מיקי קרצמן

שמיים משוחררים2
|

מיקי קרצמן בתערוכה קבוצתית חדשה בארטפורט. אמנים משתתפים: אפי ואמיר (בלגיה), ג'ורג' לורנס (ארה"ב), חגית קיסר (ישראל), מיקי קרצמן (ישראל), פיטר פנד (ארה"ב), רובן פטר (הולנד)

אוצרים: יעל מסר וגלעד רייך
פתיחה: 22.10.2015, יום חמישי, 20:00

שמיים משוחררים
מיקי קרצמן, חיסול ממוקד, 2010

התערוכה שמיים משוחררים עוסקת בשאלה כיצד ניתן להפקיע את המבט מלמעלה מבעלי הכוח (הצבא, המדינה ותאגידים גלובליים) ולאזרח אותו כך שהידע המופק באמצעות צילום אווירי למשל, ישרת את האזרחים ולא ישמש כנגדם. תהליך זה של הדמוקרטיזציה של המבט מלמעלה מעסיק כיום אמנים, חוקרים ואקטיביסטים רבים, במיוחד לאור השימוש ההולך וגובר במערכות מיפוי דיגיטליות מצד אחד, והשימוש האינטנסיבי במזל"טים צבאיים למטרות ריגול והתקפה. זהו תהליך שמשפיע על כולנו בדרכים ישירות ועקיפות, והתערוכה מציגה כמה מהפרויקטים המעניינים ביותר שנעשו בתחום הזה בשנים האחרונות על ידי אמנים מובילים בארץ ובחו"ל. בכך מתייחסת שמיים משוחררים גם למגמה ההולכת וגדלה בשדה האמנות העכשווית שבה אמנים משתפים פעולה עם מדענים וחוקרים מתחומים שונים על מנת למצוא שפה ויזואלית המשלבת בין האסתטי ובין האתי.

שמיים משוחררים1
רובן פטר, מכטבמים מדריך הישרדות, 2013

העבודות בשמיים משוחררים מציגות אסטרטגיות מגוונות ולא שגרתיות כדי להמחיש את הפוטנציאל האדיר של אזרוח המבט מלמעלה. חלק מהאמנים בונים בעצמם מצלמות אוויריות, אחרים ממציאים שיטות מיפוי חדשות, שניים מהם עושים שימוש בפלטפורמה שלGoogle Earthבכדי להבין כיצד הטכנולוגיה החדשה הזו משפיעה על החיים שלנו. בנוסף, כוללת התערוכה גם חלק היסטורי המציג את הצילום המקוריוהמפורסם "הריסות רעידת האדמה בסן פרנסיסקו" שצילם ג'ורג' לורנס בשנת 1906. צילום זה הושאל מהמוזיאון ההיסטורי של העיר שיקגו וזו הפעם הראשונה שהוא מוצג בתערוכת אמנות עכשווית.

שמיים משוחררים3
אפי ואמיר, אפי ואמיר נקודת המגוז הנגוזה, 2014,

האמן האמריקאי פיטר פנד שמציג בתערוכה יגיע לישראל במהלך החודש הקרוב כדי לעבוד על הפרויקט שהוא עתיד להציג לראשונה במסגרת שמיים משוחררים.
*במסגרת ובמהלך הצגת התערוכה תתקיים תכנית ציבורית ענפה אשר תכלול בין השאר סדנה ללימוד צילום מהאוויר בסגנון "עשה זאת בעצמך", הקרנות סרטים, רב שיח בהשתתפות האמנים, האוצרים ועוד. (מועדים מדויקים שבהם יתקיימו האירועים יפורסמו בהמשך). גרסאות מוקדמות של התערוכה הוצגו  בניו יורק ובברצלונה,הגרסה הראשונה זכתה במקום הראשון מבין מאות הצעות שנשלחו לקול קורא שפרסם מרכז האמנות Apexart בניו יורק והוצגה שם ב 2014.

שמיים משוחררים4
ג'ורג' ל. לורנס, העפיפונים שתמכו בציוד הצילום של ג'ורג' ל. לורנס, 1900-1910, באדיבות המוזיאון ההיסטורי של שיקגו

אודות האוצרים:  יעל מסר וגלעד רייך פועלים כצמד אוצרותי תחת השם High&Low Bureau החל משנת 2011. הם הציגו תערוכות ותוכניות סרטים בכמה ממרכזי האמנות הנחשבים בעולם, כמו מוזיאון הסטדלייק באמסטרדם (2011) המרכז לאמנות מאטאדרו במדריד (2012),הביאנלה לאמנות באיסטנבול(2013) ואפקסארט ניו יורק (2014). בישראל הציגו השניים את התערוכה'זמן/התנגדות' במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון (2013) שזכתה לביקורות נלהבות. טקסט שכתבו השניים בעקבות המחקר שהוביל לתערוכה שמיים משוחררים התפרסם בכתב העת האקדמי 'תיאוריה וביקורת' בשנה שעברה.

יעל מסר היא אוצרת עצמאית ומנהלת המחלקה החינוכית במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב. היא בוגרת תכנית האוצרותDe Appel באמסטרדם (2009) ובעלת דיפלומה בלימודי אוצרות מאוניברסיטת גולדסמית' בלונדון (2007). בין השאר, אצרה פרויקטים ותערוכות בשיתוף פעולה עם מוזיאון ואן-אבה בהולנד, המרכז לאמנות עכשווית של וורשה וגלריית זומר בתל אביב.

גלעד רייך הוא אוצר, חוקר ועיתונאי. בעבר שימש כעורך הראשי של אתר "עכבר העיר" וכיום הוא דוקטורנט בחוג לתולדות האמנות בתל אביב ועובד בשיתוף פעולה עם גופים שונים בתחום התרבות. טקסטים שלו מתפרסמים במגזינים, ספרי אמן וקטלוגים בישראל ומחוצה לה.

שמיים משוחררים-6
חגית קיסר, ארגז כלים ליצירת תצלומי אוויר באופן עצמאי – המעבדה הציבורית
שמיים משוחררים-7
חגית קיסר, צילום אוויר עצמאי, 2012, ירושלים

תאריך נעילה: 15.1.2016
שעות פעילות:
חמישי 12:00 – 20:00 
שישי ושבת : 10:00 – 16:00
ובתיאום מראש באימייל artport@artportlv.org
ארטפורט, דרך בן צבי 55, תל אביב. 
כתובת ל waze: ארטפורט
www.artportlv.org
ארטפורט, מיסודה של הקרן המשפחתית על שם תד אריסון, פועל ללא מטרות רווח לקידום וטיפוח האמנות העכשווית בישראל. דרך כנסים, תערוכות, סדנאות מקצועיות לאמנים ותכנית הרזידנסי הבולטת בישראל, ארטפורט פועל להשמעת קולם של אמנים במרחב הציבורי ולקידום הקשרים בין אמנות וחברה.

פורסם בקטגוריות אופנה, מגזין אופנה
תגובות פייסבוק