עצמאות 2020: אופנה ישראלית – מאז ועד היום

מאיה-אושרי-כהן-אופנה-שנות-השבעים_מגזין אופנה
|

עצמאות 2020: אופנה ישראלית – ישראל עומדת לחגוג 72 שנה להיווסדה. השנה החגיגות יהיו בצל הקורונה שמביאה אותנו להסתכל בצורה מעמיקה יותר על האופנה הישראלית ומייצרת לנו הזדמנות מצוינת לבחון כיצד היא השתנתה לאורך השנים. היום, יותר מהכול, חשוב שנקנה אופנה ישראלית – עיצוב מקומי של מעצבי אופנה מתחילים וגם מוכרים


עצמאות 2020: אופנה ישראליתאופנה במנהרת הזמן


שמלה-מקסי-סבנטיז_מגזין אופנה
שמלה מקס סבנטיז. מאיה אושרי כהן. צילום: Gennadiy Tsodik

מאת: מאיה אושרי כהן – עורכת ראשית

אפשר לראות את השינוי שעברה האופנה הישראלית לאורך השנים והתקופות. היא החלה להיות מושפעת מהאופנה ברחבי העולם, והגבולות בין האופנה הישראלית ובין האופנה הבין-לאומית החלו להיטשטש, אך גם בעבר וגם היום מצליחה האופנה הישראלית לבטא את עצמה גם כשהיא מאמצת טרנדים מהעולם.

מכנסיים קצרים שנות ה- 40_מגזין אופנה
מכנסיים קצרים שנות ה-40. צילום: פינטרסט

72 שנה של אופנה ישראלית

כל מי שעוקב אחר התפתחות עולם האופנה בארץ יכול לגלות ציוני דרך חשובים ומהותיים בתחום האופנה הישראלית, כמו סגנון הלבוש של הפועלים שאפיין את קוד הלבוש בשנות ה-40 של המאה הקודמת, הסגנון הכנעני והמקראי שאפיין את שנות ה-50, הלבוש ההיפי בשנות ה-70, סצנת אופנת הרוק בשנות ה-80 וכך הלאה.

אופנה לכל, פריאור, 1949_מגזין אופנה
אופנה לכל, פריאור, 1949. צילום: פינטרסט

להלן ציוני דרך חשובים ומשמעותיים בתחום האופנה הישראלית. 


שנות ה-40: חאקי זה כחול ולבן 

שנים של תקווה גדולה. אחרי מלחמה עקובה מדם קמה לה מדינה צעירה ותוססת. גם האופנה הישראלית באותה התקופה הייתה אופנה צעירה, כיפית, לא מחויטת, כמעט יוניסקס. גם גברים וגם נשים לבשו מכנסי עבודה קצרצרים, נוחים וכמובן תואמים את האקלים החם. כחול, לבן, חאקי – אלה הצבעים ששלטו במלתחה.

רות דיין ומלכת היופי שרה טל משכית 1956_מגזין אופנה
רות דיין ומלכת היופי שרה טל משכית 1956. צילום: פינטרסט

שנות ה-50: גלביות בהשראה אתנית 

עדיין ניכרת השפעה חלוצית, אך התווספו אליה גם אלמנטים אתניים. רות דיין הקימה את משכית ב־1954 כמפעל ממשלתי, והפכה לשם נרדף לאופנה ישראלית מקורית. פיני לייטרסדורף, המעצבת של משכית, ניחנה ביכולת לשלב בין גזרות מודרניות לבין אלמנטים מהפולקלור העדתי והארץ-ישראלי. נשים התחילו להתהדר בגלביות – שמלות מדבריות מבדים "נשפכים". המכנסיים הפכו לנשיים יותר, עטפו את הגוף והדגישו את הקימורים. עד היום משכית מוזכרת כסמל לאופנה ישראלית מקורית. בשנות ה-50 נערכה גם תחרות היופי הראשונה בארץ.

