סרט: מסייה שוקולד

מסייה שוקולד-1
|

מסייה שוקולד. סרטו של רושדי זם. סרט הנעילה של פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה-13

מזירת הקרקס לבימת התיאטרון, מאנונימיות לתהילה: סיפורו המופלא של שוקולד הליצן, כוכב הבמה השחור הראשון בצרפת.

מסייה שוקולד-2
מסייה שוקולדGaumont-Photographe Julian Torres-

רפאל פדייה נולד בקובה ב-1860. תחת הכינוי "שוקולד" הוא היה האמן השחור הראשון שזכה להופיע בצרפת והפך במהרה ללהיט החם של תקופתו וליקיר מונפארנס. הדואו חסר התקדים, שיצר עם הקומיקאי פוטיט, היה פופולארי מאד בתקופת ה"בֶּל אפּוֹק" בפריז (סוף המאה ה-19), עד שכסף קל, הימורים ואפליה השפיעו לרעה על מערכת היחסים בין השניים ועל הקריירה של שוקולד. שוקולד שימש השארה לטולוז לוטרק, כיכב בסרטיהם של האחים לומייר והיה השחור הראשון שכיכב בפרסומות. האם העולם היה באמת מוכן לקראתו?

בימוי: רושדי זם
תסריט: סיריל גליי
עיבוד: רושדי זם ואוליבייה גורס
עבוד חופשי על פי הספר "שוקולה ליצן שחור" מאת ז'ראר נוריאל
הפקה: אריק וניקולא אלטמאיייר
צילום: תומא לטילייה

שחקנים: שוקולד: עומר סי, פוטיט: ג'יימס תיירה, מארי: קלוטילד הםֿ אולר: אוליבייה גורמה, דלבו: פרדריק פיירו, גברת דלבו: נעמי לבובסקי, קמי: אליס דה לנקסנג, גמייה: אוליבייה רבורדין
צרפת 2016, 110 דקות,
צרפתית תרגום לעברית ואנגלית

מסייה שוקולד
מסייה שוקולד-Photographe Julian Torres

 

שוקולד נולד בקובה כבן להורים עבדים תחת השם רפאל פדייה בשנת 1868. לאחר שהתייתם הוא נמכר והגיע לספרד, שם ליצן בשם טוני גרייס גילה אותו והתרשם ממבנהו הגופני ויכולות הריקוד שלו. גרייס לקח אותו תחת חסותו והכניס אותו למופעי בידור בקרקסים. גרייס גם נתן לנער את כינויו שוקולד ולקח אותו עימו לפריז.

הליצן פוטיט נולד במנצ'סטר באנגליה תחת השם ג'ורג' טודור הול בשנת 1864. אביו לימד אותו להטוטנות וליצנות והוא השתלב במופעי קרקס גדולים וקיבל תפקיד מרכזי של ליצן על המופיע על גבי סוס. בצעירותו ניסה את מזלו בצרפת אך עקב אי שליטתו בשפה התבסס על הומור פיזי. כשחזר לאנגליה הוסיף אלמנטים של סאטירה והומור מילולי.
ב- 1886 הוצע לפוטיט חוזה חדש בפריז, שם הכיר את שוקולד. כשהאחרון פוטר על ידי גרייס, פוטיט, שזיהה את הפוטנציאל של שוקולד, דחף למופע משותף. שיתוף הפעולה ביניהם נמשך כעשרים שנה והתבסס על מופע עם דמויות קבועות, כאשר פוטיט הוא ליצן לבן שגוער בשוקולד השחור שמתאפיין בטיפשות ואף מאיים להעמידו במקום בכוח הזרוע. בקטעי הסלפסטיק שלהם על שוקולד היה להתמודד עם נפילות וחבטות, אולם מאחורי הקלעים שוקולד נודע בקרב חבריו כאדם עדין ומלא אצילות. אחרי כל השנים בצרפת פוטיט עדיין לא דיבר צרפתית שוטפת, והצליח לחפות על כך באמצעות מחוות והיכרות עמוקה עם הדמות שגילם במשך השנים.

משנפרדו דרכיהם ההצלחה פחות האירה להם פנים. פוטיט ניסה לייסד קרקס משלו, ומשניסיונו לא צלח הוא ניהל מסבאה בפריז. שוקולד ניסה להשתלב במופעי תיאטרון כשחקן ולא הצליח לשחזר את הצלחתו ממופעי הקרקס. שוקולד מת בגיל 49 בבורדו אחרי שנכנע לטיפה המרה.
הצמד משך תשומת לב רבה וגם באופן יוצא דופן תועד על ידי צלמי סטילס וגם בכמה סרטונים של האחים לומייר בסוף המאה ה- 19. אותם קטעים עברו לאחרונה שיחזור דיגיטלי במעבדות בצרפת. מבין השניים מי שזכור יותר הוא שוקולד, תרמו לכך גם ציורים של הצייר הנודע טולוז לוטרק, שהיה חברו של שוקולד, בהם הונצח הליצן.

 

הפצה בישראל סרטי נחשון
הסרט יצא להפצה מיד אחרי פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה-13, החל מיום חמישי 07.04 בסינמטק תל אביב ברחבי הארץ

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק