מעצבי האופנה של ישראל: מעוז דהאן

מעוז דהאן. צילום: רום שי-10
|

איך בונים אימפריות? תשאלו את מעוז דאהן. הרוקסטאר של עולם האופנה. איש עם אמביציה, כריזמה, אנרגיות שיא וכמובן כישרון גדול, שהקים את המותג המצליח שלו, nouveaurichedog, בעשר אצבעות ובעבודה קשה 

מאת: שני אקוע
צילום: רום שי
עיצוב שיער: סימיטל אטאל
דוגמן: בר סוויסה

כבר בתחילת המפגש איתו מבינים שהאיש קורץ מחומר של כוכבים. התשוקה והאהבה שלו לאמנות ואופנה היא פנימית וחזקה. הוא מציין כי הוא קם בבוקר עם השראה וכל דבר יכול להצית לו את הדימיון. המעצב מעוז דהאן, ילד טוב טבריה עד גיל 17 שיחק כדורסל והיה נער שובב שלא התחבר למערכת החינוכית. הוא מספר שפרט לכדורסל, מה שהחזיק אותו במהלך הלימודים הייתה מגמת אומנות. הוא פיסל בחימר ויצר מגוון עבודות, ולדבריו זה היה הדבר שפיקס אותו, המקום הנוח שלו. 

מעוז דהאן. צילום: רום שי-18
מעוז דהאן. צילום: רום שי

כשהתבגר עשה את המסלול הישראלי צבא, חו״ל וכאשר חזר לארץ החליט ללמוד ולעסוק באופנה. את האימפריה שלו הוא בנה בעשר אצבעות ובעבודה קשה. מדובר באיש חף מאגו שהתחיל בקטן כעוזר סטייליסט של גל אפל ז״ל המנטור שלו להגדרתו ועבד עם ליאת אשורי. הוא מציין את האמון הרב שקיבל מהם ועל הפקות שהוא עשה יחד איתם בארץ ובעולם

את עבודת הסטיילינג בה עסק בתחילת דרכו הוא מגדיר כ-down to earth (מציאותי). הוא מספר שהתמודד עם כל סוגי מבני הגוף, "כשאתה עושה את זה המון שנים, אתה דבק בזה הרבה זמן. אתה, לדעתי, נעשה הרבה יותר טוב. אתה מבין את גוף האדם טוב יותר, אתה מבין את הלקוח שלך הרבה יותר טוב. אתה לומד דברים שלא חשבת שתלמד ובזה, יש המון כוח". עבודת הסטיילינג, לדבריו, הפכה אותו למעצב טוב יותר.

בר סוויסה. עיצוב אופנה: מעוז האן. צילום: רום שי - 2
בר סוויסה. עיצוב אופנה: מעוז האן. צילום: רום שי

את דרכו הוא החל כמעצב אך לפני 16 שנה הגשים חלום והקים את nouveaurichedog ומאז נדמה כי הוא לא עוצר לרגע. בשנת 2013 הוא זכה בפרס המעצב המבטיח, השיק קולקציית נשים, הציג בשבועות האופנה ברחבי העולם, והפך לגורו אופנה שעיני כל הסלבס נשואות אליו. 

לשאלתי האם הילד הקטן מטבריה חלם על כל זה? הוא משיב ומתוודה כי בזמנו החלום היה לעסוק באומנות,  הוא חלם שזה יקרה וכשזה התגשם תחושת השמחה על ההצלחה היא עצומה.

מעוז דהאן. צילום: רום שי-8
הסטודיו של מעוז דהאן. צילום: רום שי

כאמור את העסק פתח דהאן בשנת 2008 ונראה שהכל נוצץ. בשיחה על הקשיים בתחילת הדרך מספר דהאן שאין מספיק אצבעות למנות את כולם: מקולקציות שלא המריאו, ייצור כושל, כשהשיא היה פתיחת החנות בקנין tlv שהתבררה להיות הכישלון הגדול של חייו, במהלכה הפסיד המון כסף: "נכנסתי בקול תרועה רמה ובסוף פנדל". על ההתרוממות מהמשבר עונה המעצב שמה שהחזיק אותו בזמנים הקשים זה קהל הלקוחות הנאמן שלו, הם האמינו בו והצילו אותו, והוא מדגיש שההצלה לא הייתה רק כלכלית אלא גם ברמה הנפשית. בנוסף שיתף כי למד לפתח עור של פיל, וכיום הוא מקווה
ש-nouveaurichedog יגדל ויתרחב עוד יותר. 

מעוז דהאן, גלעד כהנא
גלעד כהנא בסטודיו של מעוז דהן. צילום: יח״צ

מידי שנה מציג דהאן שתי קולקציות. כל אחת מהקולקציות מאופיינות במוטיבים מרכזיים בנושאי דת, עדות ומגדר בדגש על השונה והלא רגיל. ביד אומן מיומנת מטשטש דהאן את הגבולות בין המינים. דהאן שונה וייחודי בנוף הישראלי. הוא מספר כי בעבר העיצובים שלו היו הרבה יותר נועזים, והיום הקולקציות שלו מאופיינות בפונקציונליות ונוחות. עוד הוא מוסיף כי יש לו מהדורות מיוחדות בהן הוא מעיז יותר. בסופו של דבר הכוונה שלו להעניק ללקוחותיו פריטים על זמניים שילוו אותם שנים ויהיו חלק בלתי נפרד מהחיים שלהם. מבחינתו להיות על מדף של לקוח לאורך זמן זהו הניצחון האמיתי.

מעוז דהאן, efifo, סטטיק ובן אל תבורי1
מעוז דהאן עם סטטיק ובן אל תבורי. צילום: מתוך האינסטגרם

דהאן מעצב נועז שלא מפחד מאתגרים. הוא הלביש את צמד האמנים סטטיק ובן-אל, ויצר להם למעלה מ-300 פריטי לבוש בעלי נוכחות שגררו שיח ותגובות ברשתות ובערוצי הטלוויזיה. את חלק מהבגדים שעיצב ראה הצמד רק לפני ההופעה. לשאלתי מאיפה האומץ?  הוא עונה כי לא מדובר באומץ, אלא בתעוזה. בנוסף הוא מפרגן לצמד על שיתוף הפעולה, ומסביר כי השניים נתנו לו את המקום ועל כך הוא אסיר תודה. הוא מספר כי ביחד הם יצרו דבר חדשני שלא קרה לפני בארץ בתחום באופנה הגברית 

הסטודיו של מעוז דהאן. צילום: רום שי -16
הסטודיו של מעוז דהאן. צילום: רום שי

"שברנו את מסך הברזל ועשינו את זה באופנת הגברים. כשאתה על הגלגל אתה צריך לתפוס כמה שיותר".
דהאן לא נח לרגע ולאחרונה פתח בית ספר לעיצוב. הוא ניהל מוזיקלית את lfg והיד עוד נטויה. הוא נוגע בכל תחומי האופנה וכאשר הוא נשאל אם זה לא פוגע בעבודתו כמעצב הוא ממהר לענות כי "כל דבר שקשור בהלבשה ובאנשים שאני עובד מולם אני שם. מבחינתי קיבלתי הזדמנות, לא לנצל אותה זה טיפשות בעיניי. זאת מהות החיים בעיניי", ומוסיף, כי כל כלי שנותן לו את החופש להתבטא בין אם זה מוזיקה או סטיילינג הוא שם.

בר סוויסה. עיצוב אופנה: מעוז האן. צילום: רום שי - 24
בר סוויסה. עיצוב אופנה: מעוז האן. צילום: רום שי

לשאלתי מה הפרוייקט שהוא הכי גאה ואוהב, והוא עונה בלי היסוס שמדובר במפעל חייו: הבית שלו, שני ילדיו וזוגיות טובה ואוהבת. כאשר אני שואלת אותו איך משלבים אבהות וקריירה הוא אומר לי בצורה חד משמעית שצריך למצוא את האישה הנכונה שתתמוך בחלומות שלך, ומספר כי אשתו אפשרה לו לעשות הכול ומעולם לא  עצרה אותו. את הזוגיות שלו הוא מדמה לקרקע פורייה, שבסופו של יום מניבה פרחים. 

מעוז דהאן. צילום: רום שי-16
מעוז דהאן. צילום: רום שי

מעוז דהאן מייצר את הבגדים בישראל. וגם הוא, כמו מעצבים רבים שמייצרים בישראל, חווה קושי בעקבות אירועי ה-7.10. הוא מספר כי אירועי אוקטובר היו אגרוף רציני בבטן. יום לפני השבת השחורה חזר מחופשה משפחתית בת עשרה ימים באתונה. הוא תכנן לנצל את השבת למנוחה וצבירת כוחות לפני החזרה לשגרה. אלא שמהר מאוד עם התבהרות המצב הוא מבין שבת שמדינת ישראל נכנסת  לסחרחורת. העולם בסחרחורת, המדינה בנקודת שנאה גלובלית מטורפת.
לדבריו, אנו חווים כרגע את רגעי השפל של העם היהודי מאז השואה, וכי הוא לא מצליח לראות את האור בקצה המנהרה. הוא מספר על העצב הגדול ושברון הלב שהוא חווה עם כל חייל שנהרג, וחש כאב עצום על החטופים, ומחכה להתעורר מהחלום הרע הזה. עוד הוא מציין כי היצירה נפגעה לאור העובדה שהמוח היה עסוק אך ורק בטרגדיה. כשהוא חזר לייצר, המחשבה הייתה לעשות משהו על זמני שישאר כאן לטווח הרחוק. 

בר סוויסה. עיצוב אופנה: מעוז האן. צילום: רום שי - 28
בר סוויסה. עיצוב אופנה: מעוז האן. צילום: רום שי

לדהאן יש קסם מיוחד שבא לידי ביטוי לא רק בעיצובים שלו אלא גם באופי. יש לו את החוצפה ישראלית וצניעות. כשהוא מדבר על אופנה העיניים שלו נוצצות. כשהוא נשאל מה בעיניו מאפיין את האופנה הישראלית הוא משיב: "במדינתנו אין הרבה אופנה, והוא מאשים בזה את החום הישראלי". הוא מציין שלאור מזג האוויר החם בישראל הלוק הוא ברובו מכנסיים קצרים וכפכפים. הוא מבצע השוואה לאירופה וארה״ב ואומר כי במקומות הקרים יש  הרבה יותר מקום להעיז. 

מעוז דהאן. צילום איתי תורגמן, אופנה, חדשות אופנה, כתבות אופנה, Fashiom Magazine, Fashion, Efifo ,מגזין אופנה, מגזין אופנה ישראלי, מגזיני אופנה ישראלים
2018. מעצב השנה. מעוז דהאן. צילום איתי תורגמן

 "האופנה המקומית היא שילוב של המון דברים". למרות הניסיון להיות פוליטיקלי קורקט הוא מגדיר את הישראלים כספוג.  לוקחים השראה מכולם. בתור מעצב למוד ניסיון יש לו טיפ חשוב למעצבים מתחילים: ״כדי להצליח בתחום, צריך להבין שאין קיצורי דרך. צריך לשבת ולחקור כל פיסת מידע, ללמוד איך עובדת מכונת התפירה, איך עושים את התדמיתנות, לעשות את הכל! הכי חשוב  לוותר על אגו שלא מוביל לשום מקום חוץ מתחתית. מה אנחנו אם אנחנו לא בני אדם עם קצת צניעות". 

בצילום מעוז דהאן, צילום יחצ
2019. שבוע האופנה. מעוז דהאן. צילום: יח״צ

לאחרונה עיצב מעוז דהאן את ג׳קט החטופים. הג׳ט עשוי ג׳ינס. על השרוולים רצועה צהובה ועליה הכיתוב: "מחזירים אותם. הביתה עכשיו". על הג׳קט חתומים עשרות סלבס. חלקם לבשו את הג׳קט בהופעות שקיימו מול קהל. הג'קט הוא פריט מתוך סדרה שעיצב מעוז יחד עם המעצבת אליאנה ויזל,  לצד הג'קט, קיימת גם שרשרת שעיצבה ויזל, עשויה זהב לבן ויהלומים בעבודת יד, שנושא את מאפייני הסימן הצהוב וחריטה עם הכיתוב "Never forget"  את כלל הפריטים בסדרה ניתן יהיה לרכוש בקרוב במכירה הפומבית "תירוש" לאמנות עכשווית. כלל ההכנסות מהמכירה יועברו למטה משפחות החטופים. 

אני שואלת את דהאן מה הלוק הכי ישראלי בעיניו והוא עונה שברמודה והוויאנס לגברים, ולנשים מכנסי מיקרו וכפכפים. הפריט האופנתי שהכי מעצבן אותו הוא הקרוקס. הוא מציין שלמרות שהייתה להם יציאה מגניבה עם ג׳סטין ביבר, לא בטוח שהיה נועל אותן. לשאלתי איפה נמצא אותו בעוד עשור', הוא עונה שבאותה הנקודה של העסק, עם זרועות טיפה יותר רחבות. מה הוא מאחל לעצמו: "בריאות".

 אינסטגרם: nouveaurichedog, @maozdahan@

שני אקווה - 1

שני אקוע – כתבת אופנה
אינסטגרם: shaniaqua

סימיטל אטאל

סימיטל אטאל – איפור ועיצוב שיער
אינסטגרם: simital_atal_beauty@

רום שי-1

רום שי – צלמת
אינסטגרם: rom.shay.photography

נינה שוורץ - 3

נינה שוורץ – עורכת אופנה
אינסטגרם: nina_schwartz_stylist@

זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

Chief editor & art director: Effie Elisie
Email: fashionisrael.mag@gmail.com
Instagram: fashion_israel.mag
site: https://www.fashion-israel.co.il
Facebook business page: Fashion Israel

פורסם בקטגוריות אופנה, אופנת גברים, מגזין אופנה
תגובות פייסבוק