ליאורה גרוסמן

|

"מציירת-גוזרת-מדביקה" – אורגינלים: איורי המקור של הספר "ויקי-בום"

פתיחה: יום חמישי ה-12 בנובמבר בשעה 20:00
נעילה: 26/11/15
א'-ד': 9:30-20:00, ה': 9:30-23:00, ו': 9:30-17:00, שבת: 11:00-23:00

ליאורה גרוסמן-3
איור ליאורה גרוסמן. שעתוק עבודות: סטודיו שוקי קוק

"אסופה"- חנות עיצוב ישראלי
יהודה מרגוזה 8, יפו, שוק הפשפשים

הגשר – רב שיח בנושא היצוג החסר בספרות הילדים החילונית
יום חמישי ה-19 בנובמבר בשעה 20:00
SAGA TLV, רבי פנחס 4, שוק הפשפשים יפו. [סמוך ל"אסופה"]
הכניסה חופשית
הפקה: דייב יעקב

ליאורה גרוסמן-2
איור ליאורה גרוסמן. שעתוק עבודות: סטודיו שוקי קוק

שנתיים שלמות הקדישה המאיירת ליאורה גרוסמן ליצירת ספר במגזרות נייר מאויירות. בתערוכה "מציירת-גוזרת-מדביקה" תציג גרוסמן – מאחרונות המאיירות בטכניקה ידנית – את עבודות המקור שיצרה בעבור הספר "ויקי-בום" מאת רונית חכם, בהוצאת ידיעות אחרונות (2015).

פתיחת התערוכה ביום חמישי ה-12 בנובמבר בחלל "אסופה" בשוק הפשפשים ביפו תציין גם את השקת הספר, שמעניק מקום של כבוד, לא רק לעיצוב דמות, קומפוזיציה וצבע, אלא גם לאור, צל ונפח. מושג ה"אורגינל" כמעט ונעלם מעולם האיור שהפך ברובו דיגיטאלי, והטכניקה הידנית שמאפיינת את עבודתה של גרוסמן מבדלת את יצירותיה מהקו השולט באיור בן זמננו. עבודות התלת מימד המקוריות שיוצגו בתערוכה מציגות איכות אורגנית וטבעית של אורות ולצללים, ומכילות את הטקסטורה והמגע היחודיים לעבודת יד.

במהלך ימי התערוכה יוצעו למכירה באסופה 16 האיורים האוריגינלים של הספר "ויקי בום" במחיר 1800 ש"ח ליחידה. בנוסף, לרגל האירוע מציעה אסופה מהדורה מוגבלת של מוצרים (משטחים לעכבר וספלים), וכן מבחר הדפסים ממגוון ספריה של ליאורה (3 עותקים חתומים וממוספרים בלבד מכל איור), במחיר של עד 150 שקל.

ליאורה גרוסמן
איור ליאורה גרוסמן. שעתוק עבודות: סטודיו שוקי קוק

עיצוב הדמות "ויקי בום" נעשה בהתאם לבקשה מיוחדת של הסופרת רונית חכם. לרונית נכדים חרדים החיים בתל אביב. את חלק מספריה הם אינם יכולים לקרוא בגלל האיורים. ליאורה גרוסמן חיפשה ארוכות את הדמות המדוייקת שתוכל לפנות לכל הקהלים, ויצרה את הילדה-ארנבת, ילדה שהיא כמעט חיה, ושיודעת לדבר עם החיות כולן. גישות ושיטות שונות נהוגות בספרות הילדים שמבקשת לדבר עם החיות כולן.

בין השאר כדי לגשר על הפערים בקהילות הקוראים השונות נהוג להעלים סמלים וסממנים, בין אם מדובר בדגלי ישראל, ובין אם במנורה או בבית המקדש. בנושא זה ישוחחו המשתתפים ברב השיח שיתקיים ב-19 בנובמבר, במסגרת התערוכה.

הגשר – רב שיח בנושא היצוג החסר בספרות הילדים החילונית, יתקיים ביום חמישי ה- 19 בנובמבר, ב"SAGA TLV" חלל תצוגה ומכירה לעיצוב ישראלי פרימיום (בסמוך לאסופה). בנקודה מסויימת בזמן, נפסק ייצוגן של קבוצות מסוימות באוכלוסייה הישראלית – בספרות הילדים החילונית. ילדים דתיים וילדים בני מיעוטים נעלמו ממנה לגמרי. במפגש ישתתפו: ליאורה גרוסמן, מאיירת הספר ואוצרת תערוכת "אני מכאן" – שתספר על הנתק ההיסטורי; רונית חכם – שתספר על כתיבתה לקהלים שונים ועל השאיפה להנכיח בספריה עולמות תרבותיים מודרים; מנחם הלברשטט מאייר מהדור הצעיר באיור בן זמנינו, וגם אדם דתי, העוסק באיור למגזרים השונים; ונטע שפירא, סמנכ"לית תפעול קרן גרינספן, שתייצג את ספרית "פיג'מה" – מפעל בינלאומי המקדם קריאה בכל קבוצות האוכלוסייה, ותדבר על החשיבות בבנית גשר בין תרבויות וקהילות ועל הפעילויות שנעשות להקמתו.

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק