כתר מלכות

כתר מלכות-1
|

תערוכה לסוכות – מיכל קאופמן, ג'ו מילגרום, מרדכי בק, אליזבת לורן, אור לורן זכאים: בחלונות המוזיאליים בקניון רמת אביב. אוצרת: איילת אמוראי-בירן

על יהדות ומרלין מונרו, נשים חזקות ומצוות״ "ושמחת בחגך".  התערוכה מציגה את עבודותיהם של אומן אחד וארבע אומניות עוצמתיות ומיוחדות, שעברו מסעות חיים מאתגרים ובחרו באמנות כדרך ביטוי וריפוי, המשותף לכולם הם מקורות ההשראה השאובים מהתפילות והמקורות היהודיים.

 

כתר מלכות-4
מרדכי בק, עץ אתרוגים

ד"ר ג'ו מילגרום
אמנית וחוקרת יהדות, מציגה בתערוכה זו מבחר של יצירות בטכניקות משולבות, פיסול בחומרים ממחוזרים שהיא מוצאת ומרכיבה מחדש ונותנת בהם משמעות מרתקת, ביקורתית והומוריסטית. מילגרום, בעלת תואר שלישי בתיאולוגיה ואמנות, מה"גרדיואט תאולוג'יקל יוניון" בברקלי, קליפורניה, לימדה שנים במרכז ללימודי יהדות בברקלי, וכיום יוצרת וגרה בירושלים ומלמדת אמנות במכון שכטר ללימודי יהדות. בקורסים שלה וגם ביצירותיה, מתמקדת מילגרום בצירופים של פיסות חיים וחפצי אמנות. היא נוסכת משמעויות חדשות בחיבור בין חפצי יודאיקה, חפצי יומיום, ואייקונים תרבותיים מוכרים כדוגמת מרלין מונרו. הביקורת שלה היא נוקבת אך נאמרת בקריצה ובהומור רב.

כתר מלכות-2
ג'ו מילגרום

מרדכי בק
נולד באמצע המאה הקודמת ביורקשיר, אנגליה. בין הישיבה והאוניברסיטה למד בבית הספר לציור "הורנסי" בלונדון בשיא שנות ה-60 המטורפות. הוא עלה לארץ בשנת 1973. בירושלים הוא המשיך ללמוד אמנות ב"סדנת ההדפס ירושלים" וכמו כן המשיך גם לצייר וגם לעשות הדפסים שונים – תחריתים, חיתוך לינוליום וחיתוך עץ. העבודות שלו נרכשו בין השאר על ידי MOMA בניו יורק, הספריה של הקונגרס בוושינגטון, האוניברסיטאות של ,Yale, Berkeley, Yeshiva, University, Jewish Theological Seminary etc וגם ע"י הרבה אנשים פרטיים בארץ ובחו"ל. עבודותיו הוצגו בירושלים, בתל-אביב, באנגליה, בניו יורק, בניו ג'רזי, בלוס אנג'לס, במוסקבה ובסנט פטסבורג. רפרודקציות של עבודותיו הופיעו במגוון כתבי-עת ועיתונים בעולם.
בתערוכה זו, הוא מציג סדרת ציורים, אקריליק על בד, של פירות , ביניהם עץ האתרוגים, אחד מארבעת המינים, עליהם אנו מברכים בחג הסוכות.

כתר מלכות-6
מיכל קאופמן

מיכל קאופמן
מציגה בתערוכה זו ציורים מופשטים, בעלי צבעוניות עשירה ומשיכות מכחול אקספסיביות, המבטאים את תחושותיה ורגשותיה העזים במסע חיים מורכב ועשיר תהפוכות.
קאופמן, שנולדה והתחנכה בבית דת-חרדי בילתה את שנות התבגרותה בבלגיה וינקה ממסורות הציור האירופאי. התרחקותה מאורח חיים דתי הובילה להתנסויות במגוון רחב של אמנויות: עיצוב, תיאטרון, מוסיקה, קולנוע והתמקדות לבסוף בציור. בעבודותיה היא עושה שימוש במגוון רחב של מכחולים , מברשות ושפכטלים המסייעים לה בפעולה של הסרה וכיסוי מחדש,  מחיקה והוספה וחוזר חלילה המייצרים ציור רב שכבתי במגוון חומרים: צבעי שמן, דיו,  עלי זהב ועוד. הפעולה של ההסרה והכיסוי מחדש של הבד, במקביל להסרת זהויות האמנית ובנייתן מחדש, כל עונה וצבעה, כל עונה והריחות והטעמים המיוחדים לה. בתקופה זו של התחדשות, של לידת השנה החדשה, הברכה היא לאגד את ריבוי הפנים והזהויות שישכנו בשלום זה לצד זה, כמו ארבעת המינים .
קאופמן, שהחלה ללמוד אמנות בעת שהותה בבלגיה והמשיכה בעת חזרתה לארץ אצל האמנים גלעד קידר ואיסנה מאירוביץ-יעקב, הציגה תערוכות יחיד במילנו בגלריה SPAZIOORSO16, ובמרכז עינב בתל אביב.

כתר מלכות-7
אליזבט לורן

אליזבט לורן
מעצבת ואם ל-5 ילדים, מציגה בתערוכה עבודות  העשויות בעיקר מחוטי זהב , כסף ואבני חן. לורן, אשה שחוותה בחייה האישיים אלימות ומשבר כלכלי קשה בעקבות גירושים, בחרה ביצירה ככלי לביטוי ולריפוי . היא יוצרת בשילובים של בדי תחרה, חוטים ורקמות שמצאה בארון הבגדים האישי שלה, כשהיא חותכת ותופרת מחדש היא נותנת משמעות חדשה לחומרים ולבדים הישנים וגם לחייה שלה. לורן החליטה ש"השמים הם הגבול" ושהיא לא תהיה עוד קורבן לאלימות ולשליטה גברית. ברבים מעבודותיה היא משלבת סמלים יהודיים המחזקים אותה כמו כתר מלכות, מגן דויד, לוחות הברית, פסוקים מהתפילות ואותיות עבריות.

כתר מלכות-5
אור לורן זכאים

אור לורן זכאים
בתה של אליזבת, מציגה אף היא עם אמה, ציורים ומבחר יצירות, שגם הן עשויות מחומרים בשימוש חוזר. אור, שאף היא חוותה את המשבר האישי והכלכלי בבית ואת עזיבת האב, המפרנס הראשי, בחרה גם היא בעיצוב ובאמנות כתהליך לריפוי והעצמה. היא מפסלת, מציירת, כותבת שירים ומעצבת שמלות. בקיץ האחרון אור התקבלה מבין מאות תלמידים מצטיינים ל"אוניברסיטת קיץ לנוער" לתלמידים מצטיינים מהפריפריה ולמדה מבחר של קורסים אקדמאיים. חלק מההכנסות ממכירת העבודות בתערוכה ייתרמו על ידי אור ואליזבת לורן לבית החולים לילדים ע"ש שניידר בפתח תקווה.

התערוכה תתקיים בקניון רמת אביב בתל אביב
גלריית "החלונות המוזיאליים", על הקיר החיצוני של קניון רמת אביב
בין "ארקפה" ל"סופרפארם", איינשטיין 40 רמת אביב.
בין התאריכים 9-31/10/16
אירוע פתיחה ייערך ביום חמישי 13.10.16 בשעה 19:00

 

 

 

פורסם בקטגוריה כתבות אופנה
תגובות פייסבוק