ולקחתי לי פליטת ריאליטי

32gala_bridal_fashion_week_by_shlomit_itzik שבוע אופנה לכלות 2019 צילום שלומית איציק-1
|

שבוע האופנה הישראלי לכלות נפתח בגאלה מושקעת כמו שחתונה מושקעת אמורה להיות. כמוזות המעצבים בלטו בשמלות כלה כוכבות אינסטגרם וריאליטי

 

מאת: מרוות חכרוש – עורכת אופנה

 

כבר בכניסה חשתי באווירת חתונה. זה החל מהמיקום בחוות רונית, קבלת הפנים המעוצבת וכמובן עמדות המזון והשתיה. לא ניתן היה להתעלם מהצלמים והמתנות שחולקו לאורחים. הגעתי לחתונת ענק. כולן בשמלות חגיגיות. אני אגב בחרתי לפרגן למעצב אופנת הגברים והחתנים דורון אשכנזי והגעתי לבושה בחליפה שעיצב.

חליפה של דורון אשכנזי. מרוות חכרוש, שבוע אופנה לכלות 2019
חליפה של דורון אשכנזי. מרוות חכרוש. Israel Bridal fashion week 2019

בתום קבלת הפנים מערכת הכריזה של האולם הכניסה אותנו פנימה, התצוגה החלה. בחלל שיצרו מול במת המסלול, נבנו ביתנים יחודיים בתוכם ניתנה הבמה לאנשי המקצוע בתחום עולם הכלות ולעיצובים פרי יצירתם של המעצבים. לזה מאוד התחברתי, שאפו לאקט ההפקתי שיצר חלל נגיש לציבור, לאורחי האירוע, לקניינים ולתעשייה. עיצוב מזמין שההצליח לחבר באופן נכון ומתבקש לדבר שלכבודו התכנסנו וייתכנסו בימים הבאים – שמלת הכלה הישראלית.

האירוע היה שואו אחד גדול. ברקע התנגנה מוזיקת ההזנקה של התצוגה. זה התחיל. על הבמה הופיעה מריונטה אנושית, רקדנית חיננית עם שמלת כלה יפה לבנה קצרה של רקדניות, אך עיניי התמקדו בחצאית עטופה חרוזי פלסטיק לבנים גדולים שמדמים פנינים. האינטואיציה שלי לעולם אינה מאכזבת ואכן הגיע אלמנט ההפתעה: אקט מאוד תיאטרלי. הכדורים מפלסטיק התפזרו על פני הבמה. לא ברור מה עומד מאחורי האקט הזה, האם הרצון לקשר בין אופנה לאמנות, הפריפורמנס והריקוד או שמה היה זה ניסיון לשלב מספר אלמנטים של אמנות. זה היה מאוד אילוסטרטיבי.

32gala_bridal_fashion_week_by_shlomit_itzik שבוע אופנה לכלות 2019 צילום שלומית איציק - 1
מריונטה אנושית. שילוב בין אופנה לאמנות. Israel Bridal fashion week 2019צילום: שלומית איציק

ידעתי, וזה לא חדש, שמעצבים בוחרים את ״המוזה״ שלהם. אם בעבר הייתה זו דוגמנית מהפנטת או שחקנית שמיימית, כללי המשחק השתנו. כל מעצב אופנה או איש מקצוע יודע שהפנים החדשות של היום וקובעי הכללים הינם ה״המשפיענים״, חלקן הגדול אושיות אינסטגרם. בישראל כמו בישראל, תכניות הריאליטי וכוכביה השתלטו על עולם הזוהר והפכו למוזות של היום.

אני מאוד מבינה את המעצבים והיח"צנים שבוחרים במשפיענית או כוכבת ריאליטי שתייצג את השמלה בניצוחם. זה מביא לחשיפה רחבה של המעצב ברשתות החברתיות, ולכך שהקולקציות יגיעו לאלפי עוקבים. ליתרונות יש גם חסרונות. תשומת הלב שניתנה לכוכבות המוכרות מהאינסטגרם, באה על חשבון השמלות אותן הן לבשו. הנה התחיל משחק הטריוויה של הקהל שניסה לזהות כל אושיית אינסטגרם שעלתה לבמה.

נועם פרוסט, צילום שלומית איציק, 12gala_bridal_fashion_week_by_shlomit_itzik
קלאסית. נועם פרוסט. Israel Bridal fashion week 2019צילום: שלומית איציק

מרבית המעצבים יצרו איזון בין שמלות הכלה לכוכבות האינטסגרם שהציגו אותן, ולא בהכרח נתנו לכוכבות לגנוב להם את ההצגה. אפרת קליג למשל העלתה נבחרת של שמלות מנצחות שמתכתבות אחת עם השנייה. בד זהה, משחקי גזרות ונפחים. גימורים נקיים ותפירה המדויקת. לקראת סיום, הגיע פאנץ' הריאליטי – ירדן ויזל, בוגרת ה׳מירוץ למיליון׳ ובן זוגה.

