריחה מהמציאות, בחברה החרדית מאוד "ממתגים" יתומים ואלמנות בקטע טוב. ישנה המון עזרה ומעטפת. אני הרגשתי מסכנה – שביל הבריחה שלי היה לשתות אלכוהול נקי, להסניף ריטלין ולהסתובב עם טיפוסים מפוקפקים"

כשהייתה חוי חפץ בכיתה ט' אף מסגרת חינוכית לא הסכימה לקבל אותה. החל מסע חיפושים של בני משפחתה למסגרת שתטיב עימה ועם דרכה. "אני זוכרת שטסנו לאומן והתפללתי אצל רבי נחמן שאלמד בירושלים."

משאלת ליבה של חוי התממשה והיא אכן למדה בירושלים, אך מהרגע בו יצאה חוי לדרך חדשה מסלול חייה קיבל תפנית, היא גרה אצל משפחות במסגרת לימודיה אפילו אצל המנהלת שלה וכמעט שלא הגיעה ללימודים.

חוי חפץ. צילום: שגב אורלב

"למרות שהיה לי מקום לישון והייתה לי משפחה, מצאתי את עצמי ישנה ברחוב, בתוך מגלשות בגן שעשועים. העדפתי להיות שם במקום בעליית גג אצל משפחה זרה ולהרגיש לא שייכת."

"הרגשתי שאין ממש טעם לחיי, הרגשתי אבודה ותלושה, כל האחים שלי הקימו משפחות, אמא שלי היתה עסוקה בעצמה ובכאב שלה ולא הייתה ביננו תקשורת. הרגיש לי שנטשו אותי, רציתי רק שמישהו ידאג לי ויגאל אותי. אז החלטתי לעשות קאט לחיים".

חוי ניסתה פעמיים לשים קץ לחייה ובפעם השנייה הייתה ממש קרובה לכך. היא נטלה כמות עצומה של כדורים. דווקא שם, במקום הכי נמוך שלה, כשהיא מאושפזת בבית החולים, היא הגיעה למסקנה שאם אכן הייתה רוצה למות, ידה הייתה משגת. הלבד שלה קיבל משמעות חיובית – היא התחילה לחיות בשביל לנצח.

"הכל קרה מהר מאוד, לאור כל השיחות עם המשפחה אמרתי לאלי שאנחנו חייבים לחזור למסלול החרדי. בלי מחשב, אינטרנט וטלוויזיה. רק טלפון כשר ." 

חוי חפץ. צילום: שגב אורלב

"חזרתי למסגרת. מי שליווה אותי בשיחות היה אלי, אח של גיסתי. תמיד היינו בקשר ואפילו הצהרתי כבר בגיל 11 על כוונתי להתחתן איתו. מהר מאוד הבינה אם הבית שאני לא משוחחת עם אחי כפי שהצגתי זאת, אלא עם בחור, ובאותו רגע שאלה אותי אם אני אוהבת אותו. זה היה לי ברור כל כך.

"למעשה הבנתי שאני חיה בתחפושת. הרגשתי צורך להשקיע בפנימיות במידות ובגמילות חסדים ולא רק לטפח חיצוניות שהחברה הכתיבה, ניסיתי לחיות לפי קודים של החברה החרדית, אך הכל הרגיש לי הצגה"

ללא ידיעתם של חווי ואלי נסעה אם הבית לבסיס הצבאי בו שירת אלי ואמרה לו שהיא מודעת לקשר שמתנהל ביניהם. היא שאלה את אלי שאלה אחת שתשנה לחלוטין את תמונת חייה של חוי: "האם אתה רוצה להתחתן איתה?" אלי ענה כן ללא כל היסוס.

איך הגיבו המשפחות שלכן?
"המשפחות שלנו מאוד התנגדו. גם בגלל כל מה שאני עברתי ומהסיבה שאלי נשר מעולם הישיבות, היה קצת בעייתי אך הצבא מאוד איפס אותו. היה חשש שזה לא יחזיק מעמד, בכל זאת הוא היה בן 20 ואני בת 17. התארסנו. הכל קרה מהר מאוד, לאור כל השיחות עם המשפחה אמרתי לאלי שאנחנו חייבים לחזור למסלול החרדי. בלי מחשב, אינטרנט וטלוויזיה. רק טלפון כשר ." 

חוי חפץ. צילום: שגב אורלב

כמה זמן הצלחתם לנהל אורח חיים חרדי למהדרין?
"חצי שנה. אז למעשה הבנתי שאני חיה בתחפושת, שלא לזה התכוון המשורר. הרגשתי צורך להשקיע בפנימיות במידות ובגמילות חסדים ולא רק לטפח חיצוניות שהחברה הכתיבה, ניסיתי לחיות לפי קודים של החברה החרדית, אך הכל הרגיש לי הצגה. אני הרי הבטחתי לעצמי בבית החולים שאהנה מהעולם ומהחיים."

"בהתחלה היה בי סוג של אנטי לחברה החרדית, היום אני יודעת שאני רוצה שהילדים שלי יגדלו על הערכים הללו. הדת שלנו מדהימה, רק שבדרך אנשים הפכו אותה לכת ולקחו את זה למקום קהילתי וקיצוני ."

התחתנת בגיל מאוד צעיר איך זה השפיע על האימהות שלך?
"מהרגע שהתחתנתי חששתי להיכנס להריון. לא רציתי שאנשים יחשבו שזו הסיבה שהתחתנו, גם הרגשנו חוסר בשלות. אז נמנענו 5 שנים, כי תכלס אנחנו בעצמנו היינו ילדים. יש לי שני ילדים מהממים שהם האור בחיי, היום אני יודעת שאגדל אותם על הערכים הטובים של העולם החרדי."

חוי חפץ. צילום: שגב אורלב

אין ספק שהחזות החיצונית שלך מאוד שונה בנוף החרדי, מה פשר הפאה הוורודה ואיזה תגובות את מקבלת?
"הקרדשינאס הן ללא ספק השראה עבורי. קים הוכיחה לכולם, למרות כל הזלזול, איך היא בנתה אימפריה בעשר אצבעותיה והצליחה להפוך את הקערה על פיה. הרעיון לפאה ורודה מגיעה משם, אבל בעיקר בגלל שבאתי ממקום שחור ונמוך והחלטתי שאני רוצה חיים ורודים הלכה למעשה, והפאה שלי מסמלת זאת."

"בעולם החרדי וגם במשפחה המורחבת לא הצליחו לקבל את הצבע המאוד חריג הזה, קיבלתי המון ביקורת קשה על כך, אבל כמו כל דבר בחיים גם לזה התרגלו. היום יש נשים נוספות במגזר שאימצו את הפאה הוורודה וזה הכי מחמם את הלב. הרי לא כתוב בשום מקום לא תחבשי פאה ורודה לראשך…"

איך את נתפסת בעולם החילוני שתכלס קוד הלבוש שלך יכול מאוד למצוא חן בעיניו?
"דווקא חילונים מאוד מזלזלים בי הם לא ממש מבינים איזו דתיה אני, משום מה אני לא עוברת להם בגרון. מצד אחד החברה החילונית נגד סטיגמות, אבל הם אלו שהכי מקטלגים אותי בגלל הנראות הפרובוקטיבית שלי, הפאה הנועזת והקעקועים, ואני תמיד אומרת הנה אני משבצת חדשה חווי חפץ נעים להכיר."

אפרופו קעקועים, זה אחד האיסורים מהתורה ועדיין הם במקום של כבוד על ידייך איך זה התקבל, בכל זאת זה איסור מהתורה?
"נכון יש איסור מהתורה לעשות קעקועים על הגוף, אך אם מותר לעשות קעקוע זמני בגבות אז אפשר גם על היד ושאני מסבירה שזה זמני ויורד אחרי 3 שנים זה מתקבל בהבנה."

"יש משמעות לקעקועים שלי: קעקוע מוניטור ובסיומו המילה משפחה – חיבור ישיר לאותו היום שהחלטתי שאני רוצה לחיות לאחר ניסיון התאבדות ושמשפחה תהיה הדבר הכי חשוב לי בחיים. כוכב שבתאי – מסמל את השם של אבא שלי. האות א' מסמלת את אלי בעלי שהוא העוגן שלי ושני ילדיי איתי ואור."

יש ציטוט מאוד עוצמתי שממחיש את מקומה של חווי והיא מתחברת אליו מאוד:
"אני שייך לגזע הארור של הלא שייכים. אני נמצא בפינת שום מקום, אף מקום וכל מקום, ואם אתה מכיר את הכתיבה שכתבו פסיכולוגים על הצורך של אדם להיות שייך, אתה מבין איזה כאב זה לא להיות שייך, איזה מחיר.
אני לא שייך, זה לא רק מעיק זה כואב…אני לא שייך להוויה החילונית אני לא שייך להוויה החרדית ולא לשום הוויה אחרת. וזה קשה כל כך קשה שאין לך מושג ,אבל אין לי ברירה אני לא מוכן לוותר על אף אחת מאלף הנשמות שמתרוצצות בתוכי."
(עו"ד יעקב ויינרוט ז"ל)

את שוברת מוסכמות בכל הנוגע לנראות ולתפיסת חיים שונה, איך בחרת בכל זאת לנהל אורך חיים דתי?
"דווקא בגלל הנראות המוחצנת שלי אני מאוד מקפידה על שאר הדברים. אני שומרת נגיעה – אני מאוד צנועה מבפנים. הדת היא דבר מדהים ברגע שאתה מבין מה אתה עושה. לצורך הדוגמא: נטילת ידיים – שמירת היגיינה, שבת – אחד הדברים המופלאים – מנוחה לנפש וזמן משפחתי, טהרת המשפחה – שמירה על הזוגיות. כל זה בא לשרת אותנו ולעשות לנו טוב."

"דווקא חילונים מאוד מזלזלים בי. אני לא עוברת להם בגרון. מצד אחד החברה החילונית נגד סטיגמות, אבל הם אלו שהכי מקטלגים אותי בגלל הנראות הפרובוקטיבית שלי, הפאה הנועזת והקעקועים."

חווי חפץ. צילום: שגב אורלב

 "יש לי ביקורת על החברה החרדית. חשוב לי לומר שאני  מוחה נגד חתונות המוניות, וכל הפרת הנחיות וכל התנהלות נגד החוק מצד החרדים. בסופו של יום אנו זקוקים מעל הכל לאהבת חינם בעם שלנו."

״לא צריך לחיות מתוך פחד. בתור ילדה גדלתי כחרדית – מלשון חרדה ופחד כל דבר היה אסור. היום אני בוחרת מה לקחת מהדת וזו הזכות המלאה שלי ללקט מה שנכון לי ומתאים לי כחווי. אני מאמינה שצריך לעבוד את הבורא בשמחה ואמונה כי לאף אחד אין יכולת לאמוד את כמות האמונה אצל האחר."

כאחת שספגה המון ביקורת  מהמגזר החרדי מצאת עצמך מגנה עליהם בחירוף נפש בתקופה הנוכחית של הקורונה איך זה קרה?
"מגיל קטן הייתי שוחרת צדק. יש לי ביקורת על החברה החרדית אבל אין מקום להכליל חברה שלמה בגלל קיצוניים. רוב הציבור החרדי הפנים וקיבל את ההנחיות, אבל התקשורת בחרה להתמקד באלו שלא ולהראות זאת שוב ושוב. ישנה שנאת חינם מגמתית כלפי חרדים, כשהתחלואה יורדת לחלוטין בחברה החרדית לא ממש מדברים על כך, זו לא כותרת, וכששוב התחלואה עולה – זו הכותרת שפותחת כל מהדורה.

אני ממש חוויתי זאת על בשרי. כשהסגר נותר על ערים או שכונות חרדיות יש סגר ממשי אין יוצא ואין בא, אבל שאחת כמוני בעלת מראה לא חרדי מגיעה למחסום ניתנת לי אפשרות לעבור בלי שאלות. לא פעם עברתי בקלות כדי לנסוע לשכונה חרדית בירושלים. נתנו לי להיכנס חופשי כי לא ניראתי חרדית. זה אבסורד. מראה חרדי גורם לחברה החילונית לשנאה וזה איום ונורא. מזכיר תקופות חשוכות בהיסטוריה שלנו.

ברור שאצא להגנת המקום ממנו באתי וכיום אני חיה בתוכו. ועם זאת חשוב לי לומר שאני  מוחה נגד חתונות המוניות, וכל הפרת הנחיות וכל התנהלות נגד החוק מצד החרדים. בסופו של יום אנו זקוקים מעל הכל לאהבת חינם בעם שלנו."

"בהתחלה היה בי סוג של אנטי לחברה החרדית, היום אני יודעת שאני רוצה שהילדים שלי יגדלו על הערכים הללו. הדת שלנו מדהימה, רק שבדרך אנשים הפכו אותה לכת ולקחו את זה למקום קהילתי וקיצוני ."