כרזה מקורית של אתא צילום אלי פוזנר_מגזין אופנה
כרזה מקורית של אתא. צילום: אלי פוזנר

שנות ה-60: שמלות בצבעים עזים

ההבדלים בין האופנה הישראלית לאופנה הבין-לאומית התחילו להיעלם. מעצבי האופנה הישראלים החלו באימוץ טרנדים בין-לאומיים. אחד הטרנדים באותה תקופה היה ללבוש שמלות פרחוניות מכותנה, עם או ללא שרוולים, בצבעים עזים. המגמה הפרחונית התאימה לרוח התקופה ולסגנון הלבוש של ההיפים בארה”ב. נפתחו חנויות בגדים רבות, וגם בימיה הראשונים של הטלוויזיה החלו לדבר על אופנה ועל טרנדים חדשים ועל דור חדש של מעצבי אופנה.

גדעון אוברזון, שמלת ערב סטודיו גברא 1965_מגזין אופנה
1965. גדעון אוברזון, שמלת ערב. צילום: סטודיו גברא

שנות ה-70 :גדעון אוברזון 

מעצבים החלו ליצור בארץ וביניהם היה גם גדעון אוברזון שהביא לישראל את האופנה הפריזאית. גדעון אוברזון הוא מעצב בעל השפעה צברית, ובין עיצוביו אפשר היה למצוא מעילי דובון מנופחים שעברו כמובן מודיפיקציה מתאימה, כמו לדוגמה שינוי גזרה באזור קו המותניים.

שמלת עין גדי בהשראת פיסות בד, צילום סטודיו גברא שנות ה- 60_מגזין אופנה
שנות ה-60. שמלת עין גדי בהשראת פיסות בד, צילום: סטודיו גברא

שנות ה-80: עידן הדיסקו

הבגדים התבססו על השפעות הדיסקו. חולצות טי-שירט, בגדים נוצצים, ג’ינס משופשפים, שלל צבעים ועיצובים מקוריים. בתקופה הזו החלו לצוץ מותגי אופנה כגון פלפל, קסטרו, דלתא וראש אינדיאני שהתחרו בצורה מכובדת במותגי האופנה הבין-לאומיים.

בגדי ספורט, שנות ה-80_מגזין אופנה
בגדי ספורט, שנות ה-80. צילום: פינטרסט

שנות ה-90: הפריצה החוצה 

מעצבים ישראלים יצאו את גבולות המדינה ועשו את צעדיהם הראשונים באירופה והארצות הברית. האופנה הושפעה מעולם הרוק – בגדים שחורים, צמידים ונעליים מגושמות. מותגים בין-לאומיים נמכרו בארץ והשפיעו על הקהל הישראלי. גם העלייה הרוסית השפיעה בתחום האופנה.

פרסומת ל ראש אינדיאני. שנות ה-80. שישים שנה של אופנה ישראלית_מגזין אופנה
פרסומת לראש אינדיאני. שנות ה-80. שישים שנה של אופנה ישראלית. צילום: פינטרסט

שנות האלפיים: החופש לבחור

הגבולות בארץ ובעולם היטשטשו. אין עוד סגנון אחד שולט. האופנה הפכה להיות אישית יותר ואפשר היה לבחור אם ללכת אחר טרנד מסוים או לגלות אמירה אישית. החופש לבחור את מה שהולם את מבנה הגוף, צבעים, גזרות ואביזרים. נשים נעזרות בסטייליסטים כדי לבנות מלתחה נכונה. השינויים באופנה מאז ועד היום הולידו מקצועות חדשים, כמו בלוגרית אופנה וסטליסטיות שמכתיבות את הטרנד הבא בכל עונה. 


Maya Oshri Cohen, מאיה אושרי כהן

מאיה אושרי כהן
עורכת ראשית – Fashion Israel
אינסטגרם: maya_oshri_cohen

בעלים ועורך אחראי: אפי אליסי
Fashion Israel
 – מגזין אופנה של ישראל
מייל: fashionisrael.mag@gmail.com
טלפון: 050-7368167
אינסטגרם: fashionisrael.mag
אתר: https://www.fashion-israel.co.il/
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה של כולם!
דף עסקי: Fashion Israel
כתובת למשלוח: ויצמן 68 כניסה ב׳ דירה 3 גבעתיים

עצמאות 2020: אופנה ישראלית

פורסם בקטגוריות אופנה, כתבות אופנה, מגזין אופנה
תגובות פייסבוק