סלון יופי

אלינה_אורלוב,_אני_מאשימה 2017
|

תעשיית היופי מגלגלת כיום כסף רב והיא בעלת כוח השפעה מסנוור. העיסוק בטיפוח הפך בשנים האחרונות לאובססיבי ומאלץ נשים וגברים לעמוד בסטנדרטים נוקשים שהם תוצאה של תעשייה כלכלית עם ערכים מעוותים שקשה לעמוד בהם. התערוכה סלון יופי בוחנת את השינויים שחלו במעמדו של היופי האנושי כערך ביחס לזהות של היחיד, בהיבט הצריכה של היופי ובתכתיבים החברתיים שהפכו אותו למוצר הנסחר כסחורה.

מאיה_אגם,_Lucy__AL_288-1,_הדפסה_דיגיטלית_,_2020,_אופנה
מאיה אגם. הדפסה דיגיטלית 2020

מאת: מערכת Fashion Israel


אמנים משתתפים: איל ששון, אורית ישי, אלינה אורלוב, נעמה אטיאס, ורדי בוברוב, לילך בר-עמי, אורן בן מורה, רפאל סלם, אלה אמיתי סדובסקי, דוד עדיקא, פאטמה שנאן, מיה אגם.

רפאל_סלם,_איש_הציפורים,_שמן_על_בד,,_2018-אופנה
רפאל סלם. איש הציפורים. 2018

תרבות  הצריכה יוצרת מעמדות חדשים ותתי-תרבויות סביב מותגים, סגנון וטעם. הפרסום בונה לצרכנים את האידיאל התרבותי של דימוי-אישי, שיפור עצמי וזוהר. היופי הוא כובש ולכן מנוצל על ידי החברות המסחריות כדי לחדור ללב הצרכנים. בהשפעת תרבות המוצרים, כלומר דרך המוצרים שהם קונים ומתלבשים, דרך ההתערבויות האסתטיות בגופם, מגבשים האנשים את הדימוי העצמי והזהות שלהם. 

אלינה_אורלוב,_אני_מאשימה,_הזרקת_דיו_על_נייר_2017-אופנה
אלינה אורלוב. אני מאשימה. 2017

החיפוש אחר תפיסה ושיפוט היופי נמשך לאורך ההיסטוריה האנושית, אך בניגוד לעבר בו הייתה סגידה ליופי היום יש צריכה של יופי . השינויים הטכנולוגיים, החברתיים והאידאולוגיים בחברה המערבית מאיצים את קצב השינויים האופנתיים. התרבות  המערבית בת זמננו מקדישה מאמצים אדירים לעיצוב הגוף והתאמתו לאמות המידה המשתנות. גברים ונשים מוכנים לעבור טיפולים מכאיבים, דיאטות רעב וניתוחים שיש בהם סיכון, ולהשקיע כסף רב כדי להשיג את מה שנחשב לתוצאה האסתטית הרצויה. 

אורית_ישי,_שטח_אש_דקלה,_הדפס_למבדה,2008-אופנה
אורית ישי. שטח אש דקלה. 2008

העבודות המוצגות בתערוכה דנות בטבעו של היופי כיום ומעמדו כערך הניתן לביקורת ושיפוט, אך גם כמושג מפתח להבנת האדם. הן מתייחסות למודלים שונים של יופי עכשווי דרך תרבות הצריכה ויחד עם צרכים רגשיים כמו הצורך בזהות ואינדיבידואליות, הצורך במיצוי מרבי של יכולות והצורך בתנועה וגיוון: האמנית אלינה אורלוב מציגה דמויות דראג וחוקרת שאלות הנוגעות למגדר, מיניות, זהות, וחווית פליטות. האמנית אלה אמיתי סדובסקי  חושפת באמצעות איפור מוגזם ואביזרי אופנה את הנטייה של ילדים לחקות את עולם המבוגרים כדרך לביטוי עצמי והשתייכות חברתית, הפרויקט  Ain't Nothing Wrong with being Beautiful של האמנית נעמה אטיאס עוסק ביחס ליופי בתרבות המערבית והאמריקאית, וחושף תחרויות מלכות יופי לילדות והסדרה של האמנית לילך בר מי מערערת על היחסים בין היופי גברי ליופי נשי. 

אלינה-אורלוב,-blue-cloud-number-2,-הזרקת-דיו-על-נייר-צילום,-2018-אופנה
אלינה אורלוב. 2018

הגלריה החדשה לאמנות עכשווית "גלריה 51" 
אוצרת : ניצה פרי 
נעילה: 7.10.2021
מרכז הרב תחומיקס, רחוב בנימין 51, מודיעין
שעות פעילות הגלריה: ימים א', ד', ה':  9:00-14:00, ימים ב' ג':   9:00-19:00
טלפון: 08-9434002


פורסם בקטגוריות צילום, תעשיית האופנה
תגובות פייסבוק