פילובולוס

פילובולוס-2
|

פילובולוס חוזרת לישראל. שנתיים לאחר ההצלחה העצומה עם המופע Shadowland חוזרת להקת המחול האמריקאית פילובולוס בתכנית חדשה ומיוחדת, בה משולבת עבודה חדשה שנוצרה בשיתוף אתגר קרת ושירה גפן, ועבודות חדשות  נוספות וותיקות מרפרטואר הלהקה.

הלהקה תופיע במסגרת הסדרה "מחול במשכן" במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב,  בירושלים ובחיפה החל  מתאריך 20 בינואר.

פילובולוס-5
פילובולוס. צילום: יח"צ

הקהל הישראלי ופילובולוס הם סיפור אהבה הנמשך כבר שנים רבות. מופעי הלהקה בארץ זכו להצלחה גדולה והקהל נהנה מהשילוב המנצח שמביאה פילובולוס, חגיגה לעניין של דמיון, הומור, שליטה וירטואוזית בגוף, עיצוב אסתטי מדהים של צורות וצבעים באמצעות תלבושות, תאורה ופסקול וכמובן השאלה המתמדת במופעי פילובולוס איך הם עושים את זה?
הלהקה תופיע בישראל עם חמש מיצירותיה. גם הפעם הכינה הלהקה מופע מיוחד המשלב בין יצירות חדשות, לבין עבודות שהפכו לקלאסיקה של עולם המחול.

גולת הכותרת היא עבודה חדשה שבכורתה התקיימה בשנה שעברה:
"המדוושת המשבשת" (The Inconsistent Pedaler) יצירה משנת 2014
העבודה נוצרה על ידי שירה גפן ואתגר קרת בשיתוף המנהלים האמנותיים של הלהקה: רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת ואיתמר קובובי ועם הרקדנים.
חגיגה של הומור עם סבא בן 99, ברווזים, עוגת יום הולדת ומדוושת משבשת אחת.

יצירות נוספות שיוצגו בישראל:
Automaton יצירה משנת 2012 
שיתוף פעולה ראשון של פילובולוס עם הכוריאוגרף הבלגי הנודע סידי לארבי שרקוואי ביחד עם רנה יבורסקי ועם רקדני הלהקה.
יצירה הבודקת את ההבדלים בין בני האנוש למכונה, היצירה ממוקמת איפשהו בין "בלייד ראנר" ל"טרון" בעולם של מראות ומציגה את העולם המיוחד שנברא בכמה זוויות בו זמנית.
On The Nature of Things יצירה משנת 2014
רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת, איתמר קובובי בשיתוף הרקדנים.
על עמוד לא רחב במיוחד העולה המן הבמה שלושה רקדנים לצלילי ויולדי, היצירה חוקרת את עוצמתו של הגוף האייקוני ומספרת סיפור על לידתה של התשוקה.

All Is not Lost יצירה משנת 2011
שנוצרה על ידי להקת OK Go., טריש סיי בשיתוף עם רקדני פילובולוס.
העבודה משנה את ההתייחסות שלנו כקהל למחול באמצעות מבט קליידוסקופי על חיבור אנושי תוך שימוש במוזיקה מדליקה
.הוידיאו לעבודה נעשה בשיתוף גוגל http://www.allisnotlo.st, והיה מועמד לפרס הגראמי. זה מיצג אינטראקטיבי בו אפשר להקדיש הודעות אישיות לחברים שמבוצעות על ידי רקדני פילובולוס. העבודה מתאימה במיוחד לרוח הרשתות החברתיות.

פילובולוס-4
פילובולוס. צילום: יח"צ

ולסיום
Megawatt יצירה משנת 2004
חוויה מחשמלת שהוצגה בהצלחה אדירה בארץ וזכתה לשבחי הביקורות ולהתלהבות הקהל  מאת ג'ונתן ווקן בשיתוף עם רקדני הלהקה. זו יצירה עוצרת נשימה שמציגה את רקדני פילובלוס בשיא יכולתם עם תנועה אולטרה דינמית לצלילי המוזיקה של פרימוס, רדיו הד וסופר פושר.
"פילובולוס" רקע: הלהקה נקראת על שם פטרייה אוהבת שמש, פטרייה בגודל זעיר בעלת שורשים עמוקים יחסית, ומה שמייחד אותה הוא תהליך ההתרבות.  כבר מן הימים הראשונים להקמתה של הלהקה בשנת 1971 התברר שמדובר בתופעה מיוחדת, ששימשה כר יצירתי ליוצרים רבים בעולם המחול. באוניברסיטת דרטמות בניו המפשייר בשנת 1971, המורה למחול אליסון צ'ייס הטילה על ארבעה סטודנטים שלה ליצור עבודת מחול אותה הם כינו פילובולוס. ג'ונתן וולקן, מוזס פנדלטון, רובי ברנט, לי האריס. יצרו יצירה שהתגרתה בחוקי הכבידה עד קצה היכולת האנושית.
מה שהחל כתרגיל מחול, פיסולי, אקרובטי מאד, תיאטרלי ומקורי ביותר הפך לתפיסה כוריאוגרפית מורכבת וייחודית. הלהקה הפכה לשם דבר בעולם המחול המודרני. פילובולוס מאופיינת בשליטה גופנית מוחלטת של הרקדנים בעלי הכשרה בבלט קלאסי, מחול מודרני, אתלטיקה ואקרובטיקה, לוליינות ואמנויות לחימה. ועיצוב אסתטי של צורות וצבעים באמצעות תלבושות,  תאורה ופסקול.

