שנקר 2021. חוזרים למקורות

לי_מרי_לשנקר_צילום_אחיקם_בן-יוסף_(4)5
|

34 סטודנטים סיימו מסע אקדמי של המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. מצוידים בארגז עשיר של כלים עיצוביים, תרבותיים וטכנולוגיים, מלאים באופטימיות וסקרנות, אך גם במידה בריאה של ביקורת ואג'נדה, יוצאים הבוגרים אל דרכם העצמאית

החלום להשפיע על עולם האופנה המקומי והעולמי

מדובר בארבע שנים יצירתיות, מטלטלות, סוערות מקומיות ובינלאומיות שבסופם חשפו תצוגת אופנה מרהיבה ומרשימה בחסות חברת "קסטרו" ובהובלת אילן בז׳ה, העומד בראש המחלקה לעיצוב אופנה.

בזמן ששנת 2020-21, שתיזכר כאחת השנים המורכבות ביותר בעולם, סטודנטים ובוגרים מהמחלקה זכו להישגים בינלאומיים מרשימים אחרי שכבשו את המקומות הראשונים בתחרויות עיצוב בינלאומיות.  

מדובר בתהליך פרויקט גמר המלווה במחקר עיוני, היסטורי, חומרי, עיצובי ומעשי של שנה אקדמית מלאה שתפסה אותנו במצבי סגר וחירום. זו הייתה שנה עתירה בהתרחשויות חברתיות, תרבותיות, אקולוגיות פוליטיות, מקומיות ובינלאומיות בכלל ובעולם האופנה בפרט.

זכינו להיות בצד המואר. לנצל את הרגעים האלה כדי לחשוב מחדש; כדי לחקור, לחנך, ליצור, ולעצב אופנה שמתאימה למציאות משתנה. לא לוותר, לא לפחד, לחלום ולהגשים ממש כמו עכשיו.

עולם יפה יותר

בזמן שהעולם היה סגור ונעול, פרצו הסטודנטים את הגבולות, הלחימו את השברים, התכנסו בביתם, פרעו את המוסכמות, שאלו שאלות, חיפשו את התשובות, יצרו יש מאין, סיננו את המידע, עיצבו אופנה ובנו מחדש עולם, אנושי יותר מלא תקווה ומעורבות, חדשנות, חשיבות ערכיות ויצירתיות עד אין קץ. 

בין נושאי הקולקציות ניתן לציין יצירת זהות אינדיבידואלית מול ייצוג וירטואלי, התבוננות בטבע והתערבות מחשבתית עיצובית ומקיימת לקידום איזון אקולוגי, חיבור בין גוף, מרחב, מבנה, חומר, צורה ובית. בדיקת היחסים בין חוץ ופנים, אינטימי וציבורי, שכתוב של העבר תוך שמירה על ערך תרבותי, רגשי ורוחני.

שיר_דני_לשנקר_צילום_אחיקם_בן-יוסף
שיר דני לשנקר. צילום: אחיקם בן יוסף
רועי_ברדס_לשנקר_צילום_אחיקם_בן-יוסף
רועי בנדס לשנקר. צילום: אחיקם בן יוסף
עדי_טל_לשנקר_צילום_אחיקם_בן-יוסף
עדי טל לשנקר. צילום: אחיקם בן יוסף

החופש ליצור, לטעות, להיות מי שאני, לפרק, להרכיב מחדש תוך מבחן השליטה והכאוס, בחינה מחדש של הגבולות המגדריים, הדתיים המגזרים, מיניות אלטרנטיבית וייחודית מול פגיעות נפשיות, מעקב אחר תהליכים חברתיים המלווים במחקר אחר מוטיבים מקומיים כמו השכונה והמוסיקה המקומית או פריטי אופנה אייקונים בפרשנות וזווית ראייה אישית.

בתצוגה זכינו לראות את הבוגרים חוזרים למקורות המשפחה והבית, לאמונה, למסורת, ליצירת דת חדשה או לחילוניות גמורה, הבדידות שנכפתה עלינו בשנה האחרונה מול חיפוש השייכות, העלייה הגדולה מול התרבות המזרחית הכה ישראלית, מילוי הריק והריחוק החברתי, אופנה טבעית ערכית ואיטית מול עולם דיגיטלי ומלאכותי שלעיתים אף משלב כוחות ומחבר את גבולות שני העולמות.

נועה_סיגווי_לשנקר_צילום_אחיקם_בן-יוסף
נועה סיגווי לשנקר צילום: אחיקם בן
לי_מרי_לשנקר_צילום_אחיקם_בן-יוסף
לי מרי לשנקר צילום: אחיקם בן יוסף
גל_אוזן_לשנקר_צילום_אחיקם_בן-יוסף
גל אוזן לשנקר. צילום: אחיקם בן יוסף
Maya Oshri Cohen, מאיה אושרי כהן

מאיה אושרי כהן – עורכת ראשית
אינסטגרם: maya_oshri_cohen

תגובות פייסבוק