ואלרי חמאתי: "אני הערבי הישראלי החדש והאמיתי"

שופטאק-ואלרי-חמאת
|

ואלרי חמאתי – עוד גילוי של רוברטו בן שושן, הפעם בסצנת המוסיקה הים תיכונית״ ואלרי בת בת ה-21 הוציאה לאחרונה סינגל דו לשוני חדש בשם "שופטאק", בשיתוף פעולה עם מיטב הכותבים והמלחינים בז'אנר – חגי אוזן שעומד מאחורי ההצלחה של נסרין קאדרי עם שירים כמו  "אלבי מעאק" ו"חאייתי" ואלירן אביטל  שכתב והלחין עבור שרית חדד, עומר אדם ואחרים


מאת: נועם שקד – Fashion Israel


ואלרי חמאתי היא דוגמא לשילוב בין תרבויות – היא גדלה והתחנכה ביפו למשפחה נוצרית ערבית, וסיימה בהצטיינות לימודים בבית הספר "רימון". ההשפעות המוסיקליות שלה כוללות מצד אחד את שלמה ארצי ומוסיקה "מערבית", ומן הצד השני את אום כולתום ופריד אל אטרש. השילוב המוסיקלי והתרבותי הולידו סינגל מעניין ומרגש

ואלרי_חמאתי_שופטאק
ואלרי חמאתי. צילום: יח״צ

מהם מקורות ההשפעה על המוסיקה שאת עושה – המוסיקה הערבית או המערבית? איך ההתבגרות ביפו במשפחה ערבית נוצרית לצד לימודים ב"רימון" השפיעו על הטעם המוזיקלי שלך?
"קודם כל חשוב לי לציין שלא גדלתי על סגנון מוזיקה אחד. אמא שלי מאוד אהבה מוזיקה ישראלית ושמעה שלמה ארצי ומנגד חוליו איגלסיאס, אבא שלי מאוד אהב מוזיקה לועזית ושמע את כל הזמרות הגדולות בעולם כמו וויטני יוסטון, מריה קארי, סלין דיון, וגם המון שירים בצרפתית.

מצד שלישי, אצל סבא וסבתא תמיד שמעתי את המוזיקה הערבית השורשית והקלאסית שהיא של אום כולתום, פריד אל אטרש, וורדה ועוד.

אני בעצמי תמיד אהבתי הכל, ובנוסף שמעתי מוזיקה ספרדית שהייתה טרנדית מהטלנובלות בילדותי.כשהגעתי ל"רימון" זה היה סגנון יותר ג׳אזי שאותו גם הכרתי אבל קצת פחות, וזה לא משהו שהפתיע אותי פתאום מבחינה סגנונית כי באמת כמו שכבר אמרתי גדלתי על מגוון סגנונות רחב.

גם ב"רימון" דאגתי להביא את מי שאני ואת הסגנון המוזיקלי שלי – שהוא שילוב של כל הסגנונות יחד, ובעיקר דאגתי להכניס לשם את הרוח הערבית שהייתה לי חסרה קצת."

"להיות זמרת זה לדעת לשחק את הטקסט"

ואלרי-חמאתי_מוזיקה
ואלרי חמאתי. צילום: יח״צ

הסינגל החדש שלך עוסק באהבה גדולה שמלווה בקשיים רבים. זה מבוסס על סיפור אישי?
"הסינגל החדש שלי ״שופטאק״ אכן עוסק באהבה גדולה שמלווה בקשיים והאמת היא שזה לא בדיוק סיפור אישי שלי. אני עצמי עוד לא חוויתי איזושהי אהבה גדולה כזו שאני יכולה לספר עליה, אבל אני תמיד ניגשת לטקסט בתור ״מספרת הסיפור״.

להיות זמרת בעיניי זה לא רק לדעת לשיר בצורה טובה אלא גם לדעת לשחק את הטקסט בדיוק כמו שחקן תיאטרון שנדרש להיכנס לדמות מסוימת ולהתחבר אליה מהמקום העמוק ביותר, גם אם החוויה רחוקה ממנו.חוץ מזה אני בת אדם שחי אהבה בכל דרך אפשרית, כלומר אני מאוד רגישה, אוהבת, מחבקת וניזונה מאהבה באשר היא אהבה, לכן היה לי די קל להתחבר לטקסט שמספר כולו על אהבה גדולה בסופו של דבר."

בשנים האחרונות התוודענו לזמרות ערביות ישראליות רבות ששרו גם הן בשתי שפות, כשהבולטות בהן נסרין קדרי ומירה עווד עם הסגנונות השונים כל כך. האם הן שימשו לך מקור השראה? מה עומד מאחורי השימוש בשתי שפות? 
"אכן הזמרות הערביות ישראליות הקיימות היום בתעשייה היוו לי השראה, בעיקר במוטיבציה והרצון לפרוץ כל גבול אפשרי ולהיות חלק מהמיינסטרים הישראלי. זה תמיד מצחיק אותי ומאוד מחמיא לי כשאומרים לי שאני מזכירה את נסרין כי זה ברור לי שההשוואה בינינו היא קודם כל עצם היותנו שתי ערביות ישראליות ששרות גם בערבית.

אבל גם חשוב לי להגיד שזה בסך הכל השיר הראשון שלי שאי פעם הוצאתי לאוויר העולם, זה אמנם משקף חלק נכבד מהווייתי כאומנית וכזמרת, אבל עדיין מעצם זה שגדלתי על המון סגנונות ואני גם דוברת 4-5 שפות זה רק על קצה המזלג, ואני מתכננת עוד המון דברים שישקפו באמת את מי שאני ואת מה שמייחד אותי ב"קטגוריה״ הזו אליה משייכים אותי כערביה ישראלית.

ואלרי-חמאתי_מגזין-אופנה
ואלרי חמאתי. צילום: יח״צ

אגב, מה שעומד מאחורי השימוש בשתי השפות זה כמובן זה ששתי השפות מהוות לי כשפות אם חד משמעית. אני דוברת עברית כמו שאני דוברת ערבית, ולהפך. גדלתי כאן במרכז הארץ, התחנכתי בין יהודים כמו שהתחנכתי בין ערבים ואני השילוב המדויק בין שניהם.

אני לא רוצה להיות רק אחד משני הצדדים – אני שניהם יחד במלוא האהבה והגאווה. אני בעיניי הערבי הישראלי החדש והאמיתי, שלא שוכח את שורשיו לעולם אבל גם מתקדם הלאה ומתמזג בארץ בה הוא חי."

עושה רושם שזמרים מזרחיים התחילו לאחרונה לחלום על פריצה לא רק בארץ אלא גם באיחוד האמירויות. את גם מכוונת לחו"ל?

"מאז ומתמיד כשחלמתי על להיות זמרת ולפרוץ, החלום היה מורכב משני רבדים – קודם כל להצליח כאן בארץ בה נולדתי ואז כמובן בחו״ל. לא מעצם היותי זמרת ״מזרחית״ שאגב אני לא מגדירה את עצמי כזו.

אלא מעצם היותי ואלרי חמאתי – זמרת בעלת סגנונות רבים ומגוונים שעליהם גדלתי, מה שאיפשר לי לחלום על להופיע יום אחד עם מירי מסיקה ובו זמנית לחלום להופיע בסופרבול לצד ביונסה או אדל.
מה שבטוח, אני לא אנוח ואעבוד קשה מאוד ומקווה שיום אחד גם אגשים את כל חלומותיי."

"טרינינג מחמיא עם סניקרס ופאוץ׳ סקסי לא פחות מג׳ינס צמוד ועקבים"

ואלרי-חמאתי_אופנה_
ואלרי חמאתי. צילום: יח״צ

בואי נדבר קצת על סטייל – גיבשת כבר סגנון שמזוהה איתך, או שעדיין מחפשת?
"אני חושבת שהסטייל שלי מאז ומתמיד הוא די קלאסי ועדיין מאוד ״סטריט סטייל״- סטייל רחוב. זאת אומרת שללבוש ערב אני תמיד אבחר את השמלה הקלאסית, הלא מנצנצת מדי, בעלת גזרה וחיתוכים מיוחדים ושתחמיא לגוף.

לעומת זאת ביום יום, ללבוש קז׳ואל, אני דווקא לרוב אבחר בטרינינג מחמיא עם סניקרס ופאוץ׳ אפילו, מה שבעיניי סקסי לא פחות מג׳ינס צמוד ועקבים. אני מאמינה שבעזרת צוות הסטיילינג המדהים והסופר מקצועי שמלווה אותי כרגע נגבש לי סטייל משלי שילך איתי לאורך השנים."


נועם שקד, אופנה, אינסטגרם

נועם שקד – עיתונאית אופנה
אינסטגרם: noam.shaked

זארה-Fashion-Israel-מגזין- אופנה-ישראלי-טרנדים-נשים-2021-טרנדים-גברים-2021-חדשות-אופנה-אתר-אופנה-חדשות-האופנה-כתבות-אופנה-סטייל-טרנדים-מגזין-סטייל-מגזין-יופי-אופנה-ישראלית-אופנת-נשים-הפקות-אופנה-ישראל-קורונה-מגזין-אופנה

בעלים ועורך אחראי: אפי אליסי
Fashion Israel – מגזין אופנה של ישראל
מייל: fashionisrael.mag@gmail.com
טלפון: 050-7368167
אינסטגרםfashionisrael.mag
אתר: https://www.fashion-israel.co.il/
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה של כולם!
דף עסקי: Fashion Israel
כתובת למשלוח: רח׳ בר כוכבא 1, דירה 1, רמת גן

פורסם בקטגוריה מגזין אופנה
תגובות פייסבוק