פספורט לחופש

פספורט לחופש-3
|

תערוכה חדשה של האמנית רייצל ויצמן מציגה את סיפורם של הפליטים באי קוס שביוון והופכת אותם מסטטיסטיקה לסיפור אישי מלא כאב!

"פספורט לחופש"-1
"פספורט לחופש". רייצ'ל וייצמן

"פספורט לחופש" תערוכה חדשה של האמנית רייצ'ל וייצמן מוצגת בימים אלה בגלריה 'סוקה ארט' תל אביב ומביאה את סיפורם האישי של הפליטים ובעיקר הפליטות המגיעים לאי הנופש הקטן ביוון, והופכת אותם מסטטיסטיקה למקרים פרטיים.

"פספורט לחופש"-2
"פספורט לחופש". רייצ'ל וייצמן

סיפורם של הפליטים באירופה נגע לליבה של רייצ'ל ואף הדיר שינה מעיניה, אז החליטה לעלות על מטוס ובמרחק של פחות משעה לפגוש אותם, לתעד ולחשוף את כאבם.  רייצ'ל ויצמן מנסה להעביר בצילומים את התחושות החזקות של הפליטים, את הבלבול והתקווה, את המשמעות והכאב של להיות פליט ולמעשה לאפשר לנו להתבונן  מזווית נוספת על עולמם, אולי עם קצת יותר חמלה ופחות פחד. את את החוויה העצמתית מבטאת האמנית בתמונות ומכחול והתוצאה היא תערוכת צילומים, שחור לבן עם נגיעות של צבע המסמלות תקווה, שהודפסו על ברזנט, הבד ממנו עשויים אוהלי הפליטים כאות הזדהות.

"פספורט לחופש"-4
"פספורט לחופש". רייצ'ל וייצמן

"נסעתי ליומיים לתעד את הפליטים באי הנופש קוס" מספרת האמנית (אליה הצטרף הצלם שלומי בר)  "הגעתי ב-11 בלילה לחוף , היה קר והתחיל לרדת גשם לפתע ראיתי עשרות אנשים יוצאים משורת האהלים שבמקום לכיוון המים, כאילו קיבלו סימן, או אות להגעתה של  סירת הגומי השחורה והקרועה עליה נתלו שבעה אנשים אשר על גופם אפודים שחורים או אדומים, רועדים מקור, מפחד או אולי משמחה. קפואים מקור הם עלו בשחייה בזה אחר זה, הישר אל השותפים לגורלם  שהמתינו להם   בחוף עם שמיכות וקפה… במיוחד זכורה לי האישה שעלתה לחוף עם שקית ניילון שחורה ובתוכה מצוי כל עולמה, המסתכם בתיק האישי שלה.  נקודה חשובה לציון, היא שהאי קוס מקבל את הפליטים מאד יפה,  מתנדבי הצלב האדום ונציגי ארגונים הומניטריים נוספים מסייעים להם ודואגים לארוחות. שלוש פעמים ביום הם עומדים בטור ארוך ובסדר מופתי ומקבלים מנות אוכל מוכנות: בשר אורז ובקבוק מים" .

"פספורט לחופש"-8
"פספורט לחופש". רייצ'ל וייצמן

רייצ'ל ויצמן ילידת רחובות, דור חמישי בארץ, נמשכה לאמנות משחר ילדותה, דרך בדים ועיצוב תלבושות ודרך המכחול, איתו שרבטה על כל משטח פנוי. בשנת 1994 אביה האהוב של רייצ'ל , נפתלי סהר, נרצח בפרדס שבבעלותו על ידי מחבל פלשתינאי, אז החלה להתעמק בשורשי הסכסוך היהודי ערבי ובחרה לעשות זאת בדרך שהיא מכירה ומאמינה בה: האמנות. התוצאה: פרויקט בינלאומי בשם "פריצת גבולות" של הציור הארוך ביותר בעולם שאורכו 3860 מטרים ומשקלו 4.5 טון. הציור נדד בעולם והשתלבו בו ילדים ואמנים מישראל, מצרים וירדן. מהשלב הזה האמנות הפכה לממשות גדולה בחייה ומאז היא מבטאת את תחושתייה ביצירות האמנות שלה.

"פספורט לחופש"-9
"פספורט לחופש". רייצ'ל וייצמן

את יצירותיה היא מציגה בישראל וברחבי העולם ויצירותיה נרכשות על ידי אספני אמנות ומקשטים בתים רבים אולמות נחשבים ובתי מלון בחו"ל.
התערוכה "פספורט לחופש" החל מה 26 בדצמבר  בגלרייה "סוקה ארט" תל אביב (מוזיאון שפילמן לשעבר) 
26/12/2015-04.01.2016

"פספורט לחופש"
"פספורט לחופש". רייצ'ל וייצמן

סוקה ארט – גלריה חדשה הממוקמת במתחם הגלריות שבקרית המלאכה (מוזיאון שפילמן לשעבר) בתל אביב מול שביל המרץ 6. הגלריה ממוקמת במבנה תעשייה המאכלס 2 חללי תצוגה, חלל לפעילות תרבותית בינתחומית, ומתחם לאירועים מעוצב ומושקע במיוחד
שעות פתיחה: ד'-ה' 18:00-12:00; ו' 14:00-11:00;
לפרטים נוספים: 0504002400

 

 

stamp

פורסם בקטגוריה כללי
תגובות פייסבוק