ליה וייס. חיוך שמסתיר כאב

מגזין-אופנה-ליה-וייס-מגזין-אופנה
|

ליה וייס. סיפורה הלא יאמן של ילדה בת חמישה חודשים שנינטשה מאמה וגדלה עם אבא קשה מנשוא, חיים אומללים שגרמו לה לברוח מהבית, לסבול מדיכאון, הפרעות אכילה, ורצון ממומש להתאבד. עכשיו היא מנסה להגשים חלום: להיות דוגמנית. ליה וייס: "בגיל 16 ניסיתי לשים סוף לחיי בפעם הראשונה. לא שמחתי שנשארתי בחיים. נכנסתי לדיכאון, ירדתי כ-12 קילו במשקל, זייפתי שמחה ואושר לכל הסובבים אותי"

ליה-וייס-מגזין-אופנה-אונליין
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

מאת: נועם שקד – Fashion Israel


חייה של ליה בת ה-19, כאילו נלקחו מסרט טורקי, כמו שהיא עצמה מעידה – מגיל 5 חודשים  גדלה ללא אמא, עם אב שלדבריה לא הקל על הקושי והחסך באם, בגיל ההתגברות, בזמן שבנות גילה השקיעו בלימודים ובחברים, ניסתה לברוח מספר פעמים מהבית, סבלה מדיכאון והפרעות אכילה, ואפילו ניסתה לשים קץ לחייה. בתוך כל הכאוס הזה תמיד חלמה להיות דוגמנית. 

למרות, ואולי בגלל כל מה שעברה, היא מרגישה היום חזקה מתמיד, ומתחילה בצעדים קטנים לקראת הגשמת החלום.


ליה וייסמונולוג


"כשאומרים לי לספר את סיפור חיי אני לא יודעת מאיפה להתחיל. זה כמו בסדרות הטורקיות עם 800 פרקים, שאף אחד לא יכול באמת לשבת ולפרט על כל פרט קטן, כי זה כל כך עמוס. אבל אני אנסה."

"שמי המלא הוא ליה עומר וייס. בגיל 18 בחרתי לעצמי את השם כולל שם המשפחה, כי החלטתי שאחרי כל מה שקרה לי אני מתחילה דף חדש ונקי, מחליפה זהות. נולדתי כ"לילי", וגדלתי עם אבא שלי מגיל 5 חודשים לבד. רק אני והוא, אמא שלי לא הייתה חלק מהחיים שלי עד גיל 16.

מבחינתי הכל אפשרי אם נלחמים על זה. החלום שלי הוא להילחם על כך שאחרי כל מה שעברתי, כל הצלקות הנפשיות והפיזיות שלי לא יהיו לחינם."

ליה-וייס-מגזין-אופנה
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

בגלל שהייתי כל כך דומה לאמי, אבא שלי שמר לי טינה על זה שהיא עזבה. היחסים בינינו היו לא טובים בלשון המעטה. בגיל 14, ביום אחד, החלטתי שנמאס לי – הרגשתי שאני הולכת ושוקעת בדיכאון, הייתי לבד, חזרתי לבית קר ומנוכר, הולכת לישון כשאני בוכה ומתעוררת בבוקר ומזייפת חיוכים. פחדתי שאם לא אעזוב את הבית אני עלולה לפגוע בעצמי. 

"ילדה בת 16 עם מטען, שורט, ג'קט ו-18 שקלים בלבד. אני זוכרת שבטיסה ישבתי וצחקתי מהסיטואציה, הייתי בטוחה שהדיילת חושבת שאני משוגעת"

ליה-וייס-אתר-אופנה-ישראלי
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

לקחתי יוזמה ונרשמתי לבד, בלי שאף אחד יידע, לפנימייה. זייפתי את החתימה של אבא שלי, שגילה על הזיוף שבוע לפני הכניסה לפנימייה. כמובן שהוא הסכים שאלך. יום לפני, כשהכל כבר היה ארוז ומסודר, הגעתי לרופאת השיניים שלי ששמעה את הסיפור והחליטה לקחת אותי אליה כדי שאשאר בסביבה אוהבת ותומכת, רחוק מאבא שלי. במהלך השנה איתה הבנתי מהי משפחה ואהבה. 

לצערי, אבא שלי החליט להחזיר אותי אליו. ביום שחזרתי אליו ניסיתי לברוח. לא הצלחתי. עד היום נשארה לי צלקת קטנה ברגל כמזכרת לניסיון הבריחה. הייתי כבר בכיתה י', וכל יום ברחתי מהבית, אם זה ל"צופים" או לחברות, או לבן זוג. רק לא להיות בבית.

"חודש לפני סוף השנה עברתי לגור לבד. שנה שהתחילה ממטען לאייפון ושורט הסתיימה בבית משלי והתחלה חדשה"

ליה-וייס-מגזין-אופנה-לנשים
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

בגיל 16 ניסיתי לשים סוף לחיי בפעם הראשונה. הגעתי למיון וחזרתי הבייתה. הכי עצוב שבאותם רגעים בכיתי כי לא הצלחתי, לא שמחתי שנשארתי בחיים. אפילו בבית החולים הייתי לבד. נכנסתי לדיכאון, ירדתי כ-12 קילו במשקל, זייפתי שמחה ואושר לכל הסובבים אותי.

חודש לפני הבגרויות של כיתה י"א אבא שלי הציב לי עובדה – "או שאת טסה איתי לחו"ל ועוזבת את הארץ, או שאת עוברת לפנימייה". למרות שבעבר רציתי ללכת לפנימייה, הפחד השתלט עליי והחלטתי לטוס אתו לחו"ל.

אחרי חודש בדיוק הייתי בטיסה חזרה לארץ, ילדה בת 16 עם מטען, שורט, ג'קט ו-18 שקלים בלבד. אני זוכרת שבטיסה ישבתי וצחקתי מהסיטואציה, הייתי בטוחה שהדיילת חושבת שאני משוגעת. 

"את הכוחות שאבתי אך ורק מעצמי, כל הישברות שלי גרמה לי לקום ולהמשיך להתקדם, והיום הבן אדם שאני הכי גאה בו בעולם זאת אני."

ליה-וייס-מגזין-אופנה-ישראלי
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

עם הנחיתה בארץ לא ידעתי מה אני עושה הלאה. חברה אספה אותי מהשדה ונשארתי לישון אצלה. הלילה הזה הוא הכי משמעותי עבורי עד היום. האמא של החברה החליטה שאשאר אצלם בבית עד לסיום כיתה י"ב, וזה מה שעשיתי.

במקביל, מלצרתי ואספתי כסף, וחודש לפני סוף השנה עברתי לגור לבד. שנה שהתחילה ממטען לאייפון ושורט הסתיימה בבית משלי והתחלה חדשה.

"הקעקוע השני הוא של דמויות עם הכיתוב SAVE ME. זאת יותר התקופה שהייתי אבודה."

ליה-וייס-אתר-אופנה
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

עם סיום הלימודים התגייסתי לצבא ושירתתי כמפקדת קורסים בחיל האוויר, אבל העבר רדף אותי גם שם. שוב נכנסתי לדיכאון, ירדתי המון במשקל עד להיווצרות מחלה בבלוטת התריס. כעבור 10 חודשים השתחררתי עם פרופיל נמוך. הייתה לי תחושת כישלון, שגם בזה לא הצלחתי.

חצי השנה האחרונה מאז השחרור גרמה לי לבנות את עצמי, לא להאכיל את עצמי בקלישאות של "הכל אפשרי אם מאמינים", כי לא! מבחינתי הכל אפשרי אם נלחמים על זה. החלום שלי הוא להילחם על כך שאחרי כל מה שעברתי, כל הצלקות הנפשיות והפיזיות שלי לא יהיו לחינם."

מאיפה שאבת את הכוחות בתקופת הבגרות? 

"את הכוחות שאבתי אך ורק מעצמי, כל הישברות שלי גרמה לי לקום ולהמשיך להתקדם, והיום הבן אדם שאני הכי גאה בו בעולם זאת אני."

ליה-וייס-מגזין-אופנה-לאישה
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

החלום להיות דוגמנית הוא דבר שליווה אותך לאורך השנים, או שזה חלום שנרקם לאחרונה? 

"אני חולמת להיות דוגמנית מאז שהייתי קטנה. בחיים לא חשבתי שזה יכול להתגשם. בילדות נראיתי כמו ילד קטן, אבל היום אני מתחילה לחשוב שאולי זה יצליח."

עם סיום הלימודים התגייסתי לצבא ושירתתי כמפקדת קורסים בחיל האוויר, אבל העבר רדף אותי גם שם. שוב נכנסתי לדיכאון, ירדתי המון במשקל עד להיווצרות מחלה בבלוטת התריס. כעבור 10 חודשים השתחררתי עם פרופיל נמוך. הייתה לי תחושת כישלון, שגם בזה לא הצלחתי.

ליה-וייס-מגזין-אופנה-דיגיטלי
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

מה משמעות הקעקועים שלך, יש להם קשר לסיפור חייך או לחלומות לעתיד?

יש לי 3 קעקועים – אחד של בל שעשיתי אצל אדית המוכשרת. את בל אהבתי כשהייתי ילדה בטירוף, הייתי יושבת בגיל 4 לבד בלילה ורואה את הסרט בלופים. הקעקוע מזכיר לי את התקופה ההיא.

הקעקוע השני הוא של דמויות עם הכיתוב SAVE ME. זאת יותר התקופה שהייתי אבודה.

הקעקוע השלישי חרוט על הרגל (בקטן בעברית) עם כיתוב: "את שמש" – השמש היא המרכז, הכדורים סובבים אותה, היא מקרינה להם אור וחיים. זה מה שלמדתי על עצמי. להיות זו שמקרינה אור על החיים של אחרים (יצאתי קיטשית, לא?)."

אבא שלי החליט להחזיר אותי אליו. ביום שחזרתי אליו ניסיתי לברוח. לא הצלחתי. עד היום נשארה לי צלקת קטנה ברגל כמזכרת לניסיון הבריחה. הייתי כבר בכיתה י', וכל יום ברחתי מהבית, אם זה ל"צופים" או לחברות, או לבן זוג. רק לא להיות בבית

ליה-וייס-דוגמניות-ישראליות
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

אם היית יכולה לבחור כל מותג או מוצר שתוכלי להיות הפרזנטורית שלו, במה היית בוחרת, ולמה?

"הייתי שמחה להיות פרזנטורית של מוצרים למקלחת, נראה לי הכי כיף שיש."

ליה-וייס-מגזין-אופנה-ישראלי
ליה עומר וייס. צילום: אינסטגרם

רוב הכוכבות בנות גילך – אלין כהן, קים מור אזולאי, אנה זק. משלבות דוגמנות עם משחק, עסקים, שירה וכו'. מה התוכניות שלך? יש כוונה לשלב עם הדוגמנות עיסוק נוסף, אם כן מהו?

"לא יודעת עם הייתי רוצה לשלב דוגמנות עם עיסוק נוסף, רציתי ללמוד משחק מהיום שסיימתי לימודים, אבל בסופו של דבר הלחץ שבא מכולם שאומרים ש"אין בזה כסף, את לא תצליחי" והיכרות אישית עם שחקנים שסיפרו לי בדיוק כמה הם לא מצליחים הכניעו אותי לגמרי."


בקטנה עם ליה וייס


טיק טוק או אינטסגרם, או גם וגם?
אינסטגרם בוודאות. למרות שאני שעות בטיק טוק. אני נקרעת מצחוק מכל סרטון בערך. עשיתי סרטון אחד עם 23,000 צפיות, אבל אז הרגשתי שאני זקנה מדי לאפליקציה. 

 לגור עם שותף או עם שותפה?
גם וגם. נראה לי הופך את הבית לצבעוני יותר.

טרנינג או ג'ינס צמוד?
אני באמת לא יכולה לבחור. או שתמצאו אותי עם חליפת טרנינג ונעלי VANS, או עם גופייה וג׳ינס הכי צמוד בארון, שלוקח שעות ללבוש.

היית מאמצת כלב או חתול?
חד משמעית כלב. לחתולים תמיד יש מבט רשע בעיניים, אני מפחדת מהם.


אינסטגרם: _lia_weiss@


נועם שקד, אופנה, אינסטגרם

נועם שקד – עיתונאית אופנה
אינסטגרם: noam.shaked

זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

בעלים ועורך אחראי: אפי אליסי
Fashion Israel – מגזין אופנה של ישראל
מייל: fashionisrael.mag@gmail.com
טלפון: 050-7368167
אינסטגרםfashionisrael.mag
אתר: https://www.fashion-israel.co.il/
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה של כולם!
דף עסקי: Fashion Israel
כתובת למשלוח: רח׳ בר כוכבא 1, דירה 1, רמת גן

פורסם בקטגוריה אופנה
תגובות פייסבוק