פילובולוס פועלת קרוב ל-45 שנה, והרפרטואר הענק מעיד על מקומה החשוב של הלהקה בעולם המחול העולמי. הלהקה מרבה לשתף פעולה עם גופים אמנותיים רבים מתחום המוזיקה והתיאטרון. יצירות של הלהקה היו לחלק מהרפרטואר של להקות רבות בעולם. יוצרי פילובולוס זכו בפרסים רבים, ביניהם פרס ברנדייס, פרס המבקרים של ברלין, פרס אמי להישגים בתחום תכניות התרבות המשודרות בפריים טיים. המוזיקאי פרנק זאפה הזמין אותם לפתוח את המופע שלו, האופנאי פייר קארדן הזמין אותם להשתתף בתצוגות האופנה שלו, והשתתף במימון ההופעות הראשונות שלהם בברודווי. לצופי הטלוויזיה בארץ ובעולם הם מוכרים מן הפרסומת ליונדאי, ומטקס האוסקר לפני מספר שנים  בו  הציגו את הסרטים המועמדים בדרכם המיוחדת. פילובולוס יצרו פרסומות למובייל, טויוטה, בלומינגדייל'ס, והופיעו בעשרות אירועים ובמופעים חגיגיים.
לפני מספר שנים פתחה הלהקה את שעריה ליוצרים מחוץ ללהקה. הראשונים שהוזמנו ליצור עבור הלהקה היו ענבל פינטו ואבשלום פולק שיצרו ביחד עם רובי ברנט את Rushes, עבודה זו הוצגה על ידי הלהקה באחד מביקורה הקודמים בארץ וזכתה לביקורות נלהבות, בינתיים הצטרפו לרפרטואר הלהקה יצירות נוספות מאת יוצרים מחוץ ללהקה, וביניהן יצירה נוספת של פינטו ופולק 2BE . עתה נוספה לרפרטואר עוד עובדה של יוצרים ישראליים היצירה של שירה גפן ואתגר קרת אך זה אינו הקשר הישראלי היחידי של הלהקה. מזה מספר שנים משנת 2004 המנהל בפועל והמוביל של הצוות האמנותי של הלהקה הוא איתמר קובובוי שהגיע מישראל. בשני הביקורים הקודמים הציגה הלהקה את העבודה SHADOWLANDS שנוצרה בשיתוף מרק פוסיק. עבודה זו היתה שם דבר ואבן דרך ביצירה של פילובולוס. כיוון חדש ומיוחד שאליו פנתה הלהקה המשלב מחול מוזיקה וצלילות. המופע מוצג במקביל למופעים הרגילים של פילובולוס בהצלחה ברחבי העולם. הלהקה עובדת על מופע המשך ל- SHADOWLANDS.

פילובולוס-1
פילובולוס. צילום: יח"צ

פילובולוס יוצרים ומנהלים אמנותיים: רובי ברנט  מנהל אמנותי, סיים את לימודיו בקולג' בדארמות בשנת 1972, בנוסף לעבודתו בפילובולוס עבד גם כפועל מתכת, וכמעצב גנים ונוף. ולימד סקי ואמנות בתיכון. הוא גר בקונטיקט עם אשתו ושני ילדיו.
מייקל טרייסי  מנהל אמנותי, נולד בפירנצה וגדל בניו אינגלנד. פגש את שאר מקימי פילובולוס בשנת 1969, והפך למנהל אמנותי כשסיים את לימודיו בשנת 1973, סייר עם הלהקה במשך 14 שנים והמשיך לנהל וליצור כוריאוגרפיות. טרייסי יצר לבלט ג'ופרי, וללהקות הבלט של אוהיו, ננסי, וורונה, לאופרה חליל הקסם בניצוח גרדינר, ולהפקה של התיאטרון הלאומי של החירשים בארצות הברית. כיום הוא מלמד באוניברסיטת ייל וגר עם אשתו ובנו בקונטיקט.
ג'ונתו וולקן  (נפטר בשנת 2010) מנהל אמנותי. מייסד שותף של פילובולוס. הגיע לשם פילובולוס כשעבד במעבדתו של אביו החוקר הביופיזי. סיים את הקולג' עם תואר בפילוסופיה, יצר כוריאוגרפיות לפסטיבל גלינדבורן באנגליה ולבלט הלאומי הדני. והפך למנהל הפיתוח של פילובולוס. הותיר אישה וארבע בנות.
שני מנהלים אומנותיים שותפים נוספים: רנה יבורסקי ומאט קנת.
"פילובולוס" בישראל

תוכנית סוחפת של ארבע יצירות חדשות וותיקות.
במסגרת הסדרה מחול במשכן ,קופת האופרה 03-6927777
יום רביעי 20/01 המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, 20:00
יום חמישי  21/01  המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, 20:00
יום שישי  22/01  המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, 12:00
שבת 23/01 המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, 16:00

קישורית להזמנות דרך http://www.israel-opera.co.il/?CategoryID=892&ArticleID=3503 אתר האופרה הישראלית.
ירושלים – תיאטרון שרובר
קופת התיאטרון:02-5605755
בימות: 02-6237000/   6226*
יום שני 25/01 בשעה 20:30
קישורית להזמנות דרך http://tickets.bimot.co.il אתר בימות.
חיפה – אודיטוריום
גרבר:04-8418411, 04-8384777
ערב המופע:04-8598012

יום שלישי 26/01  אודיטוריום חיפה, 20:30
להזמנות דרך http://www.ethos.co.il אתר אתוס חיפה.
מחירי כרטיסים נעים בין 149-299 ש"ח
הפקה בישראל בימות גלובל

 

stamp

 

 

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק