רשמים VI

מגזין אמנות, הביאנלה הארצית השישית לרישום -4
|

EFIFO מגזין אמנות

הביאנלה הארצית השישית לרישום: שובו של הנייר /  מחשבות על רישום

26.11.16 – 11.2.17
אוצרות ראשיות: עדנה מושנזון וסאלי הפטל נוה
הפתיחה בבית האמנים ירושלים – מוצ"ש – 26.11.16 – בשעה 18:00

בבית טיכו, סדנת ההדפס, אגריפס 12, ברבור – בשעה  19:30
הכניסה חופשית לתערוכות ולכל אירועי הביאנלה

הביאנלה הארצית השישית לרישום -2
EFIFO מגזין אמנות. מילי ברזילאי, מתוך סדרת Hit Back, 2015 1

הביאנלה הארצית לרישום, בהפקת בית האמנים ירושלים, ביססה את מעמדה מאז שנת 2001 כמפעל אמנותי מקיף וייחודי. הביאנלה מתקיימת בבית האמנים, בגלריות ובחללי תצוגה במרכז ירושלים (בית טיכו, סדנת ההדפס, אגריפס 12 וברבור) ופורשת תמונת מצב של אמנות הרישום בישראל.
יותר מ-700 אמנים, נענו לקול קורא להשתתף בביאנלה לרישום השנה. מתוכם נבחרו כ-82 אמנים, בני דורות שונים, המציגים מאות יצירות בתערוכות השונות. ריבוי ומגוון הסגנונות, המדיות, הנושאים והטכניקות, מייצרים חגיגת אמנות גדולה, המעידה על מקומו של הרישום, כמדיום עדכני ומרכזי בשדה האמנות העכשווית.
הביאנלה הנוכחית, המתכתבת עם הקודמות לה, מציגה את היצירה בתחום הרישום בארץ ומשרטטת את כיווני העשייה העכשווית, תוך הדגשת השינויים שחלו במדיום דינמי זה בשנים האחרונות – מדיום מסורתי אך מתחדש תדיר.

הביאנלה הארצית השישית לרישום -1
EFIFO מגזין אמנות. מיכל בר אור. ארכיאולוגיה של נייר, 2014-2015

הביאנלה הקודמת, רשמים V (אוצרת: טל יחס), מיקדה את הדיון בקו, במנותק מהמצע המסורתי והטבעי לה, הנייר. הביאנלה הנוכחית, רשמים VI – שובו של הנייר / מחשבות על רישום, מבקשת להתמקד שוב בנייר הן כמצע והן כחומר, תוך בחינת היחסים, בין כל מצע אפשרי לבין פעולת הרישום.
'הנייר נראה לבן מבחוץ, אבל בפנים הוא שחור', עבודתו של משה גרשוני, מראשית שנות השבעים, משמשת נקודת פתיחה לדיון ביחסים בין שטיחות הנייר לבין ממד העומק שלו, בין פני השטח של המצע לפנימיותו, בין תוכן לצורה. רשמים VI, עורכת דיאלוג בין מחשבת הרישום של גרשוני, לבין העשייה של האמנים המשתתפים בביאנלה הנעה בין החלל הממשי למדומיין, בטווח בו הנייר מוצג לא רק כחומר שטוח, אלא כמרחב מחשבה יצירתי.

הילה תוני נבוק, נייר, 2007
EFIFO מגזין אמנות. הילה תוני נבוק, נייר, 2007

תערוכות הביאנלה לרישום

התערוכות השונות של הביאנלה, שנאצרו בידי אוצרים עצמאיים, ממשיכות את קו המחשבה של התערוכה המרכזית המוצגת בבית האמנים ירושלים ועומדות בדיאלוג עמה. כל תערוכה, מציעה דגשים שונים ביחס לנייר, לפעולת הרישום ולאינטראקציה המתנהלת ביניהם.

בית האמנים ירושלים: התערוכה המרכזית, רשמים VI: שובו של הנייר / מחשבות על רישום

התערוכה מבקשת לחזור אל הנייר כמצע וכחומר ולהעמיד לבדיקה מחודשת את היחסים שבין המצע ובין הדימוי, אם דרך חומרי הרישום המובהקים ואם באמצעות מגוון של חומרים ומצעים חלופיים. רשמים VI מתמקדת במתח הפורה שבין פני השטח של הנייר ומה שמעבר לו. בין שני הקטבים האלה, ועל פני מגוון של פרקטיקות אמנותיות, הנייר שב ומופיע לא רק אינסטרומנטלית, כמצע השטוח הנושא את הדימוי, אלא כמרחב חופשי של מחשבה ויצירה הפתוח למגע עם שלל חומרים אחרים, לא פעם כביטוי של מורכבות אישית וחיבוטי יצירה.

אוצרות: עדנה מושנזון, סאלי הפטל נוה
אמנים: גילי אבישר, מיכה אולמן, מעיין אליקים, אניסה אשקר, מתן בן-טולילה, דרור בן-עמי, מיכל בראור, מילי ברזילאי, דגנית ברסט, משה גרשוני, נורית דוד, יונתן הירשפלד, הדס חסיד, שחר יהלום, ויק יעקובסון-פריד, ארז ישראלי, אליה כהן, הראל לוז, דנה לוי, תמר לוינסון, הילה טוני נבוק , אבי סבח, מרינה סיפר וחנני הורוביץ, נגה ענבר, נעמה ערד, אלי פטל, הדר פרי, יונתן צופי, אלכסנדרה צוקרמן, טליה קינן, מורן קליגר, אשחר חנוך קלינגבייל, עמיר רוזנברג, תומר רוזנטל, הלל רומן, דוד רוסו, אלהם רוקני, סמאח שחאדה, גיל שחר, אריאל שלזינגר, נגה שץ, ליהי תורג'מן

הביאנלה הארצית השישית לרישום -3
EFIFO מגזין אמנות. הראל לוז, אביב ערבי 2013. צילום: אבי אמסלם

אגריפס 12 – התערוכה "מגרסת נייר"

העבודות המוצגות בתערוכה, מאששות את המהלך שהתווה משה גרשוני בעבודה "הנייר לבן מבחוץ אבל בפנים הוא שחור", שחשף בה כביכול את הפנים השחור של הנייר על ידי קריעת פיסה ממנו וגילוי התוך האפל והסמוי. עבודות מיצבי הנייר – פורצות את גבולות הנייר, כמצע, כדי לחקור ולממש את הפוטנציאל שלו כחומר פיסולי המגלם נפח. הן מאפשרות לו לגלוש אל חלל הגלריה המארח ולהתפרש אוטונומית במרחב, כעבודות תלת-מימד. התערוכה מנהלת דו-שיח עם היעוד המקורי של חלל הגלריה, במקור דירת מגורים, ההצבה בחלל מעלה סוגיות המתקשרות לחלל הביתי על הקשריו האינטימיים והמאיימים כאחד, למורכבות החלוקה שבין פנים וחוץ.

אוצרים: מקס אפשטיין, עודד זידל
אמנים: אלחנדרה אוקרט, רותי דה פריס, עודד זידל, מיטל כץ-מינרבו, רויטל לסיק, רינה פלד, להלי פרילינג, רונה פרלמן, נדיה עדינה רוז, תמר שפר

 

הביאנלה הארצית השישית לרישום -5
EFIFO מגזין אמנות. הלל רומן, הרחבה, 2016, צילום: אלעד שריג

גלריה ברבור –  התערוכה "מצעי שעשוע"

התערוכה  כוללת עבודות המתאפיינות ברוח משחקית ובביטוי ספונטני ומשוחרר, המתבטא בין היתר בבחירת מצע עבודה ממקור שאינו ייעודי בהכרח: לוחות שנה, גיליונות טסט מבית הדפוס, נייר עיתון ממוחזר ועוד. אלה גופי עבודה הניכרים בשפה רישומית אקלקטית ודינמית, השואבת ממחוזות של תרבות פופולארית. עירובי הסגנונות והטכניקות מציפים עולמות תוכן פנטסטיים ואסוציאטיביים.

אוצרות: סאלי הפטל נוה, מאשה זוסמן
אמנים: רועי אפרת ומיכל בקי, מאיה ארוך,  ראובן זהבי, יסמין חסידים, מלכי טסלר, שי יחזקאלי, קארין יציב, ליהי ניידיץ, שרון פדידה, גבריאלה קליין

 

הביאנלה הארצית השישית לרישום -6
EFIFO מגזין אמנות. טליה קינן, מה שזורח, 2014-2016, צילום: אלעד שריג

בית טיכו  – התערוכה "ויקטוריה"

תערוכת יחיד מקיפה של האמן רועי חפץ, הכוללות עבודות על נייר מהשנים האחרונות. החיכוך שבין הדימוי למצע בעבודותיו של חפץ – בין מחוות הרישום העשירה והאינטנסיבית ובין גיליון הנייר התומך בה, לעתים עד כדי פגימה – משתקפים דרך גלריה של דיוקנאות בקנה מידה מונומנטאלי, של נשים מבוגרות לרוב, ספק אמיתיות וספק פיקטיביות, ואפשר שהיא שלל גרסאות הרחבה של דמות האמן עצמו. יציריו של רועי חפץ מנתבים עולם פנימי תת-הכרתי מעורפל, העומד מנגד לתפיסות מקובלות של יופי, זהות, מגדר וגיל.

אוצרת: תמנע זליגמן

 

הביאנלה הארצית השישית לרישום -7
EFIFO מגזין אמנות. נורית דוד, רובוט מדפסת נזיר (שחור וכחול), 2016. צילום: אבי אמסלם

סדנת ההדפס – התערוכה "טבע הרישום, קריאת הנייר"

תערוכה הבוחנת את מערכת היחסים שבין הרישום ובין הקולאז', הצילום וההדפס. כיצד הדימוי המופשט או הפיגורטיבי, מתהווה מתוך מפגש הטכניקות הללו, הנטועות  עמוק בנייר כמצע פיזי אך גם כיסוד רעיוני. המפגש הוא גם אתר לבחינה של יחסי טבע ותרבות, הניצבים במרכז עבודתם של רבים מן האמנים המציגים בתערוכה. המחשבה על הנייר ועל הטכניקות השונות הפוגשות אותו, מזמנת התמודדות עם המתח שבין המלאכותי לאורגני, בין המבוית לפראי, בין הסימן לרִיק.

אוצרת: אירנה גורדון
אמנים:  מאיה אטון, עינת אמיר, אנדי ארנוביץ, איתן בוגנים, חליל בלבין ומרב קמל, יורם בלומנקרנץ, נעמי בריקמן, עדי ברנדה, מיה גורביץ, שי זילברמן, אילנה חמאוי, צבי טולקובסקי, מאיה ישראל, אביטל כנעני, ירון לפיד, עידו מרקוס, יצחק מרשה

 

הביאנלה הארצית השישית לרישום -8
EFIFO מגזין אמנות. סמאח שחאדה, ללא כותרת, 2014, צילום: יגאל פארדו

מידע מפורט על תערוכות ואירועי הביאנלה באתר בית האמנים: www.art.org.il
הביאנלה מתקיימת בסיוע הקרן לירושלים, משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות, המחלקה למוזיאונים ולאמנות פלסטית, עיריית ירושלים אגף התרבות, המועצה לתרבות ואמנות מפעל הפיס

רשמים VI – אירועים ומפגשים בביאנלה לרישום

מסע ברשמים VI : מפגש עם אוצרי התערוכות בגלריות – רביעי, 28.12.2016, ד' חנוכה

13:00 – 13:45 – בית האמנים, מפגש עם עדנה מושנזון וסאלי הפטל נוה
14:15 -14:45 – גלריה ברבור, מפגש עם סאלי הפטל נוה
15:00 – 15:30 – גלריה אגריפס 12,  מפגש עם מקס אפשטיין ועודד זידל
15:30 – 16:30 – הפסקה
16:30 – 17:00 –  סדנת ההדפס, מפגש עם אירנה גורדון
17:30 – 18:15 – בית טיכו, מפגש עם תמנע זליגמן
במהלך חודשי הביאנלה יתקיימו בנוסף המפגשים הבאים

בית האמנים ירושלים

מפגשי גלריה עם עדנה מושנזון וסאלי הפטל נוה, אוצרות הביאנלה ואמנים
שבת, 9.12.2016, בשעה 12:00
שישי, 13.1.2017 בשעה 11:30
שבת, 4.2.2017, בשעה 12:00

בית טיכו

מפגשי גלריה עם תמנע זליגמן, אוצרת התערוכה
רביעי 30.11.16 בשעה 19:00
רביעי 21.12.16 בשעה 19:00

סדנת ההדפס

מפגשי גלריה עם אירנה גורדון, אוצרת התערוכה
רביעי, 25.1.17 בשעה 19:00

גלריה ברבור

מפגשי גלריה עם מאשה זוסמן וסאלי הפטל נוה, אוצרות התערוכה
שני, 9.1.17 בשעה 19:30
חמישי,9.2.17 בשעה 19:30

אגריפס 12

מפגשי גלריה עם מקס אפשטיין ו עודד זידל, אוצרי התערוכה
שישי, .9.12.16 בשעה 13:00
שישי 20.1.17 בשעה 13:00

פורסם בקטגוריה אופנה
תגובות פייסבוק