Je t’aime…moi non plus

|

דידי (אונדין) פז, מבכירות המאפרות בישראל, גדלה בבית של אופנה ואמנות. היא נולדה לאם רקדנית (נירה פז, סולנית במטרופוליטן אופרה ניו יורק בשנים 1963-1970) ואשת אופנה ובוהמה. אביה, אריה פוזנר, היה צלם אופנה ופרסומות באולפני צילום ידועים בניו יורק. כשפגשה דידי את השחקנית סתו שטרנברג, בה ראתה כפילה של ג׳יין ברקין, החליטה שזה הרגע להוציא את פרטי הלבוש האותנטיים של אמה, אותם שמרה בקנאות במזוודה, ועשתה מהם הפקה. הומאז׳ לאמה, לג׳יין ברקין, לוינטג׳ האופנתי, לשנות ה-60, ולחיים של כולנו, שהם רטרו אחד מתמשך.

צילום: אורן דאי, איפור, עיצוב שיער והפקה: דידי פז

דוגמנים: סתו שטרנברג, בן הרשקוביץ

 

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-8
1
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-7
2
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-6
3
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-5
4
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-4
5
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-3
6
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-2
7
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-1
8
הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז
9

ההשראה: ארון הבגדים של נירה פז

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-2-11
פרטי הלבוש המקוריים של נירה פז (בתמונות), בהם נעשה שימוש בהפקת האופנה.

ההשראה: ג׳יין בירקין וסרז׳ גינזבורג

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-2-1
חיים מסעירים ומעוררי השראה. ג׳יין בירקין וסרז’ גינסבורג

 

דידי פז: ״הרעיון ליצור כתבת אופנה מארון הבגדים של אמי המתין בראשי זמן רב. לפני זמן קצר פגשתי את השחקנית סתו שטרנברג, המטפלת של בת אחותי. נדהמתי מהדמיון הרב בינה ובין השחקנית והזמרת ג’יין בירקין, אשתו של בימאי הסרטים והמלחין הכריזמטי הצרפתי סרג’ גינסבורג. השניים נודעו בעיקר בשל שירם הסקסי והארוטי “אני אוהבת אותך… גם אני לא” (Je t’aime… moi non plus)״. הוינטג׳ והרטרו מאוד חזקים כעת באופנה העולמית, והרגשתי שזה הרגע לתת לבגדים של אמא לצאת מהארון״

 

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-8-10
״עולם האיפור שלי הוא המשך ישיר לעולמות של הוריי. המאפרת דידי פז. מימין: בילדותה עם אמה נירה פז

דידי פז נולדה בשם אונדין. בהשראת יצירת הבלט הקלאסי ׳אונדין׳ (סיפור בת הים הקטנה), שנוצר במיוחד עבור הפרימה בלרינה מרגוט פונטיין. היא גדלה מינקות מאחורי הקלעים של בימת המטרופוליטן אופרה בניו יורק כשהיא צופה באמה מתאפרת ומתלבשת לתפקידים גרנדיוזים בהם כיכבה בעולם האופרה ומחול (נירה פז היתה סולנית מטרופוליטן אופרה בשנים 1963-1970). לעתים היתה זו דמות של בחורה מפתה, נחש באופרה ׳פאוסט׳, סינית באופרה ׳טורנדוט׳, פיה, רקדנית קברט ועוד.

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-2-11-66-101
צלם פרסומות ואופנה באולפני צילום ידועים בניו יורק. עבודות צילום של אריה פוזנר משנות ה-60

 

דידי פז: ״בילדותי נהגתי לשבת על המיטה בחדרם של הוריי וצפיתי בהערצה באמי בזמן שהיתה מתלבשת לפני יציאה לבילוי. לעתים היא אף היתה מתייעצת עמי מה ללבוש ובאיזה תכשיט להתקשט. הוריי היו חלק מהבוהמה הניו יורקית ויצאו לאירועים, פתיחות, ארוחות ומסיבות. כמו כן, הם אירחו אצלנו בבית אמנים מהעולם. אמי היתה יפיפיה, עם גוף מושלם. אשה אופנתית וגנדרנית שחיה ונשמה אופנה. תמיד היתה בחברתם של אנשי אופנה ידועים ואמנים מעצם היותה רקדנית, אמנית וסלבריטאית. היא היתה ידועה בהליכתה זקופת הקומה. הראשים תמיד הופנו לעברה, כשנכנסה למקומות ותמיד התלבשה על פי צו האופנה. ללא ידיעתה, שמרתי פרטי לבוש, תכשיטים ואביזרים שונים ממלתחתה, במזוודה אותה אני שומרת בקנאות״.

 

משפחת פז (פוזנר). עולמות של תרבות

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-2-11-66
חיים של בלט ומחול. נירה פז

אמא: נירה פז. רקדנית עטורת פרסים. מורה בכירה לבלט. תלמידה בכירה של הרקדניות הנודעות מיה ארבטובה וגרטוד קראוס והיתה יוזמת ומנהלת את תחרות ׳מיה ארבטובה לבלט׳. קריירת המחול של נירה פז היתה עשירה ומוצלחת. במשך שלושים שנה הופיעה כסולנית של מיטב הלהקות בארץ ובחו״ל. ׳הבלט הישראלי׳, ׳להקת בת דור׳, ׳להקת בת שבע׳ והיתה הסולנית של ׳להקת הבלט מטרופוליטן אופרה בניו יורק׳ בשנים 1963-1970. היא ניהלה את מופעיה של להקת בת שבע 2 ברחבי הארץ, היא לימדה בלט במרכז למחול ׳ביכורי העיתים׳ בתל אביב, היתה מורה לבלט קלאסי ומתודיקה באקדמיה למוסיקה ומחול ע״ש רובין-ירושלים ובמכללת סמינר הקיבוצים. כמו גם, כיהנה כחברה בוועדות ציבוריות בתחום התרבות והאמנות ושופטת בתחרויות בלט בארץ ובחו״ל.
בין הפרסים שקיבלה: פרס כינור דויד כרקדנית השנה. נירה הוכתרה כרקדנית מצטיינת על ידי ״הדסינג טיימס״ באנגליה. בשנת 2010 קיבלה מפעל חיים מטעם משרד התרבות. בשנת 2014 קיבלה פרס מפעל חיים ע״ש אריק איינשטיין ופרס מפעל חיים מטעם אמ”י (ארגון אמני ישראל).

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-2-11-66-103
ממקימי אולפני טלעד. אריה פוזנר בצילום משנות ה-60

אבא: אריה פוזנר. צלם פרסומות ואופנה באולפני צילום ידועים בניו יורק במשך 20 שנה. כשעלתה המשפחה לארץ ב-1970 היה ממקימי אולפני טלעד ירושלים ומנהל מחלקת ההסרטה בחינוכית.

 

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-3-20
רקדנית פותחת בפסטיבלי מחול שונים ברחבי העולם. טליה פז

אחות: טליה פז. הלכה בדרכה של האם. היא רקדנית בינלאומית מהבולטות בעולם המחול הבינלאומי. היא רקדה ב׳׳להקת בת שבע׳, ׳סקפינו׳ בהולנד, ׳קולברג׳ שוודיה, ׳dv8׳ לונדון. היא זכתה במספר רב של פרסים בשוודיה ובישראל. כיום היא חולקת את זמנה בין תפקידה כמנהלת אמנותית של מחלקת המחול במכללת סמינר הקיבוצים ורקדנית פותחת בפסטיבלי מחול שונים ברחבי העולם.

 

הפקת אופנה, טרנד, רטרו, וינטג׳. דידי פז, ג'יין בירקין, וארון הבגדים של נירה פז-2-11-55
בנות משפחת פז (פוזנר).

דידי פז, מאפרת בכירה: ״אין ספק שלגדול בעולם כל כך צבעוני, עשיר ודמיוני, כשרקדני בלט לבושים בטייץ ומאופרים כמו יצאו מאגדות, ואמא שהחליפה דמות כל לילה, השפיע על חיי ועיצב את דרכי ואת מי שאני כיום. להיות מאפרת מקצועית על סטים של פרסומות, צילומי אופנה, וידאו קליפים ותצוגות אופנה, הוא המשך ישיר של חיי הילדות שלי שהתמזגו בהם עולם האופנה של אבי הצלם ועולמה הפנטזיוני של אמי על הבמה. עולם האיפור שלי הוא המשך ישיר לעולמות של הוריי״.

 

 

 

פורסם בקטגוריה הפקות אופנה
הרשמו עכשיו לניוזלטר הכי אופנתי בישראלי ותהנו מהעדכונים הכי חמים בעולם האופנה הישראלי