הרוב המכריע של כוכבי הריאלטי שצעדו על המסלול היו בוגרי ״האח הגדול״. מה זה אומר?! אולי תשובה לכל מרימי הגבה באשר לאיכות התוכנית, הנה לכם דוגמה לכמות הפרסום של תכנית הריאליטי ולאופן שבו אדם אנונימי הופך בין רגע למשפיען. הידוענים החדשים עושים המון חסד למעצבים, וברור כי לא בוחרים כל פליט או פליטת ריאליטי שייצגו את הבגדים. הם נבחרים בקפידה. דוגמא לכך היא מריה דומרק, שצעדה על המסלל  עם יופיה החינני, שקרצה לחליסי או לגיבורה מהאגדות, הן בגזרה של השמלה של מוריאל, והן במסכה הפיסולית שעיטרה את פניה בעיצובה של גינת פיימן. לדעתי היה כאן שילוב מדויק בין האופי והניחוח שמביאה הדוגמנית לעיצוב ובניית ויז׳ואל כללי.

מריה דומרק, צילום שלומית איציק, 112gala_bridal_fashion_week_by_shlomit_itzik
בלטו. פליטי ״האח הגדול״. מריה דומרק בשמלה של מוריאל. Israel Bridal fashion week 2019צילום: שלומית איציק

בין הדוגמניות הרבות שהתפרסמו כשהשתתפו בתוכניות ריאליטי, ניתן היה לצפות (בקושי) בדוגמניות מסלול ״קלאסיות״ שלטעמי הציגו באופן הטוב ביותר את שמלות הכלה. נועם פרוסט היא דוגמא מצויינת. היא הציגה באופן אלגנטי ואצילי את שמלתה של המעצבת שונטל רומנו, כשהיא מהווה קונטרה לכוח הגרביטציה של ההינומה הארוכה והכבדה. בלוני הליום דמוי בועות סבון? דוקא אהבתי מאוד את הטיזינג לטבע.
דוגמנית יפיפייה נוספת, ואהיה כנה, לא הצלחתי להזיז את העיניים ממנה, הייתה טיטי איינאו, היפה בנשים, מלכת שבא שעשתה חסד אדיר לשמלה בניצוחה של סילביה מעצבת השמלה.

טיטי איינאו, צילום שלומית איציק, 109gala_bridal_fashion_week_by_shlomit_itzik
מלכת שבא. טיטי איינאו. Israel Bridal fashion week 2019צילום: שלומית איציק

היו גם מעצבים שלא הזדקקו לדוגמניות מסלול מפורסמות על מנת לבלוט, השמלה של דילן פריאנטי הזכירה לי את השמלה של ג׳י לו בצבע ורוד פוקסיה בעלת השכבות של המעצב האיטלקי ג׳אמבטיסטה ואלי. דילן פריאנטי, שעבד אצל המעצב האיטקלי הידוע, שאב השראה מסימן ההכר של ואלי, אך נתן למראה השכבות אינטרפרטציה משלו. ניקר שדילן פריאנטי התמקד בפיתוח גזרות שונות. ושילובי טקסטורות בדים אותם הפך למקשה הרמונית, וכך הוא יצר שמלות עם אפקט שמדברים עליהן בשטיחים האדומים.

שמלת כלה של דילן פריאנטה, לא צריך כוכבת ידועה. דילן פריאנטה. צילום: שלומית איציק
לא צריך כוכבת ידועה. דילן פריאנטה. Israel Bridal fashion week 2019צילום: שלומית איציק

אירועי האופנה לכלות בישראל, במקרה זה בהפקתה המצויינת של סמדר גנזי, תורמים רבות למינוף העשייה העיצובית, הן בתמיכתם האדירה למעצבים צעירים שרוצים לפרוץ לתודעה שלנו, ולמעצבים ותיקים האומרים לנו: ״היי אנחנו עדיין כאן, ובועטים״.

 

*עיצובי שיער: מספרת גיא וליאת צרפתי: guy_zarfati_hair

 

מרוות חכרוש, עורכת אופנה Efifo

מרוות חכרוש – עורכת אופנה
האינסטגרם של מרוות חכרוש: mervatstyle

 

Efifo
מגזין אופנה של ישראל

מייסד ועורך אחראי: אפי אליסי
אינסטגרם: efifofashion
קבוצת האופנה והביוטי שלנו פתוחה לכולם: מגזין אופנה של ישראל

 

תגובות פייסבוק