לאור כל מה שעברת איך הקשר שלך עם משפחתך היום?
"בהתחלה מאוד הייתי אנטי לבוא ולכבד במראה צנוע לטעמם, רציתי שיקבלו אותי כפי שאני. כיום אני מגיעה בלבוש יותר מכבד וצנוע, כמובן שיש חלק במשפחה שלא רואים בי דתיה, אבל עדיין יש קשר גם עם אמא שלי שהיום אני מכבדת ועוזרת לה כלכלית, אבל תכל׳ס, את החיבור החם והאימהי יש לי עם אחותי מירי שהיא הכל בשבילי."

חוי חפץ בשוני שלה מאוד מחברת בין המגזרים. היא סוג של גשר והבנה שיש גם צבע אחר בדת. ניתן לראות זאת בדף האינסטגרם שלה וכמות האהבה שהיא מקבלת היום בחברה החרדית ונחשבת לדמות מפורסמת.

אני ממש חוויתי זאת על בשרי כי לא ניראתי חרדית. זה אבסורד. מראה חרדי גורם לחברה החילונית לשנאה וזה איום ונורא. מזכיר תקופות חשוכות בהיסטוריה שלנו.

חוי חפץ. צילום: שגב אורלב

ציפור קטנה לחשה לי שהזמינו אותך לאודישן מההפקה של האח הגדול למה סירבת לקחת חלק?
"בעבר ממש חלמתי להיות מפורסמת, באופן כללי ואפילו להיכנס לאח הגדול כדי להציג את השונה בדת. אבל מהר מאוד הבנתי שאין לי יותר מקום לביקורת רעה, פחות מתאים לי שיסקרו כל צעד שלי. הפרסום בחברה החרדית מספיק לי. היום אני שמחה שיש לי את החרות שלי ויש לי גם מקום להשפיע."

דווקא בתקופה מאתגרת כלכלית וחברתית פתחה חוי בקול תרועה את בית הספר שלה לאיפור מקצועי בבית שמש. בית הספר מעוצב כולו על טהרת הוורוד ובסגנון ייחודי שכה מאפיין אותה. הנרשמות ללימודים אצלה הן מכל רחבי הארץ ומכל הקשת החברתית.

"הרגשתי שאין ממש טעם לחיי. הרגיש לי שנטשו אותי, רציתי רק שמישהו ידאג לי ויגאל אותי. אז החלטתי לעשות קאט לחיים".

"זה מדהים אותי לראות איך בנות נרשמות ללימודים בימים טרופים אלה, וכן מבחינה כלכלית זה מאתגר אותי ולא פשוט, אבל מה שמנחם אותי זה ההרשמה והידיעה שאני עושה דבר שאני אוהבת וטובה בו."

איזה מסר היית רוצה להעביר לבנות צעירות בעולם הדתי שנמצאות בצומת של בלבול ובחירה בדרך?
"אל תהיי משהו אחר הקשיבי רק לצו ליבך. תעשי רק מה שאת אוהבת בלי לנסות לרצות את החברה סביבך."

מה החלום הכי גדול שלך?
"להקים מקום שיהיה בית עבור בנות שמרגישות לבד, ולא רק  לבנות שאין להן בית או מיטה חמה, אלא לקבל כל אחת ולתת לה חום ואהבה בלי לשאול שאלות ולחקור מאין באה ומה הביא אותה אליי."

חוי חפץ אינסטגרם: https://instagram.com/chavi_heifetz 
הפאה של חוי: https://instagram.com/miri_goldenson_wigs


אסתר בר מוחא

אסתר בר מוחא – עיתונאית אופנה
אינסטגרם: ester_bar_moha

שגב אורלב

שגב אורלב – צלם אופנה
אינסטגרם: segev.orlev

ע.צלם: ירין אורלב

זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

Beauty fashion Fashion israel Fashion Magazine Fashion News hair Makeup photography style Trends zara אופנה אופנה 2021 אופנה ישראלית אופנת גברים אופנת נשים איפור אפי אליסי אתר אופנה אתר אופנה 2021 ביוטי הפקות אופנה זארה חדשות אופנה חדשות האופנה טיפוח טרנדים טרנדים 2021 כתבות אופנה מגזין אופנה מגזין אופנה 2021 מגזין אופנה אונליין מגזין אופנה ויופי מגזין אופנה ישראלי מגזין אופנה לנשים מעצבי אופנה סטייל עיצוב אופנה צילום צילום אופנה קורונה קסטרו שבוע האופנה שיער שמלות כלה

תגובות פייסבוק