עידן שרעבי ממציא את המחול. לא פחות!

עידן שרעבי צילום גדי דגון, להקת ענבל, FEM, צילום אפרת מזור
|

כשביונסה עושה כבוד למרגול, כשעידן שרעבי עושה את להקת ענבל. כשהצופים נחשפים לעולמות המהפנטים שיצר עבורם. עולמות של אור וחושך. בריאת עולם

 

להקת ענבל, FEM, צילום אפרת מזור - 3
FEM. להקת ענבל. צילום: אפרת מזור

 

אפי אליסיעורך אחראי

אהובת נפשי שישבה לצדי די חששה. להקת ענבל? אני מודה, גם בי קינן ספק. רבים שואלים אותי מה זה Efifo. אני משיב: ׳חיברתי את העולמות מהם אני בא. אמנות, כתיבה, צילום, אופנה. העולמות ואני׳. מסתבר שישנם אנשים מורכבים ממני. זו אמת שאני חי איתה די טוב. לדעת שיש בהם להעשיר את עולמי. את נשמתי.
כשיצאנו מ-FEM של להקת ענבל (סוזן דלל) ניגשתי לעידן שרעבי כוריאוגרף היצירה. מעולם לא פגשתי בו מלבד דרך מסך הטלוויזיה. חיבקתי אותו. שאלתי בצחוק אם ברזומה העשיר שלו יש גם היפנוזה. לכתוב על ״מולטי מחול״ מילים כמו מרתק, סוחף, מהפנט. צפוי ושחוק. כי FEM זו לא עוד הופעת מחול. אני מחפש להתרחק מפאתוס, ממילים של מגלומניה, או פופוליזם של השחקים. רק מטורף או גאון מסוגל ליצור את הופעת המחול הזו. הטובה ביותר בה צפיתי מעולם. סרט מופלא של במאי מחונן. כן, אני מגלומן של מילים. זו יצירה מגלומנית שפרצה את השפה, ניפצה. פורצת דרך.
טקסטים, קולות, מוזיקה, שירה, דיבור, צעקה, תנועה, שבירה ותקיעה. עידן שרעבי חיבר בין כל כך הרבה אלמנטים גלויים ונסתרים. מסרים ואמירות חברתיות. מקומו של האדם, של הגבר, חיי שרה. חיבור ופירוק של צעדים, מפרקים, רקדנים. עתיד מסוכן לצד חיבוק של העבר המפואר שזמנו כבר עבר. ההווה. אתה לא רוצה שיגמר. רציתי עוד ופחדתי שיגמר. מסע מופלא. חוויה מסחררת אליה נסחפתי בדרכו של אמן שביקש שאצעד בכל העולמות שהשפריץ על הבמה. התרגשתי מזעקת הרקדנים המופלאים שצעקו את גופם, אהבתם, לידתם, מותם. שחקנים של ריקוד. עידן שרעבי לא מטורף. זה היה מדע. תגלית. הוא בנה עולם חדש של ריקוד, מדיה של רקדנים. הם הלכו איתו בתלם הזה של רחובות שלא בטוח שרצו לצעוד בו. הם האמינו. הם ראו נביא. הוא הפשיט את נשמתם ואני ראיתי בריאה. מזלנו שהלכו אחריו ואיתו. FEM – מזון מלכות לנפש ולנשמה.

 

להקת ענבל, FEM, צילום אפרת מזור - 1
FEM. להקת ענבל. צילום: אפרת מזור

 

כוריאוגרפיה: עידן שרעבי | שותפים ליצירה ומבצעים: דפנה דודוביץ', שחר סרי, שחר ברנר, שחר חנין, ענת עוז, נתלי קרמר, שי קופל, תומר פיסטינר, תמרה דקל, אור סעדי | מוזיקה: דורון בן דוד | עיצוב תאורה: שחר ורכזון | עיצוב תלבושות: עמרי אלבו

לרכישה

 

עידין שרעבי, צילום גדי דגון
עידין שרעבי. צילום: גדי דגון

 

עידן שרעבי

עידן שרעבי, כוריאוגרף, יוצר, מפיק ורקדן, מנהל להקת "עידן שרעבי ורקדנים". בוגר תלמה ילין ובוגר ג'וליארד, שם עבד עם וויליאם פורסיית. בסוף לימודיו החל לרקוד בלהקת המחול NDT שבהולנד. בשנת 2010 חזר לישראל והחל לרקוד בלהקת בת-שבע בניהולו האמנותי של אוהד נהרין, שם גם עבד עם שרון אייל על יצירתה Bill. שימש כמרצה ומורה בג'וליארד, אלווין איילי סקול, האקדמיות של גוטנבורג (שוודיה), יוטה (ארה"ב), ופלטפורמות רבות אחרות. בשנת 2017 שימש כמנטור ושופט בתוכנית הטלוויזיה "רק רוצים לרקוד", זכה בפרסי הכוריאוגרפיה של התחרויות הבינלאומיות בקופנהגן ובהאנובר, ובג'וליארד שבניו-יורק. הוכרז פעמיים כ"כוריאוגרף עתידי מבטיח" של להקת המחול ההולנדית NDT,  וכאחד מ-"9 האמנים המבטיחים של ישראל" בפרוייקט TYP של אמריקן אקספרס. שרעבי הוא גם זוכה פרס שרת התרבות ב-2014.

 

להקת ענבל, FEM, צילום אפרת מזור - 5
FEM. להקת ענבל. צילום: אפרת מזור

 

תיאטרון מחול ענבל

תיאטרון מחול ענבל נוסד בישראל ב-1949 על ידי הכוראוגרפית  זוכת פרס ישראל, הגב' שרה לוי-תנאי, כדי להמשיך את המסורת העשירה של תרבות יהודי תימן, ולשלב אותה ביצירה מודרנית עכשווית. הלהקה החלה לעבוד באופן מסודר בשנת 1950, וכונתה "הלהקה המזרחית של שרה לוי". הלהקה הופיעה במושבים, קיבוצים ובישובים אחרים בארגונו של המרכז לתרבות של ההסתדרות. לאחר הופעה בכנס מחולות העם בדליה בשנת 1954, זכתה הלהקה לתמיכה כספית וארגונית של "קרן נורמן" (בעתיד קרן התרבות אמריקה-ישראל), שאפשרה לה ליצור בתנאים טובים ואף להרחיב את מספר חברי הלהקה.

 

להקת ענבל, FEM, צילום אפרת מזור - 4
FEM. להקת ענבל. צילום: אפרת מזור

ענבל – תיאטרון מחול ומרכז אתני רב תחומי, מבקש עשייה אמנותית עכשווית, המעודדת שיח תרבותי מגוון ופתוח בין כל קבוצות החברה הישראלית. ענבל  מבקשים לעורר שאלות חדשות סביב יצירה, מחקר ודיון אמנותיים בסוגיות של זהות, אתניות, מסורת ומורשת תוך התבוננות בעבר ובחינת ההווה. במסגרת חזון זה נפעל לעידוד שיתופי פעולה ויוזמות של יצירה ושיח בין יוצרים, אמנויות ומוסדות ולעשייה מחדשת ומאתגרת. כיום, פועלת הלהקה לצד המרכז האתני הרב תחומי, ומבקשת להמשיך ולהגשים את חזון הלהקה מימיה הראשונים, לקדם את אמנות המחול, לשמר, לפתח ולבטא את המיוחד בה באמצעות מחקר ושיח מתמשך ומתבונן.

 

להקת ענבל, FEM, צילום אפרת מזור - 2
FEM. להקת ענבל. צילום: אפרת מזור

 

מגזין אופנה של ישראל
מייסד ועורך אחראי: אפי אליסי
אינסטגרם: fashionisraelmagazine
קבוצת האופנה והביוטי שלנו פתוחה לכולם: מגזין אופנה של ישראל

 

פורסם בקטגוריה אופנה
תגובות פייסבוק