מותק – העולם התכווץ

Micro Art by Willard Wigan-2
|

מותק – העולם התכווץ: התערוכה הנודדת של שיאן גינס, ווליארד ויגאן, שמפסל יצירות בגודל אלפית המילימטר. לריכוז הנדרש בזמן העבודה הוא מגיע בעזרת האטת הדופק. תפתח ב-1 בדצמבר במתחם שרונה בתל אביב

Micro Art by Willard Wigan-1
Jealousy_Cinderella

אמן המיניאטורות הבריטי הנודע ווילארד ויגאן, מפסל יצירות מופת שניתן לראות דרך עדשת המיקרוסקופ בלבד, מאחר והן בגודל אלפית המילימטר (מיקרון). ויגאן מפסל באמצעות מיקרוסקופ בקוף מחט, ראש סיכה, גרגרי חול, גבישי סוכר, אבקת יהלום ועוד, תוך כדי האטת הדופק ובין מרווחי פעימות הלב. ויגאן הוא שיאן גינס באמנות מיקרוסקופית, כשיצר את פיסת האמנות הקטנה ביותר בעולם, אופנוע "הארלי" שמונח בקצה שיערה שגלח מזקנו, וזכה לתואר ממסדר האבירות הבריטי על עבודותיו הזעירות.

Micro Art by Willard Wigan-3
Hummingbird

בתערוכה "מיקרו ארט" שתפתח במרכז המבקרים של יפו העתיקה "תמונות יפואיות", מציג ויגאן מיקרוקוסמוס תרתי משמע – עולם ממוזער וקסום של גיבורי אגדות ילדים; סינדרלה ואחיותיה המרושעות, כיפה אדומה, פינוקיו ועוד. כל היצירות מוצגות בקוף המחט או על ראש סיכה וניתן לראותן רק מבעד  לעדשת המיקרוסקופ.
ויגאן, במקור מברמינגהם בריטניה, עובד על כל יצירה בין חודשיים לשלושה חודשים ובכדי לפסל בממדים של אלפית המילימטר (מיקרון), הוא משתמש במיקרוסקופ ואזמל כירורגי, שבעצמו כמעט ואינו נראה לעין. העבודה דורשת ממנו מאמץ פיזי ונפשי שכן ויגאן נכנס למצב מדיטטיבי בו הוא שולט על נשימותיו, מאט את דופק ליבו ומפסל במרווחי הזמן שבין פעימות הלב כדי להפחית את רעידות ידיו. אפילו הדהוד הנגרם מתנועה בחוץ עלול להשפיע על יצירתו.

Micro Art by Willard Wigan-4
Measurement 3

ויגאן זכה להיכנס לספר השיאים של גינס לאחר שיצר את פיסת האומנות הזעירה בעולם, אופנוע "הארלי" בקצה שיערה שגילח מזקנו, בגודל שלושה מיקרון בלבד (קטן יותר מתא דם של אדם). את האופנוע יצר במשך 5 שבועות והיא עשויה מ 12 שבבי זהב.
ויגאן החל את חייו האמנותיים בגיל צעיר, כשהיה כבן חמש, "התחלתי לעשות בתים לנמלים, מפני שחשבתי שהן צריכות מקום לגור בו. לאחר מכן, הכנתי להן נעליים וכובעים. זה היה עולם פנטזיה אליו ברחתי" מספר ויגאן. ככל שפסליו של ויגאן הפכו לזעירים יותר, כאלו שלא נתפסים בעין האנושית ולא נתפשים בעצם קיומם, כך הפך לימים, הילד שהרגיש כבלתי נראה לסביבה, לאמן מוביל בתחום המיקרו-ארט.

Micro Art by Willard Wigan-5
Pinocchio

ויגאן יצר אומנות שבה חשיבות גדולה לפרטים הקטנים. רק תשומת לב רבה ובמבט מבעד לעדשת המיקרוסקופ חושפת אותנו לעולם שלם ומופלא של יופי, צבעוניות ועדינות. יצירותיו כונו לא פעם "הפלא השמיני של העולם" והן נמכרות במאות אלפי אירו. בין שוחרי האומנות שרכשו את יצירותיו; הנסיך צ'ארלס, סר אלטון ג'ון, סר פיליפ גרין, מייק טייסון, סיימון קאוול ואחרים. מלכת אנגליה אליזבת השנייה ביקשה את עבודתו האחרונה, 'כתר ההכתרה' כמחווה לחגיגות היובל שלה.
התערוכה Micro Art תפתח ב-1 דצמבר במתחם שרונה וייחודה הוא גם בהתאמתה לקהל מבקרים בכל גיל, בשל ממד ההפתעה והרושם העז שהן מותירות אצל המבקר.
שעות וימי פתיחה: 
ראשון – חמישי וגם שבת: 09:00-17:00. 
שישי – סגור.
הכניסה למרכז המבקרים בתשלום: 
מבוגר: 35 שקל ילד: (4-18) 25 ש"ח, אזרח וותיק 17 שקל.
לפרטים נוספים: www.miniart.co.il 

פורסם בקטגוריות אופנה, מגזין אופנה
תגובות פייסבוק