מאירה אונא

מאירה אונא-2
|

שחור צבעוני- תערוכת יחיד חדשה של: מאירה אונא בגלריה פריסקופ – תל אביב
אוצרת: נעמי כהנא אנדרוס

מאירה אונא-3
אבטיחים רוחב 41 עומק 10 גובה 33 טכניקה ביניין יד צבעים קרמיים. צילום שי הלוי

מאירה אונא מציגה בתערוכת היחיד החדשה שלה Black Colored – שחור צבעוני, בגלריה פריסקופ, עבודות קרמיקה תלת ממדיות חדשות במגוון גדלים. התערוכה הינה פרי פיתוח של חקירה אישית וטכניקה פרטית שפיתחה האמנית לעיצוב וליצירת גופי קרמיקה, והיא מעלה נקודת מבט חדשה ואחרת לגבי השימוש בצבע שחור, הן כשהוא עומד בפני עצמו והן כרקע.

מאירה אונא-1
שוקולד מנטה מסטיק מידות- אורך 20 רוחב 13 גובה 16 טכניקה ביניין יד צבעים קרמיים צילום שי הלוי

את העבודה על התערוכה "שחור צבעוני", החלה מאירה אונא ליצור ולפתח בשנים האחרונות: "הרעיון להתחיל לעבוד בחומר שחור כרקע מנגיד צבעים שהוא אפקטיבי יותר מהצבע הלבן, נבט במהלך סיור שעשיתי באחד מימי שבת בתחנה המרכזית הישנה של תל אביב. נמשכתי אחר צליליה של שירה מקסימה, שבקעה מתוך כנסייה תת קרקעית מאולתרת של עובדים זרים המקיימים את תפילתם. הם היו לבושים במיטבם, והאפריקאים שבהם בלטו מכולם משום שהצבעים העזים שעטפו אותם קפצו מהם בזוהר עז. חשבתי שהשילובים האלה ראויים להיחקר, ונדהמתי מהתוצאה.

מאירה אונא-4
מרמלדה מידות- עומק9 רוחב 22 גובה 22 טכניקה ביניין יד צבעים קרמיים צילום שי הלוי

"black colored הוא מעין פרדוקס – שחור צבעוני; האם שחור או צבעוני? תמיד עבדתי בחומרים בהירים והתפעמתי מהלובן הנקי של הפורצלן, אבל חימר שחור מנגיד את שלל הצבעים הרבה יותר יפה וחם.

מאירה אונא-5
עף ברוח מידות- אורך 26 רוחב 17 גובה 20 טכניקה ביניין יד צבעים קרמיים צילום שי הלוי

"אני לוקחת חימר שחור מרדדת אותו, מורחת עליו שתי שכבות פורצלן  – כמצע (גרונד). כשהפורצלן מתייבש אני עובדת בצבע ובצבע אני חורטת. אז זורקת וחובטת את החימר המצופה בתנופה, כך שהצבע והחריטות נפתחים, השחור החזק חודר את הפורצלן והחריטות הופכות לרישום שחור בתוך הצבע. מהמשטחים האלה אני בונה גופים פיסוליים."

מאירה אונא-6
ללא כותרת מידות- אורך 31 רוחב 13 גובה 15 טכניקה ביניין יד צבעים קרמיים צילום שי הלוי

מאירה אונא (1947), היא אמנית קרמיקה בוגרת בצלאל, שמאחוריה תערוכות יחיד וקבוצתיות רבות הן בארץ והן בחו"ל. זוכת מלגות מחקר וכן פרס  "אלכס דה רוטשילד" לאמנויות. עובדת, יוצרת ומלמדת בסטודיו שלה בירושלים.

מאירה אונא-7
ללא כותרת מידות- עומק 18 רוחב 29 גובה 42 טכניקה ביניין יד צבעים קרמיים. צילום שי הלוי

סיום: 6 פברואר 2016
גלריה לעיצוב פריסקופ: רחוב בן יהודה 176 תל אביב 5226815 -03
שעות פתיחה: ב'-ה' 17:00 – 20:00, ו'-ש' 11:00 – 13:00

 

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק