מוזיאון הרצליה

מסך הדמעות
|

אירועי נובמבר- דצמבר במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

בחזרה על מחזה החזיונות,
עומר קריגר וניר עברון , בחזרה על מחזה החזיונות, 2014

יום שבת, 7 בנובמבר בשעה 12:00
שיח אמן עם עומר קריגר בעקבות עבודתו המשותפת עם האמן ניר עברון "בחזרה על מחזה החזיונות" המוצגת בתערוכה "שירת המקהלה".  המפגש בהשתתפות אוצרת התערוכה מעין שלף.
בחזרה על מחזה החזיונות (2014) הן מילות הפתיחה של שיר מאת אנדד אלדן (נ' 1924), חבר קיבוץ בארי, הממוקם על גבול ישראל-עזה – "משורר הקיבוץ", שכתב טקסטים לטקסים ולחגים קיבוציים, ושיריו מתאפיינים במצלול מיוחד, הנשען על עברית קדומה, עשירה ומוסיקלית. בעבודתם של עומר קריגר וניר עברון מתועדת קבוצת חברי קיבוץ הקוראים את השיר במרתף בית העם. בנוסף מוצג תיעוד של מרחבי התכנסות ציבוריים ושל במות המזמנות ביטוי קולקטיבי. המקהלה, שהורכבה באולפן באופן דיגיטלי והיא מנותקת מן המרחב הציבורי הממשי, מבליטה דווקא את חוסר האפשרות לייצר טקסט משותף. האמנים מנסים ליצור דימוי חדש של הקיבוץ, שתחילתו בניסוי חברתי רדיקלי, באמצעות האדריכלות של החיים המשותפים והפרפורמטיביות של הצוותא. העבודה היא הצדעה לפואטיקה שבעיצוב החברה על ידי המדינה ומאידך גיסא, קינה על חלום סוציאליסטי אוטופי שהשתבש.
השיח מתקיים במסגרת סיור מודרך בתערוכות, ההשתתפות בשיח כלולה בכניסה למוזיאון

 מסך הדמעות-1
רותי הלביץ כהן. מסך הדמעות. צילום: ברק ברינקר

יום שני, 9 בנובמבר בשעה 19:30
"רפסודת המדוזה"  – מופע תיאטרון ייחודי בחלל התערוכה "מסך הדמעות".
בהשתתפות האמנית רותי הלביץ כהן והמחזאי יהושוע סובול
לאחר המופע (35 דק') שיח עם המחזאי והבמאי יהושע סובול והאמנית רותי הלביץ כהן.

האמנית רותי הלביץ כהן כורכת את יצירתה הפלסטית, ביצירתו התיאטרונית של המחזאי יהושע סובול. הדיאלוג שנרקם בין שני היוצרים מאז פגישתם הראשונה לפני 12 שנה, מגיע בתערוכה הנוכחית, לשיא במיצב המגיב באופן ישיר למחזה החדש של סובול, 'רפסודת המדוזה' ומציג מונולוגים מתוכו בחלל המוזיאון.

המחזה  של סובול, 'רפסודת המדוזה', נכתב בהשראת ציורו הנודע של הצייר הצרפתי תיאודור ז'ריקו, המתייחס לאירוע נורא שהתרחש ב-1816, כאשר הספינה "מדוזה", עלתה על שרטון והקברניט, בחר להוריד אל סירות ההצלה המעטות את אנשי האצולה והפיקוד הבכיר בלבד. שאר הנוסעים הורדו אל רפסודת עץ מאולתרת. רבים מהם מצאו את מותם והשורדים חוו אלימות, ייאוש, אובדן שפיות ורעב קיצוני, עד כדי קניבליזם. הציור של ז'ריקו מנציח את הרגע בו הבחינוהשורדים בספינה "ארגוס", שהצילה אותם. המשפט של הקברניט ואנשי הצוות הבכיר, נערך על רקע הפרסום הנרחב של העדויות המזעזעות מאת הניצולים, שהועלו על הכתב על־ידי שניים מהם: המהנדס אלכסנדר קוריאר והמנתח אנרי סביני. הציור 'רפסודת המדוזה' הפך לכתב אישום פוליטי־מוסרי נוקב, סמל לשחיתות השלטונית של המשטר המלוכני ולאכזריות אנושית חסרת גבול.

המחזה מבוסס על שיחות בין הצייר ז'ריקו לבין הניצולים השורדים קוריאר וסביני, שבהן שִחזרו את המאורעות הקשים שחוו במשך 13 הימים על רפסודת המדוזה, בעודם מיטלטלים בין אבדון מוחלט להיאחזות נואשת בצלם אנוש. המחזה הועלה לאחרונה בלונדון, באקדמיה המלכותית לאמנויות הבמה RADA,  בבימויו של אנדרו וישנייבסקי,  קטעים מתוך המחזה מוצעים לקריאת הקהל. שלושה מונולוגים מתוכו יבוצעו בחלל המוזיאון כחלק מן התערוכה.
מספר המקומות מוגבל, הרשמה במייל event.herzliya.museum@gmail. com, כניסה 40 שקל

יום שבת, 28 בנובמבר, החל מהשעה 11:00
שבת של תרבות במוזיאון
11:00- בעקבות הגעתה של האמנית אירינה בוטיאה, (נ' 1970 ברומניה; חיה ועובדת בבוקרשט ובברירלי היל, בריטניה) יתקיים שיח אמן בעקבות עבודתה "לקראת המנון לאומי" (2010) בתערוכה "שירת המקהלה" ובהשתתפות אוצרת התערוכה מעין שלף. המפגש ילווה בסיור בתערוכה שירת המקהלה בהנחיית האוצרת. המפגש בשפה האנגלית.
12:00- ביקור של האוצרת ביאטריצ'ה וון בורמן מהמוזיאון לאמנות מודרנית בזלצבורג אשר תקיים הרצאה על עבודותיה של רותי הלביץ כהן בתערוכה "מסך הדמעות".
בתום המפגש ייערך מופע תיאטרוני בחלל התערוכה אשר יציג שלושה מונולוגים מתוך המחזה "רפסודת המדוזה" מאת יהושע סובול.

יום שני, 14 בדצמבר בשעה 19:00
מפגש הנבל הקדוש | נועם ענבר ואופיר אילזצקי – במסגרת התערוכה "שירת המקהלה"
מפגש שירה פתוח לקהל, המוזמן להצטרף לשירה או להאזין, במסורת הדמוקרטית היחודית של מפגשי ״הנבל הקדוש״. קבוצת הנבל הקדוש בישראל הינה מיזם משותף של  נועם ענבר ואופיר אילזצקי שנחשפו אל התרבות באנגליה. גם בארץ, כמו בשאר המקומות בעולם, מושם דגש לא רק על השירים הקיימים אלא גם על כתיבת תרגומים וטקסטים חדשים למנגינות קיימות, כמו גם על כתיבתם של שירים חדשים לחלוטין המתכתבים עם הסגנון.  ההשתתפות במפגש כלולה בדמי הכניסה למוזיאון

יום שבת, 19 בדצמבר 2015 – אירוע נעילה החל מהשעה 19:00
אירוע נעילת תערוכות מוסיקלי – בעקבות סדנת מחקר למקהלה פוליטית של האמן לואיג'י קופולה ומופעים מוסיקליים אחרים. האמן האיטלקי לואיג'י קופולה, שפועל בבריסל ובלצ'ה שבאיטליה, יגיע לשבועיים להעביר סדנת מחקר למקהלה פוליטית, בשיתוף ובתמיכת ארטפורט. הסדנא היא חלק מגוף עבודות רחב יותר שהאמן יוצר במקומות שונים בעולם. היא תהווה כלי למחקר של הקשרים פוליטיים ומוסיקליים מקומיים. במהלכה ישתף האמן פעולה עם אמנים, מוסיקאים, הרכבים מוסיקליים, אקטיביסטים, מקהלות מסורתיות, משוררים ומספרי סיפורים, והיא תבוסס על המסורות המוסיקליות בישראל. בסוף הסדנה יתקיים מופע חי פתוח לקהל במוזיאון עם משתתפי הסדנא.

יום שבת, 26 בדצמבר, בשעה 12:00
מפגש וסיור בתערוכות עם האוצרות מעין שלף וד"ר איה לוריא– השתתפות במפגש כלולה בדמי הכניסה למוזיאון

מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, הבנים 4 , הרצליה טל': 09-9551011
www.herzliyamuseum.co.il
שעות פתיחה : ימים ב', ד', ו' ושבת  14:00-10:00  /  ימים ג', ה'  20:00-16:00

 

 

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק