תומר הימן. הוונדרוומן של ההומואים

יונתן אגסי, תומר היימן, צילום יחצ, אופנה, מגזין אופנה, חדשות אופנה, כתבות אופנה, Fashiom Magazine, Fashion, Efifo ,מגזין אופנה ישראלי, מגזין אופנה ועיצוב, עיתון אופנה, מגזין אופנה אונליין, טרנדים, סטייל
|

כתב תביעה חריף מציג תומר הימן, במאי הסרט ״יונתן אגסי הציל את חיי״ – זוכה פרס הסרט הדוקומנטרי בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2018. הסרט מפגיז והבטן מתפוצצת. יצירת מופת קולנועית אמיצה וחשובה!

 

יונתן אגסי הציל את חיי, צילום יח״צ,
יונתן אגסי ואמו אנה לנגר. ״יונתן אגסי הציל את חיי״. צילום: יח״צ

 

מאת אפי אליסיעורך ראשי Efifo

י׳, חברה טובה שלי, הייתה נוהגת לומר ״נו, יש דוקומנט (מסמך)?״ – כוונתה הייתה: האם יש בפי רכילות עסיסית עבורה. מכונת המסמכים המשומנת והכי טובה שיש בארץ היא תומר הימן. המסמך שלו מזכיר את ״העולם הזה״ של אורי אבנרי ז״ל. מה שעושה מדי ערב גיא פינס היא פינאטס׳ לעומת מה שמביא הימן. סרט דוקומנטרי ביסודו הוא תיעוד, חשיפה ורכילות.

באופן אישי איני עושה את ההפרדה בין עלילתי לדוקומנטרי. מבחינתי, סרט צריך להיות סרט. כזה שמחזיק אותך. מרתק אותך. לא משעמם לשנייה. ו״יונתן אגסי הציל את חיי״ הוא כזה. חזק, עוצמתי, מטלטל ופוצע. תומר הימן מבחינתי במאי קולנוע מצוין. תיעודי או לא. כך צריך להיות קולנוע. יצירת מופת קולנועית אמיצה וחשובה. לא פחות.

יונתן אגסי הציל את חיי, צילום יח״צ,
״יונתן אגסי הציל את חיי״. צילום: יח״צ

 

אם השם לנגר מזכיר לכם מישהו, קרוב לוודאי שיהיה זה חן לנגר מפגועי ה״בר נוער״. הקורבן ידוע. הרוצח לא. כבר בתחילת הסרט חושף גיבור הסרט יונתן אגסי, כי שמו המקורי הוא יונתן לנגר. כאן נכנסת השאלה הראשונה של היימן. האם יונתן אגסי הציל את יונתן לנגר הילד הנשי? התשובה: כן. לא. אולי. האם יונתן אגסי-לנגר הוא קורבן של עצמו, של התרבות, של החברה? התשובה: כל התשובות נכונות.
סימני שאלה רבים עולים ללא הרף לאורכו של המסמך החשוב והמרתק שעוקב אחרי חייו של מי שהיה דוגמן וכוכב הפורנו הטוב בעולם, ילד אבוד שחבריו הציקו לו. אביו נטש אותו ואימו שאוהבת אותו. גם כשהפך זונה.

 

יונתן אגסי הציל את חיי, צילום יח״צ,
על מי גוננה אנה. ״יונתן אגסי הציל את חיי״. צילום: יח״צ

 

מי אתה יונתן אגסי? שאלתי את עצמי שוב ושוב. סם להמונים – חשבתי לעצמי או אולי נרקסיסט, תמים וטוב לב שחיפש אהבה במקומות בה לא ימצא אותה לעולם. או כפי שאמר לו אביו מולידו: ״לא קיבלת אהבה וחיבוק כשנולדת״.
הפתיחה של הסרט מהממת את הצופה. בלי פילטרים מציג הימן לראווה את בשר התותחים. זיונים בתחת של כוכבי פורנו אל מול קהל (רובו הגדול כהה חושים תודות לסמים) בליין ה״ביף״ המצליח. אין באמת קשר ויזואלי בין ההומואים במועדון שלא באמת צופים במתרחש ובוודאי אינם מתרגשים (רובם על סמים) ממה שמציג להם תומאס האבא של ה״ביף״. סף הריגוש מתעתע גם את הצופה בסרט שזכה בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2018, במקביל לסערת חוק הפונדקאות ומאבק הקהילה הגאה שנמוגה. מהר מאוד. מהר מדי.

 

יונתן אגסי הציל את חיי, צילום יח״צ,
דוגמן וכוכב הפורנו הטוב בעולם. ״יונתן אגסי הציל את חיי״. צילום: יח״צ

 

מספר שעות לפני שצפיתי בכתב ההאשמה החמור של תומר הימן שקורע לך את הצורה מכל הכיוונים, קראתי פוסט בפייסבוק של בחור (שאני אוהב ומעריץ!) שהיה שבוי בידיה של טינה. כשצפיתי בסרט חיברתי בין הדברים (תמים, נו). טינה היא סם (קרסיטל מת׳) ממכר שמותיר אותך ער ובעיקר: רעב לזיונים. רבבות של הומואים המיתה טינה והחזירה את מימדי הידבקות האיידס למספרים שכבר מזמן שכחנו.

יונתן אגסי חוזר מהדואר עם שתי אריזות. אחד לו. האחר לאימו. קטע מופלא. הם פותחים את האריזות. יונתן קיבל בהתלהבות מארז סרטי פורנו בהם כיכב. אמו, אנה לנגר, קיבלה ערימה של מזוזות. לא ברור מה היא עושה איתן. סצינה לפנתיאון.
להורות כתב תביעה משמעותי בסרט – מה ההשלכות שלה על עתידו של הבן. הקשר בין יונתן לאמו מרתק. היא מקבלת אותו כפי שהוא. עם החוטיני הצהוב עשוי תחרה שריגש אותו כל כך ואנחנו מקבלים צהבת במיטבה ורוצים ממנה עוד.
״כבד את אביך, ואת אימך״ (שמות כ,יא; דברים ה,טו). ״איש אימו ואביו תיראו״ (ויקרא יט,ג). איני ידוע אם מוזכר בתנ״ך פסוק המצווה את ההורים לכבד את ילדיהם. איני בטוח. יונתן אגסי כיבד את אמו. היה שולח לה מכספי האתנן כדי שתגמור את החודש.

 

יונתן אגסי, תומר היימן, צילום יחצ,
אהבה או התמכרות. יונתן אגסי ותומר היימן. צילום: יח״צ

 

מסלול חייו של יונתן אגסי הינה דּוֹגְמָה לחיי ההומואים בכלל. תמיד האשימו אותם בחיי הוללות שיש בהם סקס, סמים וחוסר אחריות. בא הסרט ומציב מראה להומואים ואומר-צועק-שואל. זה אתם? הימן לא שופט. הצופה יקבל את הכרעת הדין.
לא כולם חיים את יונתן אגסי. לחברה חלק גדול באשמה. היא לא נירמלה את ההומואים. מהפכת האיידס עשתה בשבילנו ההומאים את העבודה. היא הביאה את ההומואים להכרה שזוגיות היא חיים. הימן לא מצווה עליך כיצד עליך לחיות. כל אחד עושה את הבחירות שלו. האם החיים עשו עבור יונתן אגסי את הבחירה או שמה הוא בחר בחייו?

שאלת השאלות: האם באמת היה חשוב להראות את יונתן אגסי מזריק אל תוך הוריד (הוא השתמש בג׳י – הסם הפופולרי היום בקרב ההומואים בישראל, בקריסטל מת׳ ובהירואין) או מפרפר בין חיים ומוות עקב שימוש בסמים? האם ברגע זה היה אמור היימן לכבות את המצלמה ולהזעיק אמבולנס. תומר הימן הינו במאי מחונן. יותר מכך, חכם גדול. המראה שהוא מציג לכל מי שאוזר אומץ לצפות ביצירת מופת זו היא נקייה. אין בה שורות. הוא אינו חורץ את הדין. הסרט מפגיז והבטן מתפוצצת.

יונתן אגסי אולי לא הציל את יונתן אגסי. סיכוי טוב שהוא יציל צעירים אבודים והרי כתוב: ״כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו״. האם הימן מאוהב במושא סרטו כפי שהתמכר אגסי לעצמו, לסקס ולסמים? כמחט מזרק ההירואין בין התיעוד לחיבוק.

 

יונתן אגסי הציל את חיי, צילום יח״צ,
מה יהיה הסוף. ״יונתן אגסי הציל את חיי״. צילום: יח״צ

 

רינת מלכת הגדולים: הסרט עוקב לאורך עשור אחר חייו המרתקים של יונתן אגסי. שיש בהם שיאים של תהומות והרים של עצב גדול. רינת קליין לא הייתה עדיין מנהלת ערוץ שמונה כשהחליט הימן לתעד את אגסי. היא בחרה אותו כדייר בביתה והבית שלה הכי טוב. ערוץ שמונה זו הטלוויזיה האמיתית. לא הפרצופים של אסי ורותם ושאר הנינג׳ות. קליין הייתה עורכת בדסק החדשות של ״מעריב״, קפצה אל הטלוויזיה והביאה את ״הוט בידור ישראלי״ למספרים שהם לא הכירו. אני בטוח שהיא תשמח שיזכרו לה את מה שהיא עושה בערוץ שמונה. והיא עושה בית ספר. לטלוויזיה. אם לתומר היימן יש ביצים של שור, לקליין ביצי עין.

 

״יונתן אגסי הציל את חיי״
ישראל ,2018
בימוי ותסריט: תומר הימן
הפקה: תומר וברק הימן
אורך הסרט: 106 דקות
כיתוביות: עברית ואנגלית
קולנוע לב  – מוגבל מגיל 18

*הסרט שזכה גם בפרס העריכה הטובה ביותר בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2018, הופק בתמיכת קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה, הוט – ערוץ 8 ומועצת הפיס.

 

 

Efifo – מגזין האופנה של ישראל
מייסד ועורך אחראי: אפי אליסי
מייל: efifo@efifo.co.il
אינסטגרם: efifomagazine
קבוצת האופנה שלנו פתוחה לכולם: https://www.facebook.com/groups/efifo/

 

 

פורסם בקטגוריה מגזין אופנה
הרשמו עכשיו לניוזלטר הכי אופנתי בישראלי ותהנו מהעדכונים הכי חמים בעולם האופנה הישראלי