רכוש נטוש

רכוש נטוש
|

רכוש נטוש, הצגת הפרינג' המובילה ועטורת השבחים של קבוצת תיאטרון נוצר, חוזרת לבמת נוצר לאחר הפסקה של שנה

רכוש נטוש-3
רכוש נטוש. צילום: יח"צ

תיאטרון נוצר הפך בשנים האחרונות  לנקודת מפגש פרינג'ית ואלטרנטיבית, המבקשת לייצר פלטפורמה ליוצרים בין תחומיים מאומנויות הבמה. ההאנגר של תיאטרון נוצר באיזור התעשייה של בת ים הוא חלל מחתרתי שהיווה בעבר בסיס צבאי. האווירה בו דאדאסיטית למדי ומציעה לאמנים צעירים לצד יוצרים עתירי ניסיון קפיצה חופשית אל במת התאטרון האלטרנטיבי.

רכוש נטוש הוא מחזה פמיניסטי, הוא נכתב על ידי אישה, הוא עוסק במעמד האשה בחברה הישראלית והוא תורגם לורסיה עדכנית על ידי צוות יוצרות, בראשן הבימאית שפרה מילשטיין וביתה דלייה מילשטיין. העיבוד העכשווי של יוצרות אלו למחזה מאפשר חיבור מוחשי ואינטימי לערכים שבמרכז יצירה זו, הממשיכה להיות רלוונטית בחברה הישראלית.

המחזה מאת שולמית לפיד עוסק בפקעת של שלוש נשים: אם חד הורית ושתי בנותיה המתבגרות. השלוש נמצאות שלושה ימים לפני מהפך בחייהם, הבית המתפורר שהן חיות בו מיועד להריסה כי הוא עומד על נתיב של כביש שנסלל. הבולדוזרים מתדפקים בשער. על פניו עומדת במרכז המחזה דרמה ישראלית הנפרטת לאופן בו מתמודדות אם ושתי בנותיה עם צו הפינוי שנמסר ליושבי 'רכוש נטוש' – אותם אנשים, בדרך כלל פליטי שואה שעלו ארצה, שהתיישבו בבתים שהערבים השאירו מאחור כשברחו במלחמת השחרור.

מתחת לפני השטח 'הרכוש הנטוש' הוא הנשים עצמן, כך בדרכה המעודנת מעמידה שולמית לפיד סיפור פמניסטי חריף על רמיסת כבודן של נשים ומאבקן המורכב כנגד רמיסה זו. המחזה 'רכוש נטוש', הוצג לראשונה בתיאטרון הקאמרי במרץ 1987 בבימויו של אהרון אלמוג וכן בשנת 2006 בתיאטרון הבימה בבימויו של איציק ויינגרטן. 27 שנה לאחר מכן, במרץ 2014 תיאטרון נוצר השיק לראשונה על במת הפרינג' את המחזה בבימויה של שפרה מילשטיין.

רכוש נטוש-1
רכוש נטוש. צילום: יח"צ

בחלל  של להקת תיאטרון נוצר בדרום העיר בת-ים,  בתוך מתחם מחסני החירום של העיר מקבל המחזה רכוש נטוש משקל מיוחד. המחזה נבחר על ידי הבמאית שפרה מילשטיין  לעלות על במת נוצר בשל העובדה שהוא מציף קו שבר עמוק בתוך החברה הישראלית – כזה הנוגע להדרת נשים ואוכלוסיות מוחלשות בתוך חברה כוחנית וגברית. זהותה של השחקנית יעל ברנפלד, בעצמה בת להורים שעלו לארץ מדרום אמריקה והפכו מתושבי עיר גדולה לבני ההתיישבות העובדת ביישובי עוטף עזה, מכניסה לתפקידה של אם המשפחה, טוני, את הזרות והגעגוע של מי שהיגרו לכאן לארצות מוצאם. השחקניות אביה ברוש ועירית סופרן (שתיהן ילידות בת-ים) מספרות את סיפורן של עליזה ואלינור הנאבקות לצאת ולהגשים את חלומותיהן בהשראת סיפורן האישי.

להקת תיאטרון נוצר היא להקת אוונגרד שנוסדה ב-1991 ופועלת בבת-ים החל מ-2011 בחלל ייחודי ששופץ על ידי האמנים עצמם והותאם ליצירותיה המיוחדות של הלהקה. במקביל פועלת הלהקה בחללים שונים, בלתי שגרתיים ברחבי בת-ים ומחוצה לה ומקיימת מעבדת שטח לבדיקת הממשק בין אמן לבין הקהילה שבתוכה הוא פועל. יצירות הלהקה מתכתבות באופן שוטף עם נרטיבים ומודלים יסודיים בתרבות הישראלית ובהגדרת זהות לאומית ואישית.

בימוי – שפרה מילשטיין, עיצוב במה ותלבושות – מרב למפרט בוקאי,מוסיקה – יהונדב גילת, תאורה – ג'ודי קופרמן , ניהול אמנותי – דלית מילשטיין .בהשתתפות: יעל ברנפלד בתפקיד טוני, עירית סופרן בתפקיד עליזה, אביה ברוש בתפקיד אלינור

שולמית לפיד –  סופרת ומחזאית, נולדה בתל-אביב ב1934 לאביה דוד גלעדי (קליין), עיתונאי ממייסדי העיתון 'מעריב'.שמשה כיושבת-ראש אגודת הסופרים בישראל (1982־1985). זכתה בפרס ראש הממשלה ליצירה ב-1987, פרס המכון הבינלאומי לתיאטרון ב-1988 ובפרס ניומן בשנת 1994. ב-2005 הוענק לה תואר 'אזרחית כבוד' של העיר תל-אביב. בנוסף , זכתה שולמית לפיד בפרס מסקין על יצירתה זו.  בין יצירותיה הידועות: גיא אוני, רחם פונדקאי, חוות העלמות ועוד.

שפרה מילשטיין –  שחקנית, במאית ומורה למשחק. מהיוצרות והמחנכות המוערכות בשדה התיאטרון העצמאי והרפרטוארי כאחד וזוכת פרס הפרינג' הישראלי (קיפוד הזהב) על מפעל חיים,  המייסדת  של מגמת התיאטרון של תיכון 'תלמה ילין'.  שחקנית וחברה בתיאטרון נוצר מהיווסדו ב-1992 כאשר חברה לבתה דלית מילשטיין ולתלמידה לשעבר אבישי מילשטיין כשהקימו את הלהקה ביפו. עד 2000 שיחקה לצד דלית לשביטו של אבישי. החל מ-2002 היא מבוימת בלהקה על ידי בתה דלית. בשנת 2010 קיבלה שפרה את פרס "שחקנית השנה" בקיפוד הזהב על תפקידה ביצירתה של רותי אוסטרמן  "חסד" שעלתה בתיאטרון נוצר. 'רכוש נטוש' זאת עבודתה הראשונה בתיאטרון נוצר כבמאית.

ההצגות הקרובות יתקיימו ב15.10,29.10,18.11,28.11 בשעה 20:30 בתיאטרון נוצר.
מחיר בקופה 35-70 שקל טלפון להזמנת כרטיסים 03-6350772 כתובת התיאטרון רח' יצחק נפחא 2 בת-ים

פורסם בקטגוריות אופנה, מגזין אופנה
תגובות פייסבוק