רוזציאה ודמודיסידוזיס. לא רק אקנה

שביט-ויזל-חדשות-אופנה-ישראלית
|

אקנה היא לא בעיית העור היחידה, תוצאת לוואי מעטיית מסכת קורונה. תכירו את רוזציאה ודמודיסידוזיס. הן כוללות תסמינים לא נעימים המשפיעים על מראה העור (אבל לא רק), מורכבות לאבחון, דורשות טיפול משולב. רוזציאה ודמודיסידוזיס – התופעות העוריות השכיחות שאולי גם אתם סובלים מהן, בלי שיהיה לכם מושג. תופעות עוריות מוחמרות בתקופת קורונה

מסכת קורונה-ביוטי-טיפוח-העור
מסכת קורונה.צילום: יח״צ

מאת: *יפית כהן

יכול להיות שגם אתם שמתם לב לזה. אתם והאנשים סביבכם עוטים מסכה, כמתבקש על פי חוק בתקופת קורונה. אלא שאחרי שהמסכה יורדת, רואים פצעונים וסימנים לא מחמיאים אחרים על גבי העור.

בעוד שחלק גדול מהאנשים מתייחסים אליהם בתור פצעי אקנה או כתופעה חולפת וחסרת משמעות, בפועל ייתכן מאוד שמדובר בתופעות עוריות מורכבות, שלא מקבלות מספיק תשומת לב: "רוזציאה" ו"דמודיסידוזיס" למשל. והחדשות הרעות? הן בהחלט נוטות להיות מוחמרות בתקופת קורונה, ולא רק בגלל המסכות.

טיפולי פנים בקורונה-ביוטי
טיפולי פנים בקורונה. צילום: יח״צ

"רוזציאה"

  • מחלת עור כרונית שכיחה, המאופיינת במספר תסמינים אפשריים:
  • הסמקות חוזרות ונשנות.
  • אדמומיות אקוטית במרכז הפנים.
  • התרחבות ויצירת נימי דם.
  • הופעת פצעונים דמויי אקנה, הפיכת העור לשמנוני או לגבשושי ועוד.
  • גלי חום, צריבות, עקצוצים, גרד, יובש בעור ותופעות נוספות המשבשות את שגרת היום והלילה שלו.
  • במקרים מסוימים ישנה מעורבות עינית, שסימניה האפשריים הם גירוי ויובש בעיניים, תחושת גוף זר והתעבות רקמת האף.

בעבר היה נהוג לחשוב שהבעיה תוקפת בעיקר צעירים בגילי 30, אשר גוון העור שלהם בהיר יחסית, אולם כיום ידוע שהם רק חלק מאוכלוסיית הסובלים מ"רוזציאה".

מסכת קורונה-ביוטי
מסכת קורונה.צילום: יח״צ

ומה לגבי הדמודקס (טפיל)?

"דמודיסידוזיס" הוא למעשה שגשוג יתר ויציאה משליטה של טפיל ""הדמודקס", טפיל חוץ גופי קטן ממדים שנמצא בגוף שלנו או על גבי העור באופן טבעי. במצב של "דמודיסידוזיס", שעלול להיות מואץ עקב סטרס, בעיות הורמונלית, ליקויים במערכת החיסונית ועוד, מופיעים על גבי העור אדמומיות או פצעים זעירים נטולי מוגלה. בנוסף העור נעשה מחוספס וגבשושי, וייתכנו תסמינים דוגמת גרד או יובש בעיניים".

מצילה חיים מסכנת את עור הפנים

מאז תחילת משבר הקורונה, יפית כהן מבחינה במספר הולך וגודל של מטופלים המגיעים למרפאה בגין אחת מהבעיות האלה, או אפילו שתיהן יחדיו. זה ממש לא מקרי. "כולנו עוטים מסכות, ובצדק גמור, למען הבריאות שלנו. אולם המסכות אינן תורמות לבריאות העור שלנו. העובדה שחום ולחות נכלאים בין המסכה לעור, גם כתוצאה ממזג האוויר הישראלי החם, עלולה להגדיל את הסבירות שנסבול מהחמרה של "רוזציאה" או "דמודיסידוזיס". תכשירי החיטוי בהם אנו משתמשים, בהמשך לכך, כוללים רכיבים הנחשבים למזיקים לעור. בכוחם השלילי להגדיל את תסמיני העור, דוגמת האדמומיות או היובש".

אני מניח שגם המצב הנפשי יכול להשפיע.

"בדיוק. התקופה הנוכחית היא מורכבת ורגישה עבור רבים מאיתנו, בין השאר עקב החשש לבריאות שלנו ושל קרובינו, השינויים שנכפו עלינו בשגרת החיים, בעיות כלכליות, חוסר הוודאות וכן הלאה. כידוע לחצים וסטרס עלולים להשפיע לרעה על מצב העור בכלל, ועל רוזציאה ודמודיסידוזיס בפרט".

אבחון מדויק ונכון של בעיות עור הוא אחד המפתחות העיקריים לטיפול בהן.

האבחון השגוי נפוץ מאוד בהתייחס לתופעות העוריות המדוברות, ורואים את זה גם בתקופת הקורונה. "אנשים רבים מטופלים כנגד בעיות עור אחרות, למשל "אקנה" או "אקנה מכניקה", אולם בפועל הם סובלים מ"רוזציאה", "מדמודיסידוזיס" או משתי התופעות יחדיו. אפילו רופאי עור שוגים לא פעם באבחון", אומרת כהן. "הסיבה היא שבניגוד לתופעות עוריות ידועות אחרות, "רוזציאה" ו"דמודיסידוזיס" קשה עד בלתי אפשרי לאבחן באמצעות התבוננות באדם בלבד (על אחת כמה וכמה אם עושים זאת באמצעות זום ודומיו, כפי שנפוץ בתקופה הנוכחית). בדיקות דם ובדיקות סרולוגיות לגילוי נוגדנים אינן נחשבות ליעילות אף הן במקרה הזה".

קורונה-טיפולי פנים
טיפולי פנים בקורונה. צילום: יח״צ

אז איך מאבחנים בכל זאת?

"האבחון מבוסס על כמה שלבים, הנעשים במקביל. ראשית, כמובן, יש לבחון את מצב העור והתסמינים המופיעים על גביו, גם אם רבים מהם עשויים כאמור להיות מיוחסים למגוון בעיות ומחלות אחרות. דימות באמצעים טכנולוגים מתקדמים, המסוגל לרדת אל מתחת לפני העור עד לעומק של 1 מ"מ ולבחון אותו היטב, יספק את התשובות לשאלות שנותרו פתוחות. הוא יאפשר להבין מול מה אנחנו מתמודדים ומהי דרגת החומרה של הבעיה".


חשוב להדגיש

"רוזציאה" ו"דמודיסידוזיס" הן מחלות פרוגרסיביות, שצפויות להחמיר בתדירות התסמינים ובדרגת החומרה שלהן בהיעדר טיפול נכון. המשמעות, לדברי כהן, היא אחת: חשוב לבצע את האבחון והטיפול מוקדם ככל האפשר.


"האבחון המדויק מאפשר התאמת פרוטוקול טיפולי לכל אדם. מכיוון שהרפואה הקונבציונלית נחשבת למוגבלת מאוד בהתמודדות עם התופעות העוריות האלה, נדרש שילוב של פתרונות מעולמות שונים.

טיפול תרופתי בהתאם למהות הבעיה ולתסמיניה, קרמים, משחות, פרוצדורות אסתטיות וטיפולים המבוססים על טכנולוגיה מתקדמת יכולים לעשות את ההבדל, להקטין את ממדי הבעיה ואף לפתור אותה במקרים מסויימים מהשורש".


*יפית כהן, בעלת קליניקה בתחום בריאות העור - מומחית לטיפול בהפרעות העור רוזציאה ואדמומיות בעור הפנים, העומדת בראש המרכז לטיפול ב"רוזציאה", "אקנה" ועור רגיש.
יפית כהן. צילום: יח״צ

*יפית כהן, בעלת קליניקה בתחום בריאות העור – מומחית לטיפול בהפרעות העור רוזציאה ואדמומיות בעור הפנים, העומדת בראש המרכז לטיפול ב"רוזציאה", "אקנה" ועור רגיש.

אתר: www.yafitcohen.co.il


Rosacea Israel – קבוצת תמיכה בפייסבוק בנושא רוזציאה, אדמומיות בפנים וטפיל הדמודקס: https://bit.ly/2OMByQw


מוצר חדש בשוק


LA ROCHE POSAY

מארז טיפוח מסדרת אפקלאר לניקוי וטיפול לעור שמן הנוטה לפצעונים

לה רוש פוזה משיק: אפקלאר – לשגרת טיפוח יומיומית: ניקוי, לחות והגנה מהשמש.  מיועד  לעור פנים שמן הנוטה לפצעונים.
סדרת המוצרים נבדקו תחת פיקוח דרמטולוגי, גם בישראל על עור רגיש. המוצרים היפולארגניים ומכילים את המים הטרמליים ממעיינות לה רוש-פוזה. ללא פראבן. ללא סבון.

לה-רוש-פוזה-מארז-אפקלאר-פצעונים-ביוטי
לה רוש פוזה. מארז אפקלאר. צילום: יח״צ חו״ל

המארז כולל שלושה שלבים לטיפוח עור שמן
שלב ראשון: ניקוי – אפקלאר ג'ל: ג'ל מקציף לטיהור וניקוי עור פנים שמן. מנקה בעדינות הודות לרכבים נבחרים המתאימים לעור רגיש. מסלק לכלוך ועודף סבום ומותיר את העור נקי ורענן. 200 מ"ל, גודל מלא.

שלב שני: טיפול: אפקלאר דואו (+): מסייע בהעלמת פגמי עור קיימים ובמניעת הופעתם החוזרת של פצעונים*. ללא גימור שומני. נון-קומודוגני. מהווה בסיס מצויין למייק-אפ. בגודל מיוחד: 15 מ"ל- מתנה! 

שלב שלישי: הגנה מהשמש – אנתליוס דריי טאצ': קרם הגנה מהשמש עם גוון לעור מעורב עד שמן. ההגנה גבוהה במיוחד מפני מנזקי קרינת השמש UVA + UVB. אינו שומני, ואינו דביק. נון-קומודוגני. בגודל מיוחד: 3 מ"ל- מתנה!

מחיר המארז: 79 שקל.
להשיג: את מוצרי לה רוש-פוזה ברשתות הפארם, בתי מרקחת פרטיים, בבתי המרקחת של קופות חולים מכבי ומאוחדת ברחבי הארץ ובקנייה און-ליין באתרי המכר השונים.
אתר לה רוש-פוזה: https://www.laroche-posay.co.il/he/אורנה רימוק, ,orana rimok

אורנה רימוקעורכת ביוטי
אינסטגרם: orna_rimok_make_up
פייסבוק: אורנה רימוק
קבוצת פייסבוק: המומלצים שלי באיפור וטיפוח

זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

בעלים ועורך אחראי: אפי אליסי
Fashion Israel – מגזין אופנה ישראלי
מייל: fashionisrael.mag@gmail.com
טלפון: 050-7368167
אינסטגרם: fashionisrael.mag
אתר: https://www.fashion-israel.co.il/
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה של כולם!
דף עסקי: Fashion Israel
כתובת למשלוח: רח׳ בר כוכבא 1, דירה 1, רמת גן

פורסם בקטגוריות ביוטי, חדשות היופי, טיפוח
תגובות פייסבוק
הרשמו עכשיו לניוזלטר הכי אופנתי בישראלי ותהנו מהעדכונים הכי חמים בעולם האופנה הישראלי