מילת נשים

מילת נשים-2
|

לכבוד יום האישה הבינלאומי: "מילת נשים" – תערוכה חדשה של המחלקה לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים. התערוכה תוצג בגלריית "פס, פורט" בבית ירין שחף בת"א, בתאריכים 13.3.16 – 18.4.16

פתיחת התערוכה: יום ראשון 13.3 בשעה 19:00
אוצרות: ד"ר סיגל ברקאי וד"ר הדרה שפלן-קצב

מילת נשים-2
מורן אילוטוביץ

המחלקה לאמנות בפקולטה לאמנויות של מכללת סמינר הקיבוצים תציין השנה את יום האישה הבינלאומי בתערוכה ייחודית של הסטודנטים והסטודנטיות, הכוללת כ-21 עבודות אמנות במדיות שונות, בהן: צילום, רישום, וידאו וציור, ותיקרא "מילת נשים".
התערוכה מנסה להגדיר מחדש את החוויה הפואטית המילולית באמצעות פואטיקה חזותית של יצירות אמנות – תפיסה בינתחומית המקבלת בהכרח תפנית פוליטית – כאשר השירים שנבחרו הם שירי משוררות ישראליות, שכן השירה העברית משתמשת בשפה מחויבת מגדר.  משמע, הסתמי והכללי הוא תמיד הגבר, האישה קיימת – רק אם בוחרים בה.

חווית הגילוי המחודש של מגדור השפה העברית הינה חוויה מרכזית בתערוכה, לצד ביטוי נושאים נוספים, בהם: מהותה של השושלת הנשית, הקונפליקט בין חיי משפחה לבין חיים מקצועיים; אימהות; הזנה; פוליטיקה של זהויות; פליטות והגירה; מגדר ומיניות; כתיבה נשית וסרבנות.

מילת נשים-5
פאינה גאורגייש

בבסיס התערוכה עומדים קווי מחשבה היוצאים מתוך התיאוריה הפמיניסטית הצרפתית של הלן סיקסו ולוס איריגריי, שהדגישו, כבר בשנות ה-70 של המאה ה-20, את חשיבותה של השפה בעיצוב דרכי מחשבה וביטוי אנושיות. לדידן, השפה משמשת מצע של החיים בתרבות פטריארכלית. בתרבות זו, חוקי השפה – כמו גם התכנים – נקבעו ע"י הגברים. לדבריה של הלן סיקסו, על הנשים ליצור שפה חדשה, כזו שתבטא את הניסיון הנשי ותביא את האישה לקדמת הבמה ולמרכזה (צחוקה של המדוזה, 1975). במובן זה השם "מילת נשים" לתערוכה עושה דקונסטרוקציה למושג השכיח שמבטא חוויה נשית טרגית של חילול הגוף הנשי, חושף אותה לזרקורים ובד בבד מחלץ ממנה את האופציה לתיקון באמצעות דיבור אישי של הסובייקט.

תערוכה עכשווית זו בודקת כיצד סטודנטים וסטודנטיות החיים הרחק מהגל השני של הפמיניזם – תופסים/ות את השפה העברית ואת הפואטיקה של נשים משוררות מראשית המאה ה-20 ועד היום. מה נותר כחוויה רלוונטית מהזמן הנשי של העבר? ומה שונה היום? כיצד והאם באה לידי ביטוי מודעות מוגברת לחוויה מגדרית של נשים עכשוויות? כיצד והאם ייווצר דיאלוג בין אמניות השפה לאמניות הפלסטיות, כאשר ביניהן מבדילים מדיום, תרבות, גיל ועוד?

מילת נשים-6
נגה רוזנמן – ערס-פואטיקה

ד"ר הדרה שפלן-קצב, ראש המחלקה לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים: "זו השנה הרביעית שהמחלקה לאמנות מציינת את יום האישה הבינ"ל בתערוכה מיוחדת, אשר השנה מראה עד כמה שירת נשים, וותיקות ועכשוויות כאחת, מסוגלת לשמש קרש קפיצה לביטויים אמנותיים שונים, מתוך הבנה עמוקה כי ההיסטוריה התרבותית שלנו יכולה להיות מנוף לתרבות העכשווית".
תערוכת "מילת נשים" הינה חלק מסדרת אירועים במכללת סמינר הקיבוצים לרגל יום האישה הבינלאומי העוסקים במודעות לאי השוויון בין המינים

התערוכה תוצג בגלריית "פס,פורט" בבית ירין שחף, רח' בית הלל 10, תל אביב, בין התאריכים 13.3-18.4.
שעות פעילות: 10:00-18:00 ובימי שישי 10:00-13:00